strona główna

Aktualności

Paweł Lisiak powołany, ale wciąż niezatrudniony na stanowisku łowczego krajowego

Paweł Lisiak powołany, ale wciąż niezatrudniony na stanowisku łowczego krajowego
Luty 12 16:11 2020 Wydrukuj

Paweł Lisiak oficjalnie potwierdził gotowość do podjęcia się przewodniczenia Zarządowi Głównemu PZŁ. Nominację z rąk wiceminister Małgorzaty Golińskiej i ministra Michała Wosia odebrał już w piątek 7 lutego. We wtorek 11 lutego w towarzystwie żony oraz dwójki dzieci, z nieodłącznym czworonogiem przy nodze (jamnikiem szorstkowłosym Glasvegas Anons FCI) przyjął nowe obowiązki w siedzibie zrzeszenia na Nowym Świecie w Warszawie. Klucze symbolicznie wręczył mu prezes NRŁ Rafał Malec. W trakcie spotkania Paweł Lisiak podziękował rodzinie. Jak stwierdził, bez jej wsparcia i cierpliwości nie znalazłby się w tym miejscu. Wyrazy wdzięczności złożył także kolegom z koła, z którymi przechodził przez kolejne etapy swojej łowieckiej drogi.

 
Powołany, ale niezatrudniony
Powołanie na stanowisko przewodniczącego ZG PZŁ nie zmienia faktu, że w myśl Statutu PZŁ łowczy krajowy nadal musi zostać zatrudniony przez Naczelną Radę Łowiecką. Aby doszło do sformalizowania stosunku pracy, powinna się ona zebrać w sposób prawomocny, czyli – mając na uwadze decyzję ministra klimatu z 5 lutego br., uchylającą uchwałę z 4 września 2019 r. w sprawie odwołania ówczesnego prezydium NRŁ – na wniosek obecnego prezesa rady Rafała Malca. Posiedzenie zwołane w styczniu br. na 13 lutego przez wciąż poczuwającego się do tej roli Pawła Piątkiewicza zgodnie z opiniami części prawników nie będzie w żaden sposób wiążące i będzie miało charakter zwykłego spotkania. W rozmowie telefonicznej Paweł Piątkiewicz potwierdził przy tym, że zamierza się odwołać od wspomnianej wyżej decyzji ministerstwa do sądu administracyjnego. Nie może jednak zrobić tego indywidualnie, choć nie ma pełnej jasności, kto jest władny przedsięwziąć takie kroki – NRŁ czy ZG PZŁ. Rafał Malec informuje zaś, że prawomocne posiedzenie rady planuje zwołać na początek marca. Do tego czasu powinno być wiadomo, co z wydanymi po 4 września ub.r. uchwałami, których wykonalność wstrzymał minister klimatu Michał Kurtyka.
 
Tak czy inaczej Pawła Lisiaka zgodnie z obowiązującym prawem powołano na stanowisko przewodniczącego ZG PZŁ i funkcjonuje na nim zgodnie ze statutowym umocowaniem. Co istotne, niezmienione zostało pozostałe gremium zarządu głównego (z tego grona w spotkaniu brał udział Jarosław Kuczaj). Znamienne natomiast, że swoich obowiązków ani informacji o dotychczasowych działaniach nie przekazał ustępujący łowczy krajowy Albert Kołodziejski.
 
Kynologiczna pasja
Paweł Lisiak (rocznik 1969) wstąpił do PZŁ w 1992 r. Od początku swojej kariery łowieckiej w sposób szczególny pasjonował się kynologią. Jest założycielem hodowli psów myśliwskich Anons FCI oraz jednym z pomysłodawców i inicjatorów biesiad norowców, które miały na celu sprawdzanie psów norujących w warunkach zbliżonych do naturalnych. Historia tych spotkań zakończyła się wraz z nowelizacją Prawa łowieckiego w marcu 2018 r. W 1997 r. Lisiak został przewodniczącym Komisji Kynologicznej przy ZO PZŁ w Kaliszu, a od 2005 r. jest instruktorem kynologii. W 2019 r. przejął stery Komisji Kynologicznej NRŁ, która wyróżniała się na tle innych komisji powołanych przez radę intensywnymi pracami.
 
Swoimi uwagami i wiedzą Paweł Lisiak dzielił się także na łamach . Jego artykuły poświęcone w głównej mierze norowaniu oraz polowaniom z jamnikami ukazywały się w czasopiśmie od 2006 r. Sylwetkę oraz spojrzenie nowego łowczego krajowego na kondycję polskiej kynologii łowieckiej prezentowaliśmy ponadto w wywiadzie na łamach wydanego w ub.r. magazynu „Pod Wiatr”. Pasję hodowlaną Lisiak przekazał swojej córce Paulinie, która odnosi w tym zakresie krajowe i międzynarodowe sukcesy. Zainteresowanie łowiectwem, strzelectwem i kynologią odziedziczył zaś po nim syn Wojciech. Już może się on pochwalić imponującymi osiągnięciami w ostatnich dwóch dziedzinach.
 
Dokonania łowieckie Pawła Lisiaka zostały docenione nadaniem mu szeregu wyróżnień, w tym tytułu Zasłużonego dla Łowiectwa Kaliskiego (2000 r.), medalu Za Zasługi w Rozwoju Wielkopolskiego Łowiectwa (2005 r.) oraz brązowego (2001 r.), srebrnego (2011 r.) i złotego (2016 r.) Medalu Zasługi Łowieckiej, a także odznaki honorowej ZKwP (2019 r.). Zaufanie, które sobie zaskarbił wśród myśliwych okręgu kaliskiego, zaowocowało powierzeniem mu funkcji delegata na KZD i wyborem na członka NRŁ.
 
Paweł Lisiak rozwijał się także na niwie zawodowej i naukowej. Doświadczenie menadżerskie oraz kompetencje w zarządzaniu ludźmi oraz finansami zdobywał na stanowisku dyrektora produkcji w firmie Mahle. W 2018 r. obronił rozprawę z zakresu technologii obróbki tłoków samochodowych, napisaną pod kierunkiem dr. hab. inż. Pawła Twardowskiego w Zakładzie Obróbki Skrawaniem Politechniki Poznańskiej, i uzyskał tytuł doktora nauk technicznych.
 
Paweł Lisiak chce pozostać blisko myśliwych w terenie. Nie rezygnuje z funkcji przewodniczącego zarządu KŁ nr 3 „Knieja” w Krotoszynie, którą piastuje od 2010 r. W dalszym ciągu będzie również kierował pracami Komisji Kynologicznej NRŁ. Gratulujemy mu objęcia stanowiska i z dużą nadzieją na poprawę kondycji PZŁ oraz zmianę wizerunku zrzeszenia kibicujemy jego działaniom.
 
Red., Fot. arch. rodzinne

Galeria

dodaj komentarz

0 komentarzy

Napisz komentarz

Uwaga! Aby dodać komentarz, musisz posiadać konto w serwisie braclowiecka.pl oraz być zalogowanym.