strona główna

Aktualności

Zmiana niemieckiego prawa łowieckiego do walki z ASF-em

Bundestag przegłosował zmiany w niemieckim prawie łowieckim. Zgodnie z nimi w razie wystąpienia epidemii wśród zwierząt łownych myśliwi – jako osoby prywatne – mogą zostać z urzędu zobowiązani do podjęcia działań w celu jej zwalczania i muszą tolerować czynności prowadzone w ich obwodach łowieckich przez inne podmioty. Zmiany w prawie przewidują jednocześnie system rekompensat z tego tytułu. W przypadku udziału w urzędowo nakazanym odstrzale dzików (to odpowiednik naszego odstrzału sanitarnego) premie za każdego strzelonego osobnika mają sięgać nawet 800 euro (ok. 3400 zł).

Kolejne zagrożenie – CWD u jeleniowatych

O trwającym programie monitoringu CWD u jeleniowatych w Polsce oraz zadaniach stających w związku z tą chorobą przed służbą weterynaryjną i myśliwymi rozmawiamy z lek. wet. Krzysztofem Jażdżewskim, zastępcą głównego lekarza weterynarii. Rozporządzenie MRiRW w sprawie wprowadzenia programu mającego na celu poszerzenie wiedzy o ryzyku wystąpienia przewlekłej choroby wyniszczającej (CWD) jeleniowatych na lata 2018–2020 obowiązuje od lutego br. Na jakim etapie znajduje się jego realizacja? Czy udało się wdrożyć system pobierania próbek do badań i czy możemy się spodziewać wystąpienia choroby w Polsce w najbliższych latach?

W Szwajcarii myśliwi jeszcze postrzelają

„W Szwajcarii myśliwi już nie postrzelają?” – pytała w niedawnym artykule „Gazeta Wyborcza”. Odnosiła się w nim do zaplanowanego na 23 września br. referendum inicjatywy społecznej „Wildhüter statt Jäger” (tj. „Łowczy zamiast myśliwego”), które miało zakazać wykonywania polowania myśliwym w kantonie Zurych (nie zaś w całym kraju, jak mógłby sugerować tytuł), a obowiązki redukcji zwierząt scedować na zawodowych myśliwych opłacanych ze środków publicznych. Eliminowaliby oni wyłącznie zwierzęta chore lub ranne, pozostałe aspekty regulowania populacji zwierząt pozostawiając naturze.

Szkody oszacujemy z drona, a szacowanie zgłosimy SMS-owo

Do pakietu projektów rozporządzeń przygotowanych przez Ministerstwo Środowiska po nowelizacji Prawa łowieckiego z marca br. w ostatnim czasie dołączyły kolejne dwa – w sprawie tablicy ostrzegawczej na polowaniu zbiorowym (zob. TUTAJ) oraz w sprawie szacowania szkód łowieckich w uprawach i płodach rolnych (zob. TUTAJ). Drugie z nich powinno zacząć obowiązywać od 1 października br., co wynika z sześciomiesięcznego okresu przejściowego ustalonego w ustawie.   Wzór tablicy...

Przez uzbrojoną Amerykę

W gorejącej debacie nad ułatwieniem dostępu do broni palnej w Polsce oraz przy utyskiwaniu na niekiedy obstrukcyjne działanie organów policji często odwołujemy się do przykładu Stanów Zjednoczonych, zazdroszcząc Amerykanom swobód gwarantowanych słynną drugą poprawką do konstytucji. Czy jednak USA to rzeczywiście raj dla posiadaczy broni? Odpowiedź wcale nie jest jednoznaczna. Jak pisze Dan Baum w wydanej nakładem Wydawnictwa Czarne książce „Wolność i spluwa. Podróż...

Sztuka preparacji zwierząt na wystawie w Muzeum Górnośląskim

Wystawa „Drugie życie zwierząt. Mistrzowie preparacji”, która ma na celu zaprezentowanie, na czym polega mistrzostwo preparacji okazów przyrodniczych oraz czemu ona służy, zostanie otwarta 19 września w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Wśród prezentowanych eksponatów będzie można obejrzeć prace wybitnych specjalistów: Ottona Natorpa, Edwarda Hanzla oraz kierującego pracownią preparacji Muzeum Górnośląskiego Andrzeja Imiołczyka, znanego w środowisku myśliwych.

GLS odpowiada na pytania Porozumienia Organizacji Łowieckich

Po skierowaniu pytań do GLS Poland przez Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Łowieckich i Okołołowieckich (pisaliśmy o tym TUTAJ) dyrektor zarządzający firmy wystosował oficjalne stanowisko odnoszące się do wrzawy medialnej wokół wykorzystania pojazdu z logo przedsiębiorstwa do transportu zwyżki. „(…) Nie mamy prawa, ani nie zamierzamy nikogo dyskryminować lub odmówić usługi tylko dlatego, że poglądy klienta nie są zgodne z poglądami, któregoś z naszych pracowników. (…) mogę zapewnić, że będziemy przewozić wszystko, czego przewożenie jest dozwolone przez regulacje prawne, których kształt pozostaje poza naszym wpływem oraz na co zezwala Regulamin świadczonych przez nas usług. Będziemy działać w ramach obowiązującego prawa” – czytamy.

Ministerstwo Środowiska ustala wysokość czynszu dzierżawnego

AKTUALIZACJA: Rozporządzenie ministra środowiska z 26 października br. w sprawie szczegółowych zasad ustalania czynszu dzierżawnego oraz udziału w kosztach ochrony lasu przed zwierzyną zostało ogłoszone w Dzienniku Ustaw 31 października i weszło w życie z początkiem listopada. Zgodnie z założeniami przyjętymi już w projekcie tego dokumentu został on utrzymany w brzmieniu obowiązującym od 2002 r. W toku konsultacji swoje uwagi do jego dotychczasowego kształtu zgłosiły PZŁ oraz Komisja Łowiecka Polskiego Towarzystwa Leśnego.

Koniec walki myśliwych z ASF-em?

Na fali ostatnich wypadków związanych z ujawnieniem na Podkarpaciu wystąpienia ASF-u u świń, mimo że najbliższe chore dziki znaleziono ponad 100 km dalej, coraz aktualniejsze staje się pytanie o to, kto tak naprawdę w głównej mierze ponosi winę za rozprzestrzenianie się wirusa. Tym bardziej rażą więc jednostronne wypowiedzi ministra rolnictwa, który usiłuje przerzucić odpowiedzialność na członków PZŁ, oskarżając ich o zaniechania przy depopulacji dzików....

GLS sprzeciwia się polowaniom?

W ostatnich dniach społeczność myśliwych obiegło stanowisko polskiego oddziału grupy transportowej GLS nawiązujące do przypadku wykorzystania pojazdu firmowego do przewozu zwyżki. Zostało ono wystosowane w następstwie zgłoszenia zastrzeżeń co do słuszności takiego użycia auta. Całe to zamieszanie wywołały zdjęcia opublikowane na jednym z łowieckich profili na Facebooku. Na jednym widać zwyżkę umieszczoną w przestrzeni ładunkowej samochodu z logo przewoźnika, na drugim zaś urządzenie ustawione w polu kukurydzy. Fotografie zostały skrytykowane przez organizację Ludzie przeciwko Myśliwym.