Treści publikowane na tej stronie możesz czytać za darmo dzięki osobom, które kupują „Brać Łowiecką” i w ten sposób wspierają naszą działalność. Dziękujemy czytelnikom papierowego i elektronicznego wydania czasopisma! Jeżeli uważasz zamieszczane tutaj materiały za wartościowe, to zachęcamy do kupowania miesięcznika. Dołącz do grona naszych prenumeratorów!
Aktualności
Rozporządzenie szkodowe wkrótce wejdzie w życie
Wraz z rozpoczęciem nowego sezonu łowieckiego (1 kwietnia br.) miało wejść w życie długo zapowiadane rozporządzenie ministra środowiska (wydane w porozumieniu z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi) ws. szczegółowych warunków szacowania szkód w uprawach i płodach rolnych. Niestety, choć pojawiło się w kalendarium publikacji aktów prawnych Rządowego Centrum Legislacji (a zatem musiało zostać podpisane przez ministrów środowiska i rolnictwa), to z niewyjaśnionych powodów z niego zniknęło. Wróciło na listę dopiero w tym tygodniu, a najpóźniejsza data jego ogłoszenia to 26 kwietnia. Jakich rozwiązań możemy się spodziewać po rozporządzeniu, które wkrótce wejdzie w życie (zgodnie z treścią projektu stanie się to następnego dnia po dniu ogłoszenia)?
Hejt i budki lęgowe
Na początku marca br. Niemiecki Związek Łowiecki (DJV) opublikował w mediach społecznościowych kilka postów dotyczących budowy budek lęgowych dla ptaków – działania edukacyjnego, które jest powszechne również wśród polskich myśliwych. Przeciwnicy polowań i obrońcy zwierząt zaczęli krytykować tę inicjatywę w komentarzach. Przewodniczący DJV Hartwig Fischer uprzejmie zaapelował do antagonistów o zaprzestanie dyskusji o charakterze pyskówek i podjęcie konkretnych przedsięwzięć w celu stworzenia ptakom możliwie wielu miejsc lęgowych, jednak spotkał się z obraźliwą i agresywną reakcją jednego z internautów.
Majówka z łowiectwem na Suwalszczyźnie
Pokamedulski klasztor w Wigrach przy współpracy z Wigierskim Parkiem Narodowym zapraszają na otwarcie sezonu letniego i Dni Dziczyzny organizowane 30.04–1.05 pod nazwą „Wśród wigierskich kniei i ostępów”. Pierwszego dnia od godz. 15.00 do 20.00 w refektarzu Domu Królewskiego zaplanowano warsztaty kulinarne z przygotowania wyrobów garmażeryjnych z dziczyzny, połączone z ich degustacją. Spotkanie poprowadzi Jolanta Maślak, żona leśniczego ds. łowieckich z...
Unijna remiza leśna
Jak zmniejszyć szkody od zwierzyny w lasach? Jak polepszyć warunki bytowania zwierzyny w monokulturach sosny? Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 oferuje właścicielom lasów prywatnych wsparcie na inwestycje zwiększające odporność ekosystemów leśnych i ich wartość dla środowiska. Podstawą prawną jest Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 26 marca 2019 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach...
Nowości na 10. targach EXPOHunting
W tym roku targom EXPOHunting w Sosnowcu stuknęło 10 lat. Jubileusz stał się okazją do podziękowań i wyróżnienia pięciu firm, które towarzyszą temu wydarzeniu od samego początku. Były to: FH Knieja z Krakowa, Delta Optical, Hubertech z Katowic, Porcelana Latawiec oraz FHU Horse Jacht Tur. W otwarciu imprezy w piątek 5 kwietnia wzięli udział także reprezentanci Ministerstwa Środowiska, członkowie Zarządu Głównego PZŁ (w ubiegłym roku patronatem honorowym PZŁ obejmował targi jeszcze Piotr Jenoch) i NRŁ, której prezes Rafał Malec przekonywał o konieczności obrony polskiego modelu łowiectwa. Po zakończeniu wizyty w Sosnowcu działacze udali się do hotelu Granica w Korbielowie, gdzie odbywało się wyjazdowe posiedzenie Rady, a na nim m.in. dokonano wyboru przewodniczących komisji problemowych.
Najcięższy wieniec byka zobaczycie na EXPOHunting!
Już w najbliższy weekend, 5–7 kwietnia, w Sosnowcu odbędą się X Międzynarodowe Targi Łowieckie EXPOHunting oraz V Targi Strzelectwa, Militariów i Survivalu EXPOShooting. Oczywiście nas tam nie zabraknie. Czekamy na Was na stoisku nr 37! Co mamy do zaoferowania? Zamówicie i przedłużycie u nas prenumeratę „Braci Łowieckiej” (dołączamy do niej kalendarz ścienny na 2019 r. lub torbę naramienną z logo BŁ w korzystnej cenie) oraz kupicie w promocji nasze ostatnie wydawnictwa.
Program wczesnego wykrycia zakażeń wirusem ASF-u kontynuowany
W Dzienniku Ustaw zostało opublikowane Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie wprowadzenia w 2019 r. na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej „Programu mającego na celu wczesne wykrycie zakażeń wirusem wywołującym afrykański pomór świń i poszerzenie wiedzy na temat tej choroby oraz jej zwalczanie”. Jest to kontynuacja regulacji obowiązującej w poprzednich latach, na mocy której w ubiegłym roku podniesiono m.in. stawkę rekompensaty za odstrzał loch do wysokości 650 zł.
Jeszcze parę słów o uchwaleniu Statutu PZŁ
Dużo tez Grzegorza Trojanowskiego zawartych w tekście „KZD nie musiał przyjąć statutu” jest trafnych. Z kilkoma z nich nie sposób się jednak zgodzić. Zacznijmy od tej najważniejszej, tj. uznania, że obecnie obowiązujący Statut PZŁ nie został uchwalony (został jedynie przyjęty), a to ze względu na szereg uchybień legislacyjnych poprzedzających podjęcie uchwały statutowej. Zdecydowana większość śledzących prawne aspekty funkcjonowania naszego zrzeszenia uważa, że część członków obecnej Naczelnej Rady Łowieckiej (autora nowego statutu) wybrano niezgodnie z § 124 pkt 3 lit. c starego statutu, jako że w chwili wyboru nie byli delegatami na Krajowy Zjazd Delegatów. Co to jednak oznacza?
Odszedł Adam Roguski
Z głębokim żalem i smutkiem żegnamy naszego Kolegę i Serdecznego Przyjaciela śp. Adama Roguskiego. Był wieloletnim członkiem naszego Klubu, znakomitym myśliwym, szczerze oddanym sprawom prawidłowego łowiectwa. W Klubie pełnił zaszczytną funkcję przewodniczącego straży praw. Cześć Jego pamięci i Darz Bór. Klub Świętego Huberta Msza św. żałobna odbędzie się 23 marca br. o godz. 12 w kościele pw. Matki Boskiej Anielskiej w Skolimowie.
Kategoryzacja obwodów prawie po staremu
Rozwiązania zawarte w rozporządzeniu ministra środowiska w sprawie wskaźników i czynników służących kategoryzacji obwodu łowieckiego, które zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw 21 marca i wchodzi w życie po upływie siedmiu dni od tej daty, tj. 29 marca, po konsultacjach wróciły z małymi wyjątkami w kształcie znanym z dokumentu z 2002 r., a więc w wersji obowiązującej przed ubiegłoroczną nowelizacją Prawa łowieckiego. Wskaźniki średnich liczebności i pozyskania zwierzyny obejmą zatem trzy lata gospodarcze poprzedzające rok, w którym dokonuje się kategoryzacji obwodu (w pierwotnej propozycji rozporządzenia wielkość odstrzału miała być analizowana w skali pięciu lat).