strona główna

Aktualności

Koło „Struga” czarno na białym

Koło „Struga” czarno na białym
Luty 27 17:24 2020 Wydrukuj

W programie „Czarno na białym” wyemitowanym w styczniu br. na antenie stacji TVN24 zostały przedstawione domniemane nieprawidłowości w ochronie przed ASF-em, do których mieli dopuścić myśliwi z KŁ „Struga” w Sękocinie Starym w obwodzie łowieckim dzierżawionym przez to koło w Puszczy Knyszyńskiej. Jak poinformował prokurator Łukasz Janyst – rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Białymstoku – czynności związane z przedstawionymi w reportażu Piotra Czabana zarzutami o łamanie zasad bioasekuracji pierwotnie zostały podjęte w ramach toczącego się od blisko czterech lat zbiorczego śledztwa w sprawie szerzenia się ASF-u.

 
Na początku lutego wszczęto jednak odrębne postępowanie w tym zakresie pod kątem ewentualnego niedopełnienia obowiązków służbowych przez funkcjonariuszy publicznych z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Sokółce oraz potencjalnego naruszenia przez myśliwych zakazów i ograniczeń wydanych na podstawie Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń. Ten akt prawny precyzuje m.in., że nieprzebadane tusze dzików i ich części muszą być przechowywane w sposób zapobiegający bezpośredniemu kontaktowi z surowcami i innymi przedmiotami, które mogą spowodować rozprzestrzenianie się choroby.
 
Na łamach marcowej spróbowaliśmy uporządkować przebieg zdarzeń w reportażu przedstawionych w sensacyjnym tonie. Okazało się, że problem tusz jeleni, które ponoć miały kontakt z farbą upolowanych tego samego dnia dzików, został wyolbrzymiony (by nie powiedzieć wprost, że doszło do przekłamania). Jak udało się nam ustalić, po wypatroszeniu dzików teren wokół chłodni weterynaryjnej zdezynfekowano. Tusze zwierzyny płowej trafiły zaś do nieczynnego kontenera chłodniczego, który znajdował się obok, już po uprzątnięciu obszaru ogrodzonego drewnianymi panelami i nie miały styczności z dzikami ani ich farbą czy patrochami. Szczegóły w artykule.
 
Tekst i zdjęcie ADP
 
Marcowy numer można kupić w kioskach oraz wybranych sklepach myśliwskich, a także zamówić z dostawą do domu i bez kosztów wysyłki na www.sklep-oikos.pl.

dodaj komentarz

0 komentarzy

Napisz komentarz

Uwaga! Aby dodać komentarz, musisz posiadać konto w serwisie braclowiecka.pl oraz być zalogowanym.