Treści publikowane na tej stronie możesz czytać za darmo dzięki osobom, które kupują „Brać Łowiecką” i w ten sposób wspierają naszą działalność. Dziękujemy czytelnikom papierowego i elektronicznego wydania czasopisma! Jeżeli uważasz zamieszczane tutaj materiały za wartościowe, to zachęcamy do kupowania miesięcznika. Dołącz do grona naszych prenumeratorów!
Aktualności
Gramy w 27. Finale WOŚP
Podobnie jak w poprzednich latach włączamy się w akcję WOŚP. W tym roku Orkiestra gra „dla dzieci małych i bez focha” pod hasłem „Pomaganie jest dziecinnie proste”. Tym razem celem jest zbiórka środków na rzecz specjalistycznych szpitali dziecięcych, które mogą dokonać specjalistycznej diagnozy oraz udzielić pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom (placówki z oddziałami II oraz III stopnia referencyjności). W Polsce takich obiektów mamy niespełna 50. Finał WOŚP, w czasie którego odbędzie się jednodniowa zbiórka publiczna, został zaplanowany na 13 stycznia 2019 r. Licytacje internetowe potrwają zaś do końca stycznia.
Łowczowie okręgowi zaniepokojeni aktywnością prezesa NRŁ
Przełom roku zaowocował wysypem pism zawierających nie tylko tradycyjne noworoczne życzenia, lecz także wyrazy troski związane z funkcjonowaniem ZG PZŁ oraz NRŁ w nowym składzie. Przynajmniej część łowczych okręgowych w dokumentach sygnowanych na 28 lub 31 grudnia ub.r. wystosowała do prezydium Rady dokument tej samej treści, w którym wyraża zaniepokojenie wobec eksponowanych w przestrzeni publicznej przez prezesa tego organu Rafała Malca poglądów na funkcjonowanie i przyszłość PZŁ. „(…) Sprzymierzenie się (…) z tymi środowiskami i grupami społecznymi [reprezentowanymi przez Sławomira Izdebskiego i Stanisława Pawluka – przyp. red.], których celem jest zmiana modelu polskiego łowiectwa, dyskredytuje nas w szeroko rozumianych działaniach na rzecz poprawy wizerunku naszego zrzeszenia i szkodzi dobru Związku” – czytamy.
Musimy wszystko przebudować!
8 grudnia ub.r., krótko po wyborze prezydium NRŁ, redakcja BŁ zwróciła się do jej nowego prezesa Rafała Malca (na zdjęciu powyżej stoi w środku) z prośbą o udzielenie odpowiedzi na trzy pytania dotyczące planów co do najbliższych działań Rady. Niestety, z nieustalonych przez nas przyczyn zwrotną wiadomość otrzymaliśmy dopiero 2 stycznia br. Nie umniejsza to jednak aktualności informacji, którą zamieszczamy poniżej. Jakie najważniejsze uregulowania powinny się...
Jednoznaczne decyzje przed końcem roku albo zielone miasteczko w styczniu
W czwartek 20 grudnia w Ministerstwie Środowiska odbyła się debata rolników oraz myśliwych z udziałem przedstawicieli resortów rolnictwa i środowiska, na czele z ministrami Henrykiem Kowalczykiem i Janem Krzysztofem Ardanowskim. Została ona poświęcona gospodarce łowieckiej i sytuacji panującej w Polskim Związku Łowieckim. Inicjatorem spotkania było Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych. Dyskutowano m.in. na temat skuteczności zwalczania ASF-u przez myśliwych, co do której strona rolnicza ma wciąż spore wątpliwości.
Odszedł Antoni Jankowski
Z żalem zawiadamiamy, że odszedł Antoni Jankowski, inżynier, nemrod, mistrz rzemiosła artystycznego, płatnerz i brązownik. Był założycielem i właścicielem dobrze znanej w środowisku myśliwych i leśników firmy Antia, zajmującej się płatnerstwem, metaloplastyką oraz brązownictwem.
Antoni Jankowski był pomysłodawcą i twórcą galowego kordelasa PZŁ. Do jego znaczących osiągnięć płatnerskich należy odtworzenie Kordelasa Leśnika Polskiego z 1930 r. Został on też wicemistrzem Łodzi w podnoszeniu ciężarów oraz odnosił sukcesy w strzelectwie sportowym.
Były GRD alarmuje o nieprawidłowościach w postępowaniu dyscyplinarnym w PZŁ
Były już główny rzecznik dyscyplinarny PZŁ (dalej GRD) Robert Bałdys wystosował do Naczelnej Rady Łowieckiej pismo stanowiące wstępną i skróconą wersję sprawozdania z dotychczasowej działalności, w którym m.in. negatywnie ocenił działanie organów postępowania dyscyplinarnego w podległym sobie obszarze i wymienił trudności w realizacji postawionych przed nimi zadań (dla porządku zaznaczmy, że 13 grudnia 2018 r. NRŁ na nowego GRD wybrała Dariusza Berezę z okręgu częstochowskiego). Robert Bałdys wskazał także na nieprawidłowości związane z osobą obecnego łowczego krajowego.
1% podatku dla myśliwego Łukasza Kopcia
Nadchodzi czas rozliczeń PIT, a wraz z nim szansa na przekazanie 1% podatku potrzebującym. Takie osoby są także wśród naszych kolegów po strzelbie. Niedawno pisaliśmy o zbiórce środków dla pogorzelców z KŁ „Knieja” w Ośnie Lubuskim. Nasz apel, jak się dowiadujemy od członków koła, spotkał się z bardzo dużym odzewem. Dziękujemy! W gronie potrzebujących jest też myśliwy i nasz czytelnik Łukasz Kopeć, od 10 lat członek WKŁ „Łoś” w Olsztynie. Swoją...
Minister Giżyński straszy przetargami na obwody
W środę 12 grudnia niezapowiedzianym protestem na autostradzie A2 pod Warszawą zaskoczyła nas AgroUnia, dopiero co utworzona, niezależna organizacja rolnicza. Tego samego dnia nad problematyką zwalczania ASF-u pochylała się sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi – jak się można domyślić, również z aktywnym udziałem reprezentantów środowisk rolniczych, w tym OPZZRiOR. Gospodarka łowiecka pod ostrzałem Lider OPZZRiOR Sławomir Izdebski kontynuował swoją słowną...
Zegarki na 95-lecie PZŁ
Klasyczne zegarki w dzisiejszej elektroniczno-cyfrowej erze coraz rzadziej służą tylko do pomiaru czasu. Często jako użytkowa biżuteria stanowią dopełnienie stroju, świadczą o elegancji i dobrym guście. Mogą być również lokatą kapitału, a także wartościową pamiątką czy prezentem. Z pewnością wszystkimi tymi cechami wyróżniają się dwa modele uznanych szwajcarskich marek Aerowatch i Glycine sygnowane logo PZŁ na cyferblacie. Zostały wypuszczone na rynek z okazji 95-lecia Związku, pod patronatem Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej.
Ryczałt nie tylko za odstrzał sanitarny, lecz także za polowanie
Minister rolnictwa i rozwoju wsi niedawno podpisał nie tylko rozporządzenie wprowadzające kilkusetzłotowy ryczałt za odstrzał sanitarny dzików. Przypomnijmy, że jest to kwota brutto w wysokości 650 zł za każdą loszkę przelatkową i lochę oraz 300 zł za pozostałe dziki. Zgodnie z opublikowanym tego samego dnia, tj. 23 listopada, rozporządzeniem zmieniającym zapisy obowiązującego w 2018 r. „Programu mającego na celu wczesne wykrycie zakażeń wirusem wywołującym afrykański pomór świń i poszerzenie wiedzy na temat tej choroby oraz jej zwalczanie” (ten dokument został skierowany do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych już 5 lipca br.) rekompensaty w tej samej wysokości będą przysługiwały zarządcom i dzierżawcom obwodów łowieckich, a także dyrektorom parków narodowych za każdego dzika upolowanego w granicach stref z obostrzeniami wyznaczonymi decyzją KE oraz w obrębie obszaru WAMTA (gminy w całości lub części położone w pasie do 100 km od granicy Polski z Rosją, Litwą, Białorusią i Ukrainą oraz w pasie do 100 km od zewnętrznej granicy obszaru objętego ograniczeniami lub obszaru zagrożenia, tj. stref czerwonej i niebieskiej, na których terenie będzie realizowana wzmożona redukcja dzików).