Treści publikowane na tej stronie możesz czytać za darmo dzięki osobom, które kupują „Brać Łowiecką” i w ten sposób wspierają naszą działalność. Dziękujemy czytelnikom papierowego i elektronicznego wydania czasopisma! Jeżeli uważasz zamieszczane tutaj materiały za wartościowe, to zachęcamy do kupowania miesięcznika. Dołącz do grona naszych prenumeratorów!
Aktualności
Program wczesnego wykrycia zakażeń wirusem ASF-u na 2020 rok
Do konsultacji publicznych, uzgodnień międzyresortowych i opiniowania trafił projekt rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi, które dotyczy kontynuacji w 2020 r „Programu mającego na celu wczesne wykrycie zakażeń wirusem wywołującym afrykański pomór świń i poszerzenie wiedzy na temat tej choroby oraz jej zwalczanie”. Podobnie jak regulacje z ubiegłych lat zachowuje ono moc wsteczną, tj. będzie obowiązywać od 1 stycznia br. Rozporządzenie podtrzymuje także zakaz dokarmiania dzików w całym kraju. W jego projektowanej treści pojawia się jednak kilka nowości.
Specustawa ws. zwalczania ASF-u przeszła w senacie głosami ludowców
Aktualizacja: Prezydent Andrzej Duda 28 stycznia br. podpisał Ustawę z dnia 20 grudnia 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt (nazywaną też specustawą ws. zwalczania ASF-u lub lex Ardanowski). Dwa dni później opublikowano ją w Dzienniku Ustaw RP i weszła w życie 31 stycznia br. Z pełną treścią nowelizacji można się zapoznać TUTAJ. Specustawa w sprawie zwalczania ASF-u została przegłosowana w senacie 17 stycznia br. stosunkiem 50 głosów za do 49 przeciw. W posiedzeniu nie wziął udziału jeden senator PiS-u. Pozostali (47) byli jednomyślnie przychylni przyjęciu dokumentu. Ze strony opozycyjnej poparli go ponadto Ryszard Bober i Jan Filip Libicki, czyli dwóch z trzech senatorów KP-PSL (sprzeciw zgłosił Michał Kamiński), a także określana jako sympatyzująca z partią rządzącą Lidia Staroń, która reprezentuje trzyosobowe Koło Senatorów Niezależnych.
Pies na ASF
Jednym z bardzo istotnych działań na rzecz zapobiegania skutkom ASF-u są wczesne zlokalizowanie padłych dzików oraz ich usuwanie ze środowiska i utylizacja. W związku z tym w Niemczech rozpoczęto szkolenie i certyfikowanie psów układanych do poszukiwania padłych osobników. Najwcześniej, bo już dwa lata temu, taką inicjatywę podjęto w Saarze w odpowiedzi na wystąpienie wirusa ASF-u w sąsiedniej Belgii oraz rosnące ryzyko rozprzestrzenienia się epidemii na obszar Niemiec. Organizację i finansowanie wzięło na siebie tamtejsze ministerstwo środowiska przy współpracy związku łowieckiego, ośrodka szkolenia służbowych psów policyjnych w Koblencji oraz osób prywatnych zajmujących się tresurą psów. Po ułożeniu biorą one udział w specjalnym konkursie i otrzymują certyfikaty użytkowości.
Niemcy wcale nie wybijają dzików
W polskich mediach oraz na politycznych salonach wielokrotnie się przewijała (i wciąż się przewija) kwestia odstrzału dzików w Niemczech w kontekście działania prewencyjnego, redukującego ryzyko wystąpienia ASF-u. Jako przykład konsekwentnych działań na tym polu jest podawany rekordowy w tym kraju odstrzał ponad 800 tys. dzików w roku łowieckim 2017/2018. Ocena tego nierzadko staje się jednak źródłem nieporozumień, przedmiotem nadinterpretacji czy wręcz manipulacji. Tę...
Senackie komisje przyjęły bez zmian specustawę ws. zwalczania ASF-u
Aktualizacja: Prezydent Andrzej Duda 28 stycznia br. podpisał Ustawę z dnia 20 grudnia 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt (nazywaną też specustawą ws. zwalczania ASF-u lub lex Ardanowski). Dwa dni później opublikowano ją w Dzienniku Ustaw RP i weszła w życie 31 stycznia br. Z pełną treścią nowelizacji można się zapoznać TUTAJ. Posiedzenie senackich komisji Środowiska oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 9 stycznia,...
Gramy z WOŚP w 28. finale!
Tak jak w poprzednich latach redakcja BŁ włącza się w akcję zbierania pieniędzy na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pod egidą naszego wydawcy – Oficyny Wydawniczej Oikos – zarejestrowaliśmy profil na portalu Allegro.pl (jako użytkownik oikos_wosp), na którym na licytacje zostaną wystawione m.in. roczne prenumeraty z zestawem gadżetów „Braci Łowieckiej” oraz unikatowy i nigdzie niedostępny pierwszy rocznik czasopisma z lat 1998/1999. O szczegółach...
Czesi wydłużają okresy polowań na jeleniowate
Wywołane m.in. suszą oraz gradacją szkodników owadzich, w tym zespołu kornika drukarza, zamieranie drzewostanów na dużych powierzchniach i związana z tym skala obecnych oraz planowanych odnowień powierzchni leśnych spowodowały zmianę obowiązującego w Czechach rozporządzenia ministra rolnictwa (jemu podlega gospodarka łowiecka u naszych południowych sąsiadów) w sprawie okresów polowań na zwierzęta łowne. Nowelizacja obowiązuje od 1 stycznia br. do końca marca 2025 r. i dotyczy łowisk otwartych (na zwierzęta hodowane w oborach już wcześniej można było polować przez cały rok).
Brandenburgia i Saksonia szykują się na ASF
Wirus afrykańskiego pomoru świń, który dotarł nad Nysę, wywołał bezpośrednie reakcje również w Niemczech. Temat zagrożeń i ryzyka związanego z epidemią zaistniał w tym kraju w przestrzeni publicznej bardzo wcześnie, bo już kilka lat temu. Rząd federalny i kraje związkowe podjęły szereg działań – przede wszystkim w sferze ustawodawczej – które miały na celu efektywniejsze ograniczanie negatywnych ekonomicznych i społecznych skutków wystąpienia epidemii, na długo zanim się pojawiły realne zagrożenia. Politycy oraz administracja niemiecka nie obiecywali jednak, że dzięki „cudowi nad Odrą i Nysą” uda się zatrzymać epidemię i całkiem wykluczyć ryzyko. Opinię publiczną od początku informowano, że prędzej czy później ASF zawita również do Niemiec.
„Łowiecki” do łowczego krajowego
Poniżej zamieszczamy w oryginalnym brzmieniu list otwarty redaktora naczelnego internetowego dziennika „Łowiecki” Piotra Gawlickiego do przewodniczącego ZG PZŁ Alberta Kołodziejskiego. W liście padają odpowiedzi na pytania postawione przez łowczego krajowego w wywiadzie opublikowanym w grudniowym „Łowcu Polskim” (nr 12/2019). Red. Szanowny Kolega Albert Kołodziejski Łowczy Krajowy PZŁ Serdecznie dziękuję za zainteresowanie się portalem lowiecki.pl, czemu...