Treści publikowane na tej stronie możesz czytać za darmo dzięki osobom, które kupują „Brać Łowiecką” i w ten sposób wspierają naszą działalność. Dziękujemy czytelnikom papierowego i elektronicznego wydania czasopisma! Jeżeli uważasz zamieszczane tutaj materiały za wartościowe, to zachęcamy do kupowania miesięcznika. Dołącz do grona naszych prenumeratorów!
Aktualności
Najcięższy wieniec byka zobaczycie na EXPOHunting!
Już w najbliższy weekend, 5–7 kwietnia, w Sosnowcu odbędą się X Międzynarodowe Targi Łowieckie EXPOHunting oraz V Targi Strzelectwa, Militariów i Survivalu EXPOShooting. Oczywiście nas tam nie zabraknie. Czekamy na Was na stoisku nr 37! Co mamy do zaoferowania? Zamówicie i przedłużycie u nas prenumeratę „Braci Łowieckiej” (dołączamy do niej kalendarz ścienny na 2019 r. lub torbę naramienną z logo BŁ w korzystnej cenie) oraz kupicie w promocji nasze ostatnie wydawnictwa.
Program wczesnego wykrycia zakażeń wirusem ASF-u kontynuowany
W Dzienniku Ustaw zostało opublikowane Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie wprowadzenia w 2019 r. na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej „Programu mającego na celu wczesne wykrycie zakażeń wirusem wywołującym afrykański pomór świń i poszerzenie wiedzy na temat tej choroby oraz jej zwalczanie”. Jest to kontynuacja regulacji obowiązującej w poprzednich latach, na mocy której w ubiegłym roku podniesiono m.in. stawkę rekompensaty za odstrzał loch do wysokości 650 zł.
Jeszcze parę słów o uchwaleniu Statutu PZŁ
Dużo tez Grzegorza Trojanowskiego zawartych w tekście „KZD nie musiał przyjąć statutu” jest trafnych. Z kilkoma z nich nie sposób się jednak zgodzić. Zacznijmy od tej najważniejszej, tj. uznania, że obecnie obowiązujący Statut PZŁ nie został uchwalony (został jedynie przyjęty), a to ze względu na szereg uchybień legislacyjnych poprzedzających podjęcie uchwały statutowej. Zdecydowana większość śledzących prawne aspekty funkcjonowania naszego zrzeszenia uważa, że część członków obecnej Naczelnej Rady Łowieckiej (autora nowego statutu) wybrano niezgodnie z § 124 pkt 3 lit. c starego statutu, jako że w chwili wyboru nie byli delegatami na Krajowy Zjazd Delegatów. Co to jednak oznacza?
Odszedł Adam Roguski
Z głębokim żalem i smutkiem żegnamy naszego Kolegę i Serdecznego Przyjaciela śp. Adama Roguskiego. Był wieloletnim członkiem naszego Klubu, znakomitym myśliwym, szczerze oddanym sprawom prawidłowego łowiectwa. W Klubie pełnił zaszczytną funkcję przewodniczącego straży praw. Cześć Jego pamięci i Darz Bór. Klub Świętego Huberta Msza św. żałobna odbędzie się 23 marca br. o godz. 12 w kościele pw. Matki Boskiej Anielskiej w Skolimowie.
Kategoryzacja obwodów prawie po staremu
Rozwiązania zawarte w rozporządzeniu ministra środowiska w sprawie wskaźników i czynników służących kategoryzacji obwodu łowieckiego, które zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw 21 marca i wchodzi w życie po upływie siedmiu dni od tej daty, tj. 29 marca, po konsultacjach wróciły z małymi wyjątkami w kształcie znanym z dokumentu z 2002 r., a więc w wersji obowiązującej przed ubiegłoroczną nowelizacją Prawa łowieckiego. Wskaźniki średnich liczebności i pozyskania zwierzyny obejmą zatem trzy lata gospodarcze poprzedzające rok, w którym dokonuje się kategoryzacji obwodu (w pierwotnej propozycji rozporządzenia wielkość odstrzału miała być analizowana w skali pięciu lat).
Akademia strzelecka Swarovski Optik
Strzelanie na dalekie dystanse to w Polsce domena strzelców sportowych oraz, rzecz jasna, wojskowych i policyjnych. Przyczyna jest prosta – regulacje prawne ograniczające do 200 m maksymalną odległość strzału z broni kulowej podczas polowania. W naszych realiach taki zapis, oczywiście, ma sens, biorąc pod uwagę specyfikę terenu i polowań, a także zwierzynę. Niemniej współczesna broń myśliwska, amunicja oraz optyka pozwalają oddać celny i skuteczny strzał na znacznie większe odległości, o czym często mogą się przekonać myśliwi wyjeżdżający na łowy do innych krajów.
Powstało Stowarzyszenie Przewodników Psów Myśliwskich
16 marca 2019 r. w Sośniach k. Antonina odbyło się długo oczekiwane spotkanie podkładaczy psów z całej Polski. Z założenia miało ono służyć stworzeniu grupy wsparcia dla ludzi zajmujących się prowadzeniem psów na polowaniach zbiorowych, a także zbudowaniu lobby naciskającego na zmiany legislacyjne dotyczące kynologii łowieckiej. Jednak dzięki bardzo zgodnemu podejściu do wspólnych planów udało się przyjąć statut i podpisami 47 członków założycieli powołać do życia Stowarzyszenie Przewodników Psów Myśliwskich. Wybrano też zarząd w składzie: Grzegorz Jarosik, Piotr Wesołowski, Dariusz Gorgoliński, Michał Fornalczyk oraz Grzegorz Trojanowski.
KZD nie musiał przyjąć statutu
16 lutego 2019 r. Krajowy Zjazd Delegatów Polskiego Związku Łowieckiego przyjął Statut PZŁ. W ten sposób dochowano terminu wynikającego z nowelizacji ustawy Prawo łowieckie z 22 marca 2018 roku. Bezkrytyczne realizowanie założeń tej noweli doprowadziło do uchwalenia aktu prawnego w sposób urągający wszelkim zasadom prawodawstwa. Przede wszystkim projekt Statutu PZŁ przyjęty uchwałą NRŁ z 25 stycznia 2019 r. pochodzi od organu, który od początku swojego działania...
Jeszcze o okręgowych zjazdach – jakie powinny być?
Do nakreślenia poniższych uwag skłoniły mnie spostrzeżenia Grzegorza Trojanowskiego w tekście „Będą zjazdy, ale jakie?”. Nie uczestniczyłem w ostatnim Krajowym Zjeździe Delegatów, jednak zadałem sobie trud obejrzenia przebiegu obrad na jednym z konkurencyjnych portali. Odnoszę wrażenie, że autorzy projektu uchwały w sprawie uchwalenia Statutu PZŁ chyba nie do końca przemyśleli całość zagadnienia i konsekwencje proponowanych zapisów. Skutkowało to błędami legislacyjnymi. Nie są to jednak błędy, których nie dałoby się wyeliminować w drodze wykładni. Wszak trzeba poszukiwać pozytywnych rozwiązań.
Kandydatów na łowczego krajowego pomysły na łowiectwo
W gronie trzech kandydatów na łowczego krajowego, którzy 28 lutego zostali wybrani przez NRŁ i przedstawieni ministrowi środowiska, znaleźli się: wyłoniony w pierwszej turze głosowań były wieloletni olsztyński łowczy okręgowy Dariusz Zalewski, a także wytypowani kolejno w drugiej i trzeciej turze prezes zarządu spółki Orlen Serwis i dotychczasowy (od maja 2018 r.) członek Zarządu Głównego PZŁ Albert Kołodziejski oraz przewodniczący zarządu katowickiego Mariusz Miśka. W posiedzeniu Rady gościnnie brali udział radcy ministra w zespole ds. łowiectwa Departamentu Leśnictwa, Wojciech Cieplak i Hubert Hamulecki, którzy uchwałę z nazwiskami trzech kandydatów niezwłocznie dostarczyli do ministerstwa.