strona główna

Aktualności

Rosyjski biznes strojowy

Rosyjski biznes strojowy
Czerwiec 07 16:30 2019 Wydrukuj

W Polsce wciąż nie mamy doświadczenia w zagospodarowaniu stroju bobrowego. W innych krajach, zwłaszcza Wschodu, wygląda to zgoła inaczej. Rosja jest jednym z niewielu państw, gdzie strój bobrowy i produkowane z niego specyfiki nadal cieszą się zainteresowaniem. Wynika to stąd, że według tamtejszych znawców stanowi on uniwersalny środek leczniczy, którego zażywanie nie niesie za sobą działań ubocznych ani zagrożenia wynikającego z przedawkowania. Pożytki ze stroju ponoć wynikają z jego wieloelementowego składu i silnych właściwości regeneracyjnych. Ponadto specyfik podobno leczy wiele dolegliwości jednocześnie. Jak donoszą komercyjne firmy sprzedające wyroby na bazie castoreum, stosując profilaktykę jednego schorzenia, można jednocześnie wspomóc pracę żołądka, serca bądź innych organów.

 
Zainteresowanie strojem bobrowym okazuje się na tyle duże, że coraz częściej są nim zastępowane inne preparaty lecznicze. Wykorzystuje się zarówno wysuszone castoreum, jak i specyfiki z niego wyrabiane. Można je kupić w aptekach, działają też firmy dostarczające wysuszone worki strojowe oraz lekarstwa na bazie castoreum. Produkty ze stroju da się zamówić również przez internet. W przeciętnych sklepach są one w zasadzie niedostępne. Wcale nie tak łatwo znaleźć je też w aptekach. Wynika to z ich niszowości. Myśliwi dostarczający świeży towar w postaci surowych worków wolą przekazać go bezpośrednio klientowi albo niewielkim firmom. Ponadto nie mogą zagwarantować stałych dostaw, więc trudno podpisać z nimi umowę o współpracy. Jeśli więc ktoś chce sam przygotować lekarstwa na bazie worków strojowych, to najlepiej kupić je prosto od myśliwego.
 
Wyrobami z castoreum interesują się nie tylko chorzy, lecz także osoby zdrowe, co wynika z dość przystępnych cen. Przykładowy koszt produktów, które sprzedaje jedna z moskiewskich firm, kształtuje się następująco: kapsułki na potencję Kastorin – 1950 rubli (ok. 114 zł), nalewka spirytusowa – 800 rubli (ok. 47 zł) za 100 ml lub 1500 rubli (ok. 88 zł) za 200 ml, wysuszony strój – 40 rubli/gram (ok. 2,30 zł). Cena zależy od jakości oraz rodzaju wyrobu. Specyfik w suchej formie jest najtańszy. Drugie kryterium to jakość. Firmy niewielkie, niedziałające na masową skalę oferują najlepsze gatunkowo, ale droższe produkty. Kupując u małych wytwórców, można samemu ocenić jakość wyrobu na podstawie koloru oraz zapachu. Na przykład odpowiednio sezonowana nalewka dobrze nasycona castoreum ma ciemnobrązowy kolor (barwa koniaku). Im ciemniejsza, tym dłużej podlegała sezonowaniu i tym większa koncentracja stroju. Zapach powinien być wyjątkowo ostry. Jeśli się go nie wyczuwa lub jest mdły, to wskazuje to na niską jakość specyfiku.
 
Jakie castoreum wybrać – suche czy w postaci nalewki? Znawcy wskazują tę drugą jako najwartościowszą. Jednak ponieważ powstaje ona na bazie alkoholu, powinno się ją podawać jedynie osobom pełnoletnim, w celach zarówno profilaktycznych, jak i leczniczych.
 
Co ciekawe, zgodnie z obowiązującym w Rosji prawem poza jej granice można wywozić lekarstwa na bazie castoreum w postaci nalewek, natomiast zabronione jest przewożenie wysuszonych worków strojowych. Aby to zrobić, należy uzyskać certyfikat weterynaryjny oraz pozwolenie z urzędu celnego. W celu otrzymania takiego certyfikatu trzeba dostarczyć świadectwo pochodzenia stroju, dokumentując w ten sposób jego legalne pozyskanie. To niełatwe zadanie, a ponieważ taki produkt zostaje potem obciążony 5-procentowym podatkiem celnym, niewielu Rosjan się na to decyduje. Z kolei wwóz surowca z Rosji do bardzo znanej białoruskiej fabryczki Biełmiedprieparaty w Mińsku, w której produkuje się m.in. wspomagające potencję kapsułki Kasolin, wymaga jedynie certyfikatu weterynaryjnego.
 
Cena worków strojowych zależy od ich jakości. Najwartościowsze są maksymalnie wysuszone i możliwie największe. O dostępności stroju na rynku tak naprawdę decyduje cena. Lokalnie podaż przewyższa zainteresowanie. Dla przykładu w Kirowie, który słynie z bobrów, jeden z biznesmenów jeszcze w tym miesiącu nie mógł sprzedać zalegających 50 kg wysuszonego surowca.
 
Wojciech Misiukiewicz
 
Na naszym portalu informowaliśmy także o rosyjskim balsamie na bazie castoreum Bobrowa Siła oraz limitowanej edycji aromatyzowanego tym specyfikiem burbonu Eau de Musc z amerykańskiej destylarni Tamworth Distilling. Więcej informacji o zarządzaniu populacją bobrów i możliwościach wykorzystania tuszy tych zwierząt znajduje się zaś w książce
„Vademecum bobrowe” autorstwa Wojciecha Misiukiewicza. W cenie 49,90 zł jest do kupienia TUTAJ.

Galeria

dodaj komentarz

0 komentarzy

Napisz komentarz

Uwaga! Aby dodać komentarz, musisz posiadać konto w serwisie braclowiecka.pl oraz być zalogowanym.