Treści publikowane na tej stronie możesz czytać za darmo dzięki osobom, które kupują „Brać Łowiecką” i w ten sposób wspierają naszą działalność. Dziękujemy czytelnikom papierowego i elektronicznego wydania czasopisma! Jeżeli uważasz zamieszczane tutaj materiały za wartościowe, to zachęcamy do kupowania miesięcznika. Dołącz do grona naszych prenumeratorów!
Aktualności
Jednoznaczne decyzje przed końcem roku albo zielone miasteczko w styczniu
W czwartek 20 grudnia w Ministerstwie Środowiska odbyła się debata rolników oraz myśliwych z udziałem przedstawicieli resortów rolnictwa i środowiska, na czele z ministrami Henrykiem Kowalczykiem i Janem Krzysztofem Ardanowskim. Została ona poświęcona gospodarce łowieckiej i sytuacji panującej w Polskim Związku Łowieckim. Inicjatorem spotkania było Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych. Dyskutowano m.in. na temat skuteczności zwalczania ASF-u przez myśliwych, co do której strona rolnicza ma wciąż spore wątpliwości.
Odszedł Antoni Jankowski
Z żalem zawiadamiamy, że odszedł Antoni Jankowski, inżynier, nemrod, mistrz rzemiosła artystycznego, płatnerz i brązownik. Był założycielem i właścicielem dobrze znanej w środowisku myśliwych i leśników firmy Antia, zajmującej się płatnerstwem, metaloplastyką oraz brązownictwem.
Antoni Jankowski był pomysłodawcą i twórcą galowego kordelasa PZŁ. Do jego znaczących osiągnięć płatnerskich należy odtworzenie Kordelasa Leśnika Polskiego z 1930 r. Został on też wicemistrzem Łodzi w podnoszeniu ciężarów oraz odnosił sukcesy w strzelectwie sportowym.
Były GRD alarmuje o nieprawidłowościach w postępowaniu dyscyplinarnym w PZŁ
Były już główny rzecznik dyscyplinarny PZŁ (dalej GRD) Robert Bałdys wystosował do Naczelnej Rady Łowieckiej pismo stanowiące wstępną i skróconą wersję sprawozdania z dotychczasowej działalności, w którym m.in. negatywnie ocenił działanie organów postępowania dyscyplinarnego w podległym sobie obszarze i wymienił trudności w realizacji postawionych przed nimi zadań (dla porządku zaznaczmy, że 13 grudnia 2018 r. NRŁ na nowego GRD wybrała Dariusza Berezę z okręgu częstochowskiego). Robert Bałdys wskazał także na nieprawidłowości związane z osobą obecnego łowczego krajowego.
1% podatku dla myśliwego Łukasza Kopcia
Nadchodzi czas rozliczeń PIT, a wraz z nim szansa na przekazanie 1% podatku potrzebującym. Takie osoby są także wśród naszych kolegów po strzelbie. Niedawno pisaliśmy o zbiórce środków dla pogorzelców z KŁ „Knieja” w Ośnie Lubuskim. Nasz apel, jak się dowiadujemy od członków koła, spotkał się z bardzo dużym odzewem. Dziękujemy! W gronie potrzebujących jest też myśliwy i nasz czytelnik Łukasz Kopeć, od 10 lat członek WKŁ „Łoś” w Olsztynie. Swoją...
Minister Giżyński straszy przetargami na obwody
W środę 12 grudnia niezapowiedzianym protestem na autostradzie A2 pod Warszawą zaskoczyła nas AgroUnia, dopiero co utworzona, niezależna organizacja rolnicza. Tego samego dnia nad problematyką zwalczania ASF-u pochylała się sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi – jak się można domyślić, również z aktywnym udziałem reprezentantów środowisk rolniczych, w tym OPZZRiOR. Gospodarka łowiecka pod ostrzałem Lider OPZZRiOR Sławomir Izdebski kontynuował swoją słowną...
Zegarki na 95-lecie PZŁ
Klasyczne zegarki w dzisiejszej elektroniczno-cyfrowej erze coraz rzadziej służą tylko do pomiaru czasu. Często jako użytkowa biżuteria stanowią dopełnienie stroju, świadczą o elegancji i dobrym guście. Mogą być również lokatą kapitału, a także wartościową pamiątką czy prezentem. Z pewnością wszystkimi tymi cechami wyróżniają się dwa modele uznanych szwajcarskich marek Aerowatch i Glycine sygnowane logo PZŁ na cyferblacie. Zostały wypuszczone na rynek z okazji 95-lecia Związku, pod patronatem Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej.
Ryczałt nie tylko za odstrzał sanitarny, lecz także za polowanie
Minister rolnictwa i rozwoju wsi niedawno podpisał nie tylko rozporządzenie wprowadzające kilkusetzłotowy ryczałt za odstrzał sanitarny dzików. Przypomnijmy, że jest to kwota brutto w wysokości 650 zł za każdą loszkę przelatkową i lochę oraz 300 zł za pozostałe dziki. Zgodnie z opublikowanym tego samego dnia, tj. 23 listopada, rozporządzeniem zmieniającym zapisy obowiązującego w 2018 r. „Programu mającego na celu wczesne wykrycie zakażeń wirusem wywołującym afrykański pomór świń i poszerzenie wiedzy na temat tej choroby oraz jej zwalczanie” (ten dokument został skierowany do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych już 5 lipca br.) rekompensaty w tej samej wysokości będą przysługiwały zarządcom i dzierżawcom obwodów łowieckich, a także dyrektorom parków narodowych za każdego dzika upolowanego w granicach stref z obostrzeniami wyznaczonymi decyzją KE oraz w obrębie obszaru WAMTA (gminy w całości lub części położone w pasie do 100 km od granicy Polski z Rosją, Litwą, Białorusią i Ukrainą oraz w pasie do 100 km od zewnętrznej granicy obszaru objętego ograniczeniami lub obszaru zagrożenia, tj. stref czerwonej i niebieskiej, na których terenie będzie realizowana wzmożona redukcja dzików).
Izdebski ujawnia nazwiska polityków związanych z PZŁ
– Będziemy robili wszystko, aby tego pana [Piotra Jenocha – przyp. red.] z funkcji odwołać, żeby w PZŁ zapanowała prawdziwa demokracja, żeby weszły nowe twarze, nowa, świeża, nieskompromitowana krew. Bo to będzie wtedy służyło nie tylko rozwojowi gospodarki łowieckiej, ale również w odniesieniu do walki z ASF-em. Nie ma dzisiaj możliwości skutecznej walki z ASF-em, jeśli nie ma porozumienia związków rolniczych z myśliwymi, jeśli nie ma współpracy między rolniczym OPZZ-etem, który akurat zajmuje się gospodarką łowiecką, a łowczym krajowym – mówił przewodniczący OPZZRiOR Sławomir Izdebski na zorganizowanej w poniedziałek 3 grudnia konferencji prasowej.
Ukazał się rocznik statystyczny GUS „Leśnictwo 2018”
Z końcem listopada GUS opublikował „Rocznik statystyczny leśnictwa 2018”. Zostały w nim zamieszczone również dane dotyczące realizacji gospodarki łowieckiej w minionym sezonie w obwodach dzierżawionych oraz zarządzanych przez instytucje prowadzące ośrodki hodowli zwierzyny, a także odnoszące się do regulowania populacji zwierząt łownych w parkach narodowych. Wśród zestawień znajdują się informacje liczbowe obrazujące stan i wielkość pozyskania (odstrzałów redukcyjnych) zwierzyny, jej ubytków i odłowu, jak również skalę kłusownictwa. Podane zostały też wysokość odszkodowań za straty wyrządzone przez zwierzynę oraz wartości i ilości skupu tusz pozyskanych zwierząt.
3 x P według THZ Incorsa
3 x P oznacza: przyjedź, poznaj ofertę, postrzelaj. Tak w skrócie można określić nową strategię marketingową Towarzystwa Handlu Zagranicznego Incorsa w Warszawie. 28 listopada br. firma uruchomiła filię swojego sklepu przy stołecznej strzelnicy Agvo na ul. Puławskiej 561. W grudniu jest planowane otwarcie drugiego sklepu, również przy warszawskiej strzelnicy, tym razem ZKS na ul. Marymonckiej 42. W najbliższym czasie podobna placówka Incorsy zacznie też działać na kolejnym...