strona główna

Aktualności

Kto podpisał wniosek zaskarżający nowelizację Prawa łowieckiego do TK?

Dzięki uprzejmości posła Bartosza Józwiaka (UPR) otrzymaliśmy listę parlamentarzystów, którzy poparli zainicjowany przez niego i Urszulę Pasławską (PSL-KP) wniosek zaskarżający do Trybunału Konstytucyjnego część zapisów ustawy z 22 marca 2018 r. Został on złożony 21 maja ub.r. Jako przedmiot kontroli wskazano w nim pięć artykułów wprowadzonych nowelizacją do Prawa łowieckiego oraz jeden zmieniający ustawę o broni i amunicji (pisaliśmy o tym TUTAJ). W grudniu ub.r. biuro prasowe TK informowało, że sprawa (sygn. K 4/18) jest w toku postępowania merytorycznego. Termin rozprawy dotąd nie został wyznaczony.

PiS o łowiectwie po wyborach

Tradycyjnie przed wyborami parlamentarnymi skierowaliśmy do ugrupowań politycznych, które według sondaży opinii mają szansę dostać się do sejmu, pytanie o wizję zmian w Prawie łowieckim, z wyszczególnieniem kwestii istotnych dla realizacji gospodarki łowieckiej i jej polskiego modelu. Poprosiliśmy m.in. o ustosunkowanie się do drażliwego zagadnienia udziału w polowaniach osób poniżej 18. roku życia, dociekając, czy decyzja w tym zakresie powinna należeć do rodzica dziecka.

Atrakcje II Jarocińskiego Festiwalu Kultury Łowieckiej w Tarcach

Po udanej ubiegłorocznej pierwszej odsłonie Jarocińskiego Festiwalu Kultury Łowieckiej, która zbiegła się z 100. rocznicą wybuchu powstania wielkopolskiego, organizatorzy wydarzenia zakasali rękawy i z impetem zabrali się do przygotowań jego kontynuacji. Druga edycja została zaplanowana na niedzielę 6 października br. i odbędzie się w malowniczej scenerii parku pałacowego w Tarcach. Festiwal współorganizują cztery koła łowieckie: nr 82 „Jeleń” w Poznaniu, nr 25 „Ryś” w Białobłotach, nr 24 „Szarak” w Kotlinie i nr 22 „Bażant” w Dobrzycy. Decyzją OZD w Kaliszu wydarzenie zostało w tym roku wsparte finansowo przez tamtejszy zarząd okręgowy.

Wiosna Biedronia nie rozmawia z myśliwymi

Tradycyjnie przed wyborami parlamentarnymi skierowaliśmy do ugrupowań politycznych, które według sondaży opinii mają szansę dostać się do sejmu, pytanie o wizję zmian w Prawie łowieckim, z wyszczególnieniem kwestii istotnych dla realizacji gospodarki łowieckiej i jej polskiego modelu. Poprosiliśmy m.in. o ustosunkowanie się do drażliwego zagadnienia udziału w polowaniach osób poniżej 18. roku życia, dociekając, czy decyzja w tym zakresie powinna należeć do rodzica...

Starosta może decydować o wyborze dzierżawcy obwodu

W 2017 r. starosta bialski Mariusz Filipiuk wypowiedział umowy dzierżawy trzem kołom łowieckim w związku z narastającym niezadowoleniem rolników ze sposobu realizacji zadań gospodarki łowieckiej i wywiązywania się myśliwych ze swoich zobowiązań. Działo się to w szczytowym momencie rozwoju epidemii ASF-u na tym terenie i dotyczyło „Diany” w Stężycy, „Szaraka” w Lublinie oraz Bialskiego Towarzystwa Łowieckiego „Ponowa”. W przypadku ostatnich dwóch kół konflikt udało się zażegnać. „Diana” jednak nie odpuściła, wobec czego starosta wypowiedział jej umowę dzierżawy, a obwód nr 19 przekazał KŁ nr 12 „Ogar” w Białej Podlaskiej na wniosek tego koła i wbrew rekomendacji PZŁ.

Zawody strzeleckie Mid Range Mykita

Ostatnie miejsca czekają na chętnych do udziału w zawodach strzeleckich Mid Range Mykita, które odbędą się 9 listopada br. w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Specjalnych w Strzepczu. Rywalizacja obejmuje praktyczne strzelania na średnich dystansach 100–700 m. To młodsza siostra popularnych zawodów dalekodystansowych Long Range Mykita.   Zawodnicy zostaną przydzieleni do jednej z dwóch klas sprzętowych – semi-auto lub repetier. Dopuszczony do strzelania kaliber broni to...

Wewnętrzni i zewnętrzni wrogowie PZŁ w piśmie prezesa Malca

Janusz Garbarz, członek NRŁ z okręgu tarnowskiego, nadesłał do nas oświadczenie grupy członków rady odnośnie do zawieszenia przez ministra środowiska uchwał tego organu z 4 września br. (w tym uchwały ustanawiającej nowy skład prezydium). Po opublikowaniu tego pisma swoją odezwę do działaczy rozesłał Rafał Malec. Pozostał on na stanowisku prezesa NRŁ w konsekwencji wspomnianego wyżej rozstrzygnięcia podjętego przez Henryka Kowalczyka. Wciąż toczą się jednak dyskusje nad zgodnością z prawem decyzji ministra.

Ekopatriotyczne debaty WWF-u

WWF Polska organizuje cykl 12 otwartych debat przedwyborczych, które dotyczą zmian w środowisku i kryzysu ekologicznego. W spotkaniach biorą udział lokalni politycy i kandydaci na parlamentarzystów, eksperci oraz liderzy opinii. Pierwsze z nich odbyło się 9 września w Białymstoku, kolejne zaś – 10 września w Lublinie, 16 września w Toruniu i 17 września w Gdańsku (wydarzenia są transmitowane online, a zapisy archiwalne można znaleźć na platformie @Ekopatrioci na Facebooku)....

Nowelizacja regulaminu polowań wchodzi w życie

Zmiana rozporządzenia ws. szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz wchodzi w życie 20 września br. Nie tylko uporządkowano zagadnienia związane z wykorzystywaną do polowania amunicją (usunięto zapis o stosowaniu do polowania na zwierzynę grubą amunicji półpłaszczowej, pozostawiając określenie „naboje myśliwskie”) oraz poszukiwaniem postrzałków (ginie niepraktyczny i nieracjonalny obowiązek wykonywania tej pracy z psem na otoku, a ponadto dopuszczony do tego celu zostaje więcej niż jeden czworonóg), lecz także wprowadzono kilka regulacji oczekiwanych głównie przez grupę myśliwych aktywnie polujących z psami. Pojawiają się też nowe ustępstwa w zakresie odstrzału dzików, wynikające z wciąż zwiększającego swój zasięg ASF-u.

Nowelizacja według Izdebskiego

W końcu został upubliczniony długo zapowiadany projekt nowelizacji Prawa łowieckiego przygotowany przez OPZZRiOR Sławomira Izdebskiego i 12 września złożony do PiS-u (o czym przewodniczący rolniczego OPZZ-etu demonstracyjnie poinformował na konferencji prasowej, zorganizowanej tego dnia przed siedzibą partii przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie). W istocie nastąpił powrót do koncepcji przedstawionej już w 2016 r. i złożonej w marcu 2017 r. na ręce wicemarszałka Sejmu oraz...