strona główna

Aktualności

Gramy z WOŚP w 28. finale!

Tak jak  w poprzednich latach redakcja BŁ włącza się w akcję zbierania pieniędzy na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pod egidą naszego wydawcy – Oficyny Wydawniczej Oikos – zarejestrowaliśmy profil na portalu Allegro.pl (jako użytkownik oikos_wosp), na którym na licytacje zostaną wystawione m.in. roczne prenumeraty z zestawem gadżetów „Braci Łowieckiej” oraz unikatowy i nigdzie niedostępny pierwszy rocznik czasopisma z lat 1998/1999. O szczegółach...

Czesi wydłużają okresy polowań na jeleniowate

Wywołane m.in. suszą oraz gradacją szkodników owadzich, w tym zespołu kornika drukarza, zamieranie drzewostanów na dużych powierzchniach i związana z tym skala obecnych oraz planowanych odnowień powierzchni leśnych spowodowały zmianę obowiązującego w Czechach rozporządzenia ministra rolnictwa (jemu podlega gospodarka łowiecka u naszych południowych sąsiadów) w sprawie okresów polowań na zwierzęta łowne. Nowelizacja obowiązuje od 1 stycznia br. do końca marca 2025 r. i dotyczy łowisk otwartych (na zwierzęta hodowane w oborach już wcześniej można było polować przez cały rok).

Brandenburgia i Saksonia szykują się na ASF

Wirus afrykańskiego pomoru świń, który dotarł nad Nysę, wywołał bezpośrednie reakcje również w Niemczech. Temat zagrożeń i ryzyka związanego z epidemią zaistniał w tym kraju w przestrzeni publicznej bardzo wcześnie, bo już kilka lat temu. Rząd federalny i kraje związkowe podjęły szereg działań – przede wszystkim w sferze ustawodawczej – które miały na celu efektywniejsze ograniczanie negatywnych ekonomicznych i społecznych skutków wystąpienia epidemii, na długo zanim się pojawiły realne zagrożenia. Politycy oraz administracja niemiecka nie obiecywali jednak, że dzięki „cudowi nad Odrą i Nysą” uda się zatrzymać epidemię i całkiem wykluczyć ryzyko. Opinię publiczną od początku informowano, że prędzej czy później ASF zawita również do Niemiec.

„Łowiecki” do łowczego krajowego

Poniżej zamieszczamy w oryginalnym brzmieniu list otwarty redaktora naczelnego internetowego dziennika „Łowiecki” Piotra Gawlickiego do przewodniczącego ZG PZŁ Alberta Kołodziejskiego. W liście padają odpowiedzi na pytania postawione przez łowczego krajowego w wywiadzie opublikowanym w grudniowym „Łowcu Polskim” (nr 12/2019). Red. Szanowny Kolega Albert Kołodziejski Łowczy Krajowy PZŁ   Serdecznie dziękuję za zainteresowanie się portalem lowiecki.pl, czemu...

Prowadzący polowanie o postrzeleniu myśliwego

Poniżej publikujemy list od przewodniczącego zarządu KŁ „Mewa” w Legionowie. 15 grudnia 2019 r. prowadził on w Kurkach pod Olsztynkiem polowanie, na którym doszło do postrzelenia myśliwego. Koledzy Myśliwi, ponieważ nasze koło dotknęła fala hejtu, nie mogę stać obojętnie wobec nieprawdziwych informacji. Zdarzył się nieszczęśliwy wypadek. Fakty są zgoła inne niż wiadomości ogłoszone m.in. w portalu „Dziennik Łowiecki”. Prowadziłem polowanie. Usłyszałem...

Popierajmy łowiectwo, zanim będzie za późno

Już od wielu lat obserwujemy znaczący wzrost stanów liczebnych zwierząt łownych. To zjawisko jest zauważalne nie tylko w Polsce, lecz także w całej Europie i w Stanach Zjednoczonych. Tytułem przykładu można przytoczyć dane dotyczące wzrostu liczebności trzech gatunków dzikich zwierząt powodujących największe szkody łowieckie w okresie ostatnich 80 lat – jelenia, sarny i dzika. W 1937 r. populacja jeleni w Polsce liczyła 16 050 sztuk, a w ubiegłym roku wzrosła do 275 000 sztuk, przy czym należy wziąć pod uwagę, że w tym czasie terytorium naszego kraju zmniejszyło się o blisko 20%. W tym samym okresie populacja saren wzrosła ze 188 130 do ponad 900 000 osobników, a dzików – z 22 000 do prawie 400 000 sztuk (przy czym ich liczba się podwoiła w ciągu ostatnich 15 lat).

Specustawa w sprawie zwalczania ASF-u po drugim czytaniu

AKTUALIZACJA: Trzecie czytanie projektu ustawy odbyło się jeszcze na przedświątecznym posiedzeniu sejmu 20 grudnia, w dniu kiedy sejmowe komisje Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa rozpatrzyły poprawki wniesione podczas drugiego czytania. Posłowie przyjęli jeden wniosek mniejszości – zgłoszoną przez Jarosława Sachajkę (PSL-Kukiz’15) propozycję skrócenia okresu wejścia ustawy w życie z siedmiu dni, do dnia następnego po ogłoszeniu w dzienniku ustaw. Przegłosowano także zmianę delegacji do wydania przez ministra właściwego ds. środowiska rozporządzenia o kryteriach dzierżawy obwodów łowieckich (poprawka wniesiona przez PiS). Za przyjęciem całości projektu było 270 posłów, przeciw – 164, wstrzymało się – 8. Ustawa będzie rozpatrywana podczas 3. posiedzenia senatu w dniach 15–17 stycznia 2020 r. Prace nad projektem nowelizacji ustaw w sprawie zwalczania ASF-u idą jak burza. Drugie czytanie odbyło się już na posiedzeniu sejmu 19 grudnia (projekt złożono do laski marszałkowskiej 17 grudnia br.). Reprezentanci PiS-u podkreślali w jego trakcie, że dokument jest oczekiwany przez wiele środowisk i odpowiada m.in. na postulaty rolników oraz myśliwych. Opozycja wytykała zaś lekceważenie opinii naukowców negatywnie odnoszących się do masowego odstrzału dzików i narażenie na spore straty w ekosystemie związane z redukcją liczebności tego gatunku.

Prezydium Malca gotowe do dymisji

Rafał Malec – jeden z dwóch członków NRŁ wciąż poczuwających się do roli jej prezesa wobec doprowadzenia przez resort środowiska do impasu i tkwienia w nim – w imieniu reprezentowanego przez siebie prezydium (Radosław Cywiński, Andrzej Hinc, Antoni Przybylski i Andrzej Skibiński) oraz w uzgodnieniu z członkami rady obecnymi na jej posiedzeniu 16 grudnia br. wystosował do całego gremium tego organu prośbę o rychłe spotkanie, którego celem byłaby likwidacja obecnego paraliżu w funkcjonowaniu. Członkowie prezydium wraz z prezesem Malcem zamierzają złożyć rezygnację ze zobowiązaniem do nieubiegania się o miejsce w jego nowym składzie.

Specustawa w sprawie zwalczania ASF-u – powolna likwidacja PZŁ

O postępującym procesie przekształcania się Polskiego Związku Łowieckiego w organ administracji rządowej pisałem na łamach „Braci Łowieckiej” już kilkakrotnie. Ten proces ostatnio uległ przyspieszeniu za sprawą projektu specustawy zakaźnej (ws. zwalczania ASF-u), który niedawno został skierowany do sejmu przez grupę posłów (druk sejmowy nr 87 z 17 grudnia 2019 r.). Na fali walki z ASF-em ten projekt przewiduje zmiany w sposobie powoływania łowczego krajowego i łowczych okręgowych. Łowczy krajowy miałby być mianowany przez ministra środowiska w porozumieniu z ministrem rolnictwa. Natomiast łowczych okręgowych powoływałby i odwoływał łowczy krajowy po uzyskaniu pozytywnej opinii ministra środowiska.