strona główna

Aktualności

Andżelika Możdżanowska w prezydium intergrupy Parlamentu Europejskiego ds. łowiectwa

Andżelika Możdżanowska w prezydium intergrupy Parlamentu Europejskiego ds. łowiectwa
Luty 14 14:40 2020 Wydrukuj

O kontynuacji funkcjonowania istniejącego od 1985 r. międzypartyjnego zespołu (intergrupy) Parlamentu Europejskiego do spraw różnorodności biologicznej, łowiectwa i obszarów wiejskich dowiedzieliśmy się w grudniu ub.r. 13 lutego br. odbyło się pierwsze posiedzenie tego gremium, na którym ustanowiono skład jego prezydium. W dziesięcioosobowym gronie (utworzonym z zachowaniem parytetu) kierującym pracami przeszło 130 eurodeputowanych znalazła się przedstawicielka Polski, Andżelika Możdżanowska (na zdjęciu pierwsza z prawej), na szczeblu unijnym reprezentująca ugrupowanie Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy. Do Brukseli dostała się z listy PiS-u.

 
Przyjęcie jej kandydatury jest potwierdzeniem umocnionej w ostatnim czasie pozycji naszego kraju w strukturach Europejskiej Federacji Stowarzyszeń na rzecz Łowiectwa i Ochrony Przyrody (FACE), która obsługuje sekretariat intergrupy oraz ma wpływ na obsadzenie jej decyzyjnego organu. Przewodniczącym zespołu został Portugalczyk Álvaro Amaro z Europejskiej Partii Ludowej. Pozostały skład prezydium to przedstawiciele: Austrii, Malty, Finlandii, Rumunii, Francji, Hiszpanii i Holandii.
 
– Lubię wyzwania, szczególnie te, które jak łowiectwo są trudne w kontekście słabej akceptacji społecznej. (…) Bruksela to miejsce, gdzie wiele istotnych dla krajów członkowskich UE spraw związanych z łowiectwem, rolnictwem, leśnictwem ma swoje źródło, dlatego też cieszę się, że Polski Związek Łowiecki otworzył się na Europę – powiedziała Andżelika Możdżanowska. – To bezsprzecznie szczególny dzień dla Polskiego Związku Łowieckiego. Konieczność zaangażowania naszych eurodeputowanych w unijne struktury zajmujące się m.in. łowiectwem i rolnictwem była przeze mnie wielokrotnie podkreślana. Wierzę, że moje starania, aby polski europoseł znalazł się w prezydium intergrupy, nie pójdą na marne – komentował z kolei Jarosława Kuczaj, przedstawiciel PZŁ w strukturach FACE.
 
Międzypartyjny zespół do spraw różnorodności biologicznej, łowiectwa i obszarów wiejskich inicjuje dyskusję między decydentami, Komisją Europejską i gremiami eksperckimi, która ma potwierdzać znaczenie społeczności wiejskich, a także społeczno-ekonomiczne korzyści płynące z łowiectwa i rekreacji na terenach rolniczych. Obsługą sekretariatu intergrupy od momentu utworzenia zajmuje się FACE. W 2004 r. federację wsparła w tym Europejska Organizacja Właścicieli Ziemskich (ELO).
 
W lutowej zamieściliśmy wywiad z wiceprzewodniczącym FACE oraz członkiem ZG PZŁ Jarosławem Kuczajem, który podsumował dotychczasowe pół roku swojego zaangażowania w działalność zarządu federacji oraz powiedział o planach na najbliższą przyszłość.
 
Red., Fot. FACE

Galeria

dodaj komentarz

0 komentarzy

Napisz komentarz

Uwaga! Aby dodać komentarz, musisz posiadać konto w serwisie braclowiecka.pl oraz być zalogowanym.