Treści publikowane na tej stronie możesz czytać za darmo dzięki osobom, które kupują „Brać Łowiecką” i w ten sposób wspierają naszą działalność. Dziękujemy czytelnikom papierowego i elektronicznego wydania czasopisma! Jeżeli uważasz zamieszczane tutaj materiały za wartościowe, to zachęcamy do kupowania miesięcznika. Dołącz do grona naszych prenumeratorów!
Aktualności
Myśliwi częściowo zwolnieni z zakazu przemieszczania się. Czy mogą polować?
W ostatnich dniach mamy do czynienia z istną lawiną zmian prawnych w zakresie możliwości realizowania zadań łowiectwa podczas wprowadzonego przez rząd stanu epidemii. Już po zapowiedziach ustanowienia ograniczeń oraz zaraz po tym, jak zaczęły one obowiązywać, wysłaliśmy zapytania do ministerstw rolnictwa, zdrowia, klimatu oraz spraw wewnętrznych o to, czy działalność łowiecka mieści się w którymś z wyjątków od zakazu przemieszczania się. Niewiążące stanowisko w tej sprawie przekazało MRiRW. Resort rolnictwa poinformował, że obostrzenia wprawdzie nie powinny dotyczyć odstrzałów sanitarnych, ale rozstrzygnięcie wątpliwości w tym zakresie leży w kompetencji ministra zdrowia. Ministerstwo Zdrowia scedowało wyrażenie opinii na ten temat na resort środowiska, który niestety nie zabrał głosu. Ministerstwo Klimatu oraz MSWiA również pozostawiły nas bez wyjaśnień.
Lewica wie, jak wychować nasze dzieci
Obywatelski projekt nowelizacji Prawa łowieckiego w zakresie udziału dzieci w polowaniach jest po pierwszym czytaniu w sejmie. Wedle założeń wprowadzony w 2018 r. zakaz obejmujący osoby poniżej 18. roku życia ma zależeć od woli rodziców lub opiekunów prawnych. Jeszcze w ubiegłym tygodniu, kiedy było wiadomo, że parlament zajmie się projektem, stanowisko w tej sprawie opublikowało FACE. Ta organizacja przekazała je do wszystkich posłów za pośrednictwem jej...
Zakaz przemieszczania się myśliwych w Polsce. A w Niemczech?
Kilka dni temu na stronie internetowej PZŁ można było przeczytać, że ograniczenia w przemieszczaniu się właśnie wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa w Polsce obejmują również wszelkie działania z dziedziny gospodarki łowieckiej [Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, które m.in. wydłuża zakaz przemieszczania się do 19 kwietnia, w odróżnieniu od wersji dokumentu starszej o nieco ponad tydzień nie wprowadza już wyjątku dla realizowania wybranych zadań z zakresu gospodarki łowieckiej – przyp. red.]. Prawie jednocześnie, bo 9 kwietnia br., Niemiecki Związek Łowiecki (DJV) donosił o ustaleniach organizacji tamtejszych myśliwych z kilkoma ministerstwami.
Rząd przywraca zapis o kadencjach organów kół łowieckich
W złożonym 7 kwietnia do sejmu (tego samego dnia odbyło się też pierwsze czytanie) rządowym projekcie ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, nazwanym rozszerzoną wersją tarczy antykryzysowej, pojawił się zapis odnoszący się do upływających kadencji organów PZŁ oraz kół łowieckich, znany już z założeń uchwalonej w marcu br. ustawy o COVID-19 (pierwszego wariantu tarczy antykryzysowej). Z jej treści jednak, gwoli przypomnienia, ostatecznie zniknął.
KŁ „Łoś” w Skórczu z pomocą dla szpitali
W świadomości publicznej zaistniało kilka dobrze nagłośnionych akcji pomocy dla służby zdrowia, do których włączyły się już setki szeregowych myśliwych. W tle tych medialnych wydarzeń dzieje się również wiele dobrego wśród łowieckiej społeczności, czego dowodem są ostatnie działania zarządu koła „Łoś” w Skórczu.
Myśliwi z Warmii i Mazur dla szpitala w Ostródzie
W odpowiedzi na sygnały płynące od myśliwych ZO PZŁ w Olsztynie uchwałą podjętą na zdalnym posiedzeniu 1 kwietnia br. zainaugurował zbiórkę pieniędzy na rzecz jednoimiennego szpitala zakaźnego w Ostródzie. Za zebrane środki zostanie sfinansowany respirator, a w razie nadwyżki zgromadzonych pieniędzy – również inny sprzęt medyczny lub środki ochrony osobistej dla pracowników medycznych. Akcja spotkała się z dużym odzewem warmińsko-mazurskich myśliwych. Do tej pory udało się już uzbierać przeszło 68 tys. zł, a kwota cały czas rośnie.
Zanim wyjdziesz na polowanie
Ostatni tydzień nie tylko obfitował w buble legislacyjne, lecz także był wypełniony zamieszaniem związanym z ich interpretacją. Zauważalna nieudolność władz w tym zakresie zdążyła się objawić agresją wobec myśliwych i jawnymi drwinami z nich. Pomysły wzięte z głowy, czyli z niczego, i spisane na kolanie sprawiły, że zamiast wydać prosty komunikat wyjaśniający, czy przesłanką do opuszczenia miejsca zamieszkania jest polowanie czy tylko odstrzał sanitarny, ustawodawcy doprowadzili do sporu prawników co do rozumienia mających o tym rozstrzygnąć przepisów.
Polowanie na koronawirusa w okręgu łódzkim
Zarząd Okręgowy PZŁ w Łodzi 1 kwietnia zainicjował akcję „Polowanie na koronawirusa”. Organizatorzy zamierzają w jej ramach zebrać minimum 100 tys. zł na zakup sprzętu medycznego dla jednego z łódzkich szpitali zakaźnych. W przeliczeniu na jednego myśliwego spośród wszystkich zarejestrowanych w okręgu łódzkim jest to niewiele ponad 60 zł! Jak piszą organizatorzy akcji, by pokonać niewidzialnego wroga, czyli koronawirusa SARS-CoV-2, potrzeba naszego wspólnego...
Wyjątek od zakazu przemieszczania się dotyczy tylko odstrzałów sanitarnych
Dotąd ani MSWiA, ani Ministerstwo Klimatu w odpowiedzi na zapytania redakcji nie zajęły stanowiska w sprawie możliwości wykonywania polowań i odstrzałów sanitarnych dzików podczas stanu epidemii. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, podobnie jak resort zdrowia odsyłały zaś w tej kwestii do Ministerstwa Środowiska, które od chwili wprowadzenia ograniczeń w przemieszczaniu się również milczy. Nowelizacja rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, opublikowana w Dzienniku Ustaw RP 1 kwietnia br., niestety nie rozwiała w pełni wątpliwości w tym zakresie. Zgodnie z tym aktem prawnym zakaz przemieszczania się (obowiązujący w kraju do 11 kwietnia br.) nie obejmuje wykonywania czynności związanych z realizacją zadań określonych w Prawie łowieckim oraz ustawie o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt ani zakupu potrzebnych do tego towarów i usług.