strona główna

Aktualności

Łowiecki Szczecin nie zawiódł

Jak powszechnie wiadomo, branża myśliwska w naszym kraju targami stoi. Ze względu na liczbę tego typu imprez prawdopodobnie jesteśmy niekwestionowanymi przodownikami w Europie. Dlatego 26–27 stycznia ekipa „Braci Łowieckiej” z umiarkowanym optymizmem wzięła udział w pierwszej odsłonie targów łowieckich Pomerania Hunting w Szczecinie. Czy kolejna impreza tego typu w naszym w kraju ma sens? Okazało się, że tak. Mimo trwającej nagonki na myśliwych i wyznawany przez nich świat wartości – a może nawet dzięki niej – szczecińską halę Netto Arena odwiedziła spora grupa łowców, bardzo często z rodzinami.

Tarnowskie premie, czyli dojna zmiana

Ta historia ma swój początek w 2007 roku. Okręgowa Rada Łowiecka w Tarnowie, wychodząc naprzeciw potrzebom lokalowym okręgowych władz PZŁ w tym grodzie (stara siedziba przy ul. Urszulańskiej 16 to ciasne miejsce na trzecim piętrze starej kamienicy. Dla starszych kolegów wąska klatka schodowa i wysokie stopnie stanowią nie lada problem. Na wąskiej ulicy brakuje miejsc parkingowych. Co gorsza, wszystkie, jeżeli już się znajdzie jakieś wolne, są płatne. Płacić trzeba też za organizację szkoleń, gdy chętnych do udziału w nich zgłosi się więcej, niż stara, ciasna siedziba może pomieścić. Płaci się więc nie dość, że za udział, to jeszcze za wynajem sali. Decyzja o nowej siedzibie była wobec tego ze wszech miar zasadna), podjęła dwie uchwały – nr 1/07 z 27 maja o zwiększeniu tenuty dzierżawnej od kół łowieckich o 0,15 zł od hektara w celu budowy obiektu na strzelnicy i zakupu lokalu na siedzibę władz okręgowych oraz 2/07 z 29 czerwca o utworzeniu specjalnego konta, na którym te środki by przechowywano.

Oświadczenie ws. sędziego GSŁ

Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy, jako osoba mocno zaangażowana w działalność Polskiego Związku Łowieckiego, w którego strukturach miałem okazję pełnić rozliczne funkcje, z satysfakcją przyjąłem propozycję objęcia stanowiska sędziego Głównego Sądu Łowieckiego. W swojej dotychczasowej pracy, w której wielokrotnie reprezentowałem PZŁ, koła łowieckie oraz myśliwych, zawsze kierowałem się troską o poszanowanie prawa i sprzeciwiałem się instrumentalnemu...

Koalicja „Niech Żyją!” ws. dzików i ASF-u

W czwartek 24 stycznia odbyła się konferencja prasowa koalicji „Niech Żyją!” poświęcona zagadnieniu odstrzału dzików i ASF-owi. Zainteresowanie mediów tym spotkaniem okazało się marginalne. Poza reprezentantami organizacji związanych z koalicją wzięła w nim udział zaledwie garstka osób.   Wśród prelegentów znaleźli się: prof. Andrzej Elżanowski z Uniwersytetu Warszawskiego, dr hab. Krzysztof Schmidt z Instytutu Badania Ssaków PAN w Białowieży (jeden z autorów...

70-lecie KŁ „Szarak” w Gdańsku

15 września 2018 r., w sobotnie wczesne popołudnie zgromadziliśmy się w murach konkatedry pw. św. Wojciecha w Prabutach, aby świętować jubileusz 70-lecia powstania KŁ „Szarak” w Gdańsku. Przez wiele miesięcy trwały przygotowania do tego ważnego, jedynego w swoim rodzaju dla nas wydarzenia. Na obchody przybyło dużo zacnych gości, przyjaciół i znajomych.

Jubileusz 65-lecia WKŁ „Dzik” w Ornecie

WKŁ „Dzik” w Ornecie powstało w 1953 r. Założyli je oficerowie WP w mundurach lotniczych (JW 4988). Z biegiem lat zmieniały się kolory mundurów wojskowych i status społeczny członków „Dzika”. Jednostkę wojskową w Ornecie ostatecznie rozformowano w 1997 r., ale pozostali w kole myśliwi postanowili kontynuować tradycję wojskowego koła łowieckiego i zachowali historyczną nazwę.

90 lat lubartowskiej „Kniei”

90 lat to niewiele w historii polskiej państwowości. Gdyby jednak skrócić perspektywę do czasu od odzyskania przez nasz kraj niepodległości – a do tego skłaniają rocznicowe obchody i silne akcentowanie tego wydarzenia na niemal wszystkich ważniejszych oficjalnych uroczystościach w 2018 r. – ranga jubileuszu nabiera zupełnie innego znaczenia.

70-lecie WKŁ „Uroczysko” w Warszawie

W 2018 r. minęło 70 lat od czasu, kiedy swoją działalność rozpoczęło WKŁ nr 318 „Uroczysko” w Warszawie. Powstało ono w trudnym okresie – zaledwie trzy lata po zakończeniu wojny. Należący do niego myśliwi przeżywali więc wszystkie wichry historii, jakie wiały i do dziś wieją nad naszym krajem.

Pierwsza blokada w okręgu częstochowskim

Podczas polowania zbiorowego na dziki zorganizowanego 5 stycznia br. przez KŁ „Dąbrowa” w Koszęcinie doszło do pierwszej w okręgu częstochowskim blokady przygotowanej przez antyłowieckich działaczy. Podjęła się tego grupa ok. 12 osób. Myśliwi dokumentowali zdarzenie (na zdjęciu powyżej przyniesiony przez aktywistów transparent), druga strona zaś usilnie wzywała policję i ostrzegała, że w okolicznym lesie spacerowiczów chodzi więcej, więc niech strzelcy uważają. Na spokojne tłumaczenie łowczego koła, że polowanie odbywa się zgodnie z prawem, a teren został oznakowany tablicami informacyjnymi, przedstawiciele „ekologów” zarzucali myśliwym, że są agresywni i na pewno pod wpływem alkoholu. Przybyli na miejsce funkcjonariusze oczywiście poddali polujących badaniu alkomatem.

PAN w sprawie dzików

Polska Akademia Nauk wystosowała stanowisko ws. masowego odstrzału dzików, wnosząc głos rozsądku do toczącej się debaty publicznej, pełnej chaotycznych oświadczeń organów decyzyjnych i nieprawdziwych informacji. Wśród kilku autorów znaleźli się prof. Zygmunt Pejsak, wybitny specjalista chorób świń, chętnie wybiórczo cytowany przez przeciwników odstrzału dzików, a także prof. Henryk Okarma, specjalista ekologii zwierząt, biologii łowieckiej i ochrony przyrody....