strona główna

Aktualności

ASF potwierdzony poza strefą czerwoną na Mazowszu

ASF potwierdzony poza strefą czerwoną na Mazowszu
Maj 31 15:33 2019 Wydrukuj

Ostatnich kilka raportów z wynikami badań przeprowadzonych pod kątem ASF-u pozwalało sądzić, że choroba po intensywnych polowaniach w pierwszym kwartale br. została zatrzymana w obrębie strefy czerwonej. Przez dłuższy czas nie notowano jej pojawu w obszarze ochronnym (strefa żółta). Jak jednak poinformował główny lekarz weterynarii w komunikacie z 31 maja br., 25 maja ASF został potwierdzony u 40-kilogramowego przelatka znalezionego w okolicy Strzembowa (gmina Naruszewo, powiat płoński) w woj. mazowieckim (teren dzierżawiony przez KŁ „Miot” w Warszawie). Dokładna lokalizacja znajduje się na północ od Kampinoskiego PN (gdzie w ostatnim cyklu badań potwierdzono kilka przypadków choroby w pobliżu linii Wisły przy granicy strefy czerwonej), po północnej stronie Wisły, w widłach krajowej siódemki i drogi nr 50, ok. 15 km od Płońska.

 
Lech Chybała, powiatowy lekarz weterynarii w Płońsku, mówi, że to pierwszy przypadek wystąpienia ASF-u w tym powiecie. O znalezieniu padłego dzika powiadomili pracownicy leśni, którzy wykonywali w terenie czynności służbowe. Zwierzę zdechło niedawno, o czym świadczył dobry stan tuszy. Był to najprawdopodobniej osobnik przechodni. Dwa dni później natrafiono na kolejnych pięć dzików w częściowym rozkładzie gnilnym, padłych bliżej Wisły, w okolicach miejscowości Wilkówiec i Czerwińsk nad Wisłą (obwód dzierżawiony przez KŁ „Rycerze św. Huberta” w Nowym Polesiu). Znajdowały się w promieniu 200–300 m od siebie. Wszystkie – co potwierdziły badania – również były zakażone (informacja o tym przypadku nie znalazła się jeszcze w raporcie głównego lekarza weterynarii). Co ciekawe, szósty dzik znaleziony kolejnego dnia w pobliżu okazał się zdrowy.
 
Lek. wet. Lech Chybała w rozmowie z zwraca też uwagę na proceder kradzieży tusz padłych w kolizjach drogowych dzików, zanim dotrą do nich służby weterynaryjne. Takich zdarzeń w powiecie płońskim było ostatnio kilka, a do jednego doszło już po potwierdzeniu wystąpienia ASF-u. Każdy z tego typu przypadków zostaje zgłoszony do organów ścigania. Może to stanowić jedną z niekontrolowanych dróg transmisji wirusa na znaczne odległości.
 
Wkrótce w dzienniku urzędowym województwa mazowieckiego ukaże się rozporządzenie ws. zwalczania ASF-u na terenie gmin Naruszewo i Czerwińsk nad Wisłą. Stosowne decyzje co do zmiany obowiązującego statusu tego obszaru podejmie także Komisja Europejska.
 
Główny lekarz weterynarii 31 maja zawiadomił również o potwierdzeniu badaniami z 29 maja trzeciego w tym roku ogniska ASF-u w Polsce. Wystąpiło ono w utrzymującym 8012 świń gospodarstwie położonym w gminie Orla, w powiecie bielskim na Podlasiu (gospodarstwo znajduje się w granicach obszaru objętego ograniczeniami, tj. w strefie czerwonej).
 
Aktualizowana na bieżąco mapa stref z obostrzeniami związanymi z ASF-em oraz granicami obszaru WAMTA oraz wykaz obszarów w obrębie stref z obostrzeniami ustanowiony decyzją Komisji Europejskiej znajdują się w witrynie wetgiw.gov.pl.
 
Red., Fot. zorandim75/Fotolia

dodaj komentarz

0 komentarzy

Napisz komentarz

Uwaga! Aby dodać komentarz, musisz posiadać konto w serwisie braclowiecka.pl oraz być zalogowanym.