strona główna

Aktualności

Rolniczy OPZZ Izdebskiego za odstrzałem wilków i łosi

– Codziennie kilkadziesiąt tysięcy złotych Polska traci na wykarmieniu watah wilków. (…) W tym momencie, kiedy my tutaj prowadzimy konferencję prasową, tam w Polsce, w terenie, zjadane są sarny. (…) Może za tysiąc złotych, może za tysiąc pięćset, może za dwa tysiące, ale cały czas ten zegar bije (…) – mówił Sławomir Izdebski, przewodniczący OPZZRiOR, na konferencji prasowej zorganizowanej 8 maja. W jej trakcie poinformował o skierowaniu w imieniu swojej organizacji oraz „środowisk rolników, myśliwych i mieszkańców polskich wsi” apelu do premiera Mateusza Morawieckiego o doprowadzenie do wydania przepisów umożliwiających ograniczenie populacji wilków i łosi w Polsce.

Browning ponownie rusza w Polskę!

Po sporym zainteresowaniu akcją „B725 on tour” przed dwoma laty krajowy dystrybutor generalny broni marki Browning – FH Knieja w Krakowie – zaplanował kontynuację tego wydarzenia na maj br. Tym razem sześciodniowa trasa promocyjna pod nazwą „Browning & Winchester on tour” biegnie przez sześć strzelnic Polskiego Związku Łowieckiego zlokalizowanych we wschodniej części kraju (punktem wspólnym z poprzednią akcją będzie Suchodół – przypomnijmy, że poza strzelnicą okręgu warszawskiego w 2017 r. zostały odwiedzone: Opole, Poznań, Szczecin, Gdańsk i Bydgoszcz).

Apel delegata na krajowy zjazd PZŁ i nowa wizja Związku

Podczas ostatniego, XXIV Krajowego Zjazdu Delegatów PZŁ wobec próby zmiany uchwały zjazdowej w ten sposób, że w ogóle uniemożliwiono by jakiekolwiek prace nad propozycjami nowelizacji w statucie oraz zwołanie Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Delegatów jesienią, jako delegat okręgu gdańskiego wstałem i zaproponowałem poprawkę do uchwały, która choć w ułomnym kształcie, to zapewniła jakąś szczątkową szansę na uwzględnienie niezbędnych zmian w statucie.

Rozporządzenie szkodowe wkrótce wejdzie w życie

Wraz z rozpoczęciem nowego sezonu łowieckiego (1 kwietnia br.) miało wejść w życie długo zapowiadane rozporządzenie ministra środowiska (wydane w porozumieniu z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi) ws. szczegółowych warunków szacowania szkód w uprawach i płodach rolnych. Niestety, choć pojawiło się w kalendarium publikacji aktów prawnych Rządowego Centrum Legislacji (a zatem musiało zostać podpisane przez ministrów środowiska i rolnictwa), to z niewyjaśnionych powodów z niego zniknęło. Wróciło na listę dopiero w tym tygodniu, a najpóźniejsza data jego ogłoszenia to 26 kwietnia. Jakich rozwiązań możemy się spodziewać po rozporządzeniu, które wkrótce wejdzie w życie (zgodnie z treścią projektu stanie się to następnego dnia po dniu ogłoszenia)? 

Hejt i budki lęgowe

Na początku marca br. Niemiecki Związek Łowiecki (DJV) opublikował w mediach społecznościowych kilka postów dotyczących budowy budek lęgowych dla ptaków – działania edukacyjnego, które jest powszechne również wśród polskich myśliwych. Przeciwnicy polowań i obrońcy zwierząt zaczęli krytykować tę inicjatywę w komentarzach. Przewodniczący DJV Hartwig Fischer uprzejmie zaapelował do antagonistów o zaprzestanie dyskusji o charakterze pyskówek i podjęcie konkretnych przedsięwzięć w celu stworzenia ptakom możliwie wielu miejsc lęgowych, jednak spotkał się z obraźliwą i agresywną reakcją jednego z internautów.

Majówka z łowiectwem na Suwalszczyźnie

Pokamedulski klasztor w Wigrach przy współpracy z Wigierskim Parkiem Narodowym zapraszają na otwarcie sezonu letniego i Dni Dziczyzny organizowane 30.04–1.05 pod nazwą „Wśród wigierskich kniei i ostępów”.   Pierwszego dnia od godz. 15.00 do 20.00 w refektarzu Domu Królewskiego zaplanowano warsztaty kulinarne z przygotowania wyrobów garmażeryjnych z dziczyzny, połączone z ich degustacją. Spotkanie poprowadzi Jolanta Maślak, żona leśniczego ds. łowieckich z...

Unijna remiza leśna

Jak zmniejszyć szkody od zwierzyny w lasach? Jak polepszyć warunki bytowania zwierzyny w monokulturach sosny? Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 oferuje właścicielom lasów prywatnych wsparcie na inwestycje zwiększające odporność ekosystemów leśnych i ich wartość dla środowiska.   Podstawą prawną jest Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 26 marca 2019 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach...

Nowości na 10. targach EXPOHunting

W tym roku targom EXPOHunting w Sosnowcu stuknęło 10 lat. Jubileusz stał się okazją do podziękowań i wyróżnienia pięciu firm, które towarzyszą temu wydarzeniu od samego początku. Były to: FH Knieja z Krakowa, Delta Optical, Hubertech z Katowic, Porcelana Latawiec oraz FHU Horse Jacht Tur. W otwarciu imprezy w piątek 5 kwietnia wzięli udział także reprezentanci Ministerstwa Środowiska, członkowie Zarządu Głównego PZŁ (w ubiegłym roku patronatem honorowym PZŁ obejmował targi jeszcze Piotr Jenoch) i NRŁ, której prezes Rafał Malec przekonywał o konieczności obrony polskiego modelu łowiectwa. Po zakończeniu wizyty w Sosnowcu działacze udali się do hotelu Granica w Korbielowie, gdzie odbywało się wyjazdowe posiedzenie Rady, a na nim m.in. dokonano wyboru przewodniczących komisji problemowych.