strona główna

Aktualności

Jubileusz 65-lecia WKŁ „Dzik” w Ornecie

WKŁ „Dzik” w Ornecie powstało w 1953 r. Założyli je oficerowie WP w mundurach lotniczych (JW 4988). Z biegiem lat zmieniały się kolory mundurów wojskowych i status społeczny członków „Dzika”. Jednostkę wojskową w Ornecie ostatecznie rozformowano w 1997 r., ale pozostali w kole myśliwi postanowili kontynuować tradycję wojskowego koła łowieckiego i zachowali historyczną nazwę.

90 lat lubartowskiej „Kniei”

90 lat to niewiele w historii polskiej państwowości. Gdyby jednak skrócić perspektywę do czasu od odzyskania przez nasz kraj niepodległości – a do tego skłaniają rocznicowe obchody i silne akcentowanie tego wydarzenia na niemal wszystkich ważniejszych oficjalnych uroczystościach w 2018 r. – ranga jubileuszu nabiera zupełnie innego znaczenia.

70-lecie WKŁ „Uroczysko” w Warszawie

W 2018 r. minęło 70 lat od czasu, kiedy swoją działalność rozpoczęło WKŁ nr 318 „Uroczysko” w Warszawie. Powstało ono w trudnym okresie – zaledwie trzy lata po zakończeniu wojny. Należący do niego myśliwi przeżywali więc wszystkie wichry historii, jakie wiały i do dziś wieją nad naszym krajem.

Pierwsza blokada w okręgu częstochowskim

Podczas polowania zbiorowego na dziki zorganizowanego 5 stycznia br. przez KŁ „Dąbrowa” w Koszęcinie doszło do pierwszej w okręgu częstochowskim blokady przygotowanej przez antyłowieckich działaczy. Podjęła się tego grupa ok. 12 osób. Myśliwi dokumentowali zdarzenie (na zdjęciu powyżej przyniesiony przez aktywistów transparent), druga strona zaś usilnie wzywała policję i ostrzegała, że w okolicznym lesie spacerowiczów chodzi więcej, więc niech strzelcy uważają. Na spokojne tłumaczenie łowczego koła, że polowanie odbywa się zgodnie z prawem, a teren został oznakowany tablicami informacyjnymi, przedstawiciele „ekologów” zarzucali myśliwym, że są agresywni i na pewno pod wpływem alkoholu. Przybyli na miejsce funkcjonariusze oczywiście poddali polujących badaniu alkomatem.

PAN w sprawie dzików

Polska Akademia Nauk wystosowała stanowisko ws. masowego odstrzału dzików, wnosząc głos rozsądku do toczącej się debaty publicznej, pełnej chaotycznych oświadczeń organów decyzyjnych i nieprawdziwych informacji. Wśród kilku autorów znaleźli się prof. Zygmunt Pejsak, wybitny specjalista chorób świń, chętnie wybiórczo cytowany przez przeciwników odstrzału dzików, a także prof. Henryk Okarma, specjalista ekologii zwierząt, biologii łowieckiej i ochrony przyrody....

Targi IWA OutdoorClassics 2019

IWA OutdoorClassics 2019, najważniejsze w Europie wydarzenie targowe dla branż łowieckiej, sportów strzeleckich, a także wyposażenia dla outdooru, ochrony osobistej oraz służb ochrony ludzi i mienia, odbędzie się 8–11 marca w centrum wystawowym w Norymberdze. Jak co roku w halach wystawowych o powierzchni przekraczającej 100 tys. m2 zostanie zaprezentowana szeroka gama produktów, w tym tegoroczne nowości rynkowe. Swoją obecność na tej imprezie potwierdzili również reprezentanci Polski – na razie są to m.in. znane myśliwym firmy Delta Optical, FAM-Pionki, Kolba.pl czy Bagar/Wisport.

O co poszło z dzikami?

W sprawie czarnego zwierza doczekaliśmy się reakcji zarówno PZŁ, jak i Ministerstwa Środowiska. Pojawiły się też stanowiska służb weterynaryjnych. Nie strzelać prośnych loch Jednym z owoców posiedzenia NRŁ 10 stycznia br. było stanowisko Rady i ZG PZŁ (co może zaskakiwać, ale jak się dowiedzieliśmy na Nowym Świecie, zostało to uzgodnione ze wszystkimi członkami Zarządu Głównego) wyrażające „zdecydowaną dezaprobatę redukcji dzika poprzez strzelanie do ciężarnych i prowadzących potomstwo loch”.

Niech nam ryją sto lat!

„Niech ryją”, „Dzik jest dziki, PiS jest zły”, „Stop rzezi dzików”, „Dzikobójstwo” czy „Niech na drzewo zmykają ministrowie” (parafraza znanej rymowanki Jana Brzechwy) – to główne hasła, które pojawiały się podczas manifestacji pod nazwą „STOP rzezi dzików! Nie strzelajcie do matek i dzieci!” (miała ona dotyczyć też odstrzałów żubrów, ale ten temat zszedł na boczny tor), spontanicznie zorganizowanej pod sejmem w środę 9 stycznia pod szyldem Partii Zieloni. Był to pierwszy taki protest z kilku zapowiedzianych na najbliższe dni w dużych miastach Polski.

160 naukowców poparło sprzeciw wobec zmasowanego odstrzału dzików!

„Postulujemy natychmiastowe wstrzymanie planowanych masowych i wielkoobszarowych odstrzałów dzików” – tak brzmi główne hasło apelu do premiera Mateusza Morawieckiego, który sygnowało 160 naukowców (!) zajmujących się ochroną środowiska i zarządzaniem jego zasobami, w tym leśnictwem i łowiectwem. Autorami pisma są: profesorowie Krzysztof Schmidt (Instytut Biologii Ssaków PAN), Rafał Kowalczyk (Instytut Biologii Ssaków PAN), Henryk Okarma (Instytut Ochrony Przyrody PAN) i Przemysław Chylarecki (Muzeum i Instytut Zoologii PAN) oraz dr Tomasz Podgórski (Czeski Uniwersytet Przyrodniczy w Pradze oraz Instytut Biologii Ssaków PAN).

Nie będzie „masakry dzików”

Sytuacja związana z poleconym przez ministra środowiska i zaplanowanym na najbliższe trzy soboty odstrzałem dzików w ramach polowań wielkoobszarowych stała się napięta do granic. Poparcie sprzeciwu myśliwych wobec udziału w tej akcji wyraził przewodniczący OPZZRiOR Sławomir Izdebski na konferencji prasowej zorganizowanej w środę (9 stycznia br.). Rozgłos nadany problematyce redukcji dzików sprawił, że w spotkaniu wzięli udział reprezentanci głównych ogólnopolskich mediów.