strona główna

Aktualności

Specustawa w sprawie zwalczania ASF-u po drugim czytaniu

AKTUALIZACJA: Trzecie czytanie projektu ustawy odbyło się jeszcze na przedświątecznym posiedzeniu sejmu 20 grudnia, w dniu kiedy sejmowe komisje Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa rozpatrzyły poprawki wniesione podczas drugiego czytania. Posłowie przyjęli jeden wniosek mniejszości – zgłoszoną przez Jarosława Sachajkę (PSL-Kukiz’15) propozycję skrócenia okresu wejścia ustawy w życie z siedmiu dni, do dnia następnego po ogłoszeniu w dzienniku ustaw. Przegłosowano także zmianę delegacji do wydania przez ministra właściwego ds. środowiska rozporządzenia o kryteriach dzierżawy obwodów łowieckich (poprawka wniesiona przez PiS). Za przyjęciem całości projektu było 270 posłów, przeciw – 164, wstrzymało się – 8. Ustawa będzie rozpatrywana podczas 3. posiedzenia senatu w dniach 15–17 stycznia 2020 r. Prace nad projektem nowelizacji ustaw w sprawie zwalczania ASF-u idą jak burza. Drugie czytanie odbyło się już na posiedzeniu sejmu 19 grudnia (projekt złożono do laski marszałkowskiej 17 grudnia br.). Reprezentanci PiS-u podkreślali w jego trakcie, że dokument jest oczekiwany przez wiele środowisk i odpowiada m.in. na postulaty rolników oraz myśliwych. Opozycja wytykała zaś lekceważenie opinii naukowców negatywnie odnoszących się do masowego odstrzału dzików i narażenie na spore straty w ekosystemie związane z redukcją liczebności tego gatunku.

Prezydium Malca gotowe do dymisji

Rafał Malec – jeden z dwóch członków NRŁ wciąż poczuwających się do roli jej prezesa wobec doprowadzenia przez resort środowiska do impasu i tkwienia w nim – w imieniu reprezentowanego przez siebie prezydium (Radosław Cywiński, Andrzej Hinc, Antoni Przybylski i Andrzej Skibiński) oraz w uzgodnieniu z członkami rady obecnymi na jej posiedzeniu 16 grudnia br. wystosował do całego gremium tego organu prośbę o rychłe spotkanie, którego celem byłaby likwidacja obecnego paraliżu w funkcjonowaniu. Członkowie prezydium wraz z prezesem Malcem zamierzają złożyć rezygnację ze zobowiązaniem do nieubiegania się o miejsce w jego nowym składzie.

Specustawa w sprawie zwalczania ASF-u – powolna likwidacja PZŁ

O postępującym procesie przekształcania się Polskiego Związku Łowieckiego w organ administracji rządowej pisałem na łamach „Braci Łowieckiej” już kilkakrotnie. Ten proces ostatnio uległ przyspieszeniu za sprawą projektu specustawy zakaźnej (ws. zwalczania ASF-u), który niedawno został skierowany do sejmu przez grupę posłów (druk sejmowy nr 87 z 17 grudnia 2019 r.). Na fali walki z ASF-em ten projekt przewiduje zmiany w sposobie powoływania łowczego krajowego i łowczych okręgowych. Łowczy krajowy miałby być mianowany przez ministra środowiska w porozumieniu z ministrem rolnictwa. Natomiast łowczych okręgowych powoływałby i odwoływał łowczy krajowy po uzyskaniu pozytywnej opinii ministra środowiska.

Redukcja dzików polską racją stanu

Aktualizacja: Prezydent Andrzej Duda 28 stycznia br. podpisał Ustawę z dnia 20 grudnia 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt (nazywaną też specustawą ws. zwalczania ASF-u lub lex Ardanowski). Dwa dni później opublikowano ją w Dzienniku Ustaw RP i weszła w życie 31 stycznia br. Z pełną treścią nowelizacji można się zapoznać TUTAJ. W burzliwej atmosferze przebiegało pierwsze czytanie złożonego przez grupę posłów...

Stanowisko NRŁ ws. projektu specustawy zakaźnej

Naczelna Rada Łowiecka złożyła na ręce premiera Mateusza Morawieckiego (przekazane do wiadomości m.in. prezesa PiS-u Jarosława Kaczyńskiego) stanowisko odnoszące się do projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt, zmieniającego zapisy ośmiu aktów prawnych, w tym Prawa łowieckiego. Pismo datowane na 10 grudnia br. poparło 39 członków rady (nie ma wśród nich m.in. jej prezesa Rafała Malca).   NRŁ odniosła się do...

Projekt specustawy zakaźnej w sejmie

Aktualizacja: Prezydent Andrzej Duda 28 stycznia br. podpisał Ustawę z dnia 20 grudnia 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt (nazywaną też specustawą ws. zwalczania ASF-u lub lex Ardanowski). Dwa dni później opublikowano ją w Dzienniku Ustaw RP i weszła w życie 31 stycznia br. Z pełną treścią nowelizacji można się zapoznać TUTAJ. Głośno zapowiadany przez ministra rolnictwa Jana Ardanowskiego (PiS) projekt ustawy mającej usprawnić zwalczanie i przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się ASF-u, a w szczególności redukcję dzików, 17 grudnia 2019 r. został złożony w sejmie jako propozycja poselska grupy posłów PiS-u. Dzień później trafił do pierwszego czytania na połączonych komisjach Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Wprowadza on zmiany w ośmiu aktach prawnych – ustawie o lasach, Prawie budowlanym, Prawie łowieckim, ustawie o broni i amunicji, ustawie o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, ustawie o produktach pochodzenia zwierzęcego, ustawie o zarządzaniu kryzysowym, a także ustawie o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.

Obywatelska zmiana Prawa łowieckiego do pierwszego czytania w sejmie

Obywatelski projekt zmiany Prawa łowieckiego, który zmierza do umożliwienia wykonywania polowania w obecności lub przy udziale dzieci do 18. roku życia, pomyślnie przeszedł weryfikację biura legislacyjnego oraz Biura Analiz Sejmowych i został skierowany do pierwszego czytania na posiedzeniu sejmu (druk nr 49). Nie wskazano jeszcze dokładnie, kiedy ma się to odbyć. Czytanie projektu nie znalazło się w harmonogramie trwającego drugiego posiedzenia izby niższej parlamentu.

Pierwsza planszówka łowiecka!

Dla tych, którzy przez zabawę chcą wciągnąć swoje latorośle w łowiecki świat. Dla tych, którzy są zafascynowani myślistwem i wszystkim, co z nim związane. Albo po prostu dla tych, którzy lubią gry planszowe (a teraz ta forma rozrywki przeżywa swój renesans) – dla wszystkich tych osób powstała planszówka „Tropy”, przeznaczona dla 2–4 graczy w wieku od 9 lat. Nie należy jej jednak kojarzyć tylko z zabawą dla najmłodszych, bo zasady są na tyle złożone, że gra z powodzeniem nadaje się też dla dorosłych.

Kolejny ambulans dla poznańskiego pogotowia od wielkopolskich myśliwych

Symbolizujące złom dębowe gałązki na karoserii, logo PZŁ na tylnych szybach i zagłówkach siedzeń, róża z oznaką zrzeszenia na desce rozdzielczej oraz podobny brelok przy kluczykach, indywidualna rejestracja układająca się w słowo „PONOWA”, a na tylnych bocznych drzwiach i szybie napis „Dar wielkopolskich myśliwych” – tak prezentuje się najnowszy pojazd we flocie Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu. Warstwę wizualną dopełnia akcent dźwiękowy – z głośników zamiast typowej syreny alarmowej może popłynąć sygnał „Darz Bór”.

ASF przekracza San. Strefa czerwona rośnie na Dolnym Śląsku

W ostatnich dniach uwagę opinii publicznej i mediów przykuwa sytuacja epizootyczna związana z ASF-em na zachodzie kraju. Tymczasem wirus postępuje również na wschodzie – 21 listopada potwierdzono trzy przypadki choroby u dzików w powiecie niżańskim (woj. podkarpackie), dotychczas objętym strefą żółtą. Zakażone osobniki pochodziły z OHZ-etu w nadleśnictwie Rudnik – dwa z odstrzału, jeden z kolizji samochodowej. Były to pierwsze przypadki ASF-u u dzików zlokalizowane za linią Sanu. Jak się dowiadujemy w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Nisku, są już kolejne, ale szczegółów na razie brak.