strona główna

Aktualności

Prowadzący polowanie o postrzeleniu myśliwego

Poniżej publikujemy list od przewodniczącego zarządu KŁ „Mewa” w Legionowie. 15 grudnia 2019 r. prowadził on w Kurkach pod Olsztynkiem polowanie, na którym doszło do postrzelenia myśliwego. Koledzy Myśliwi, ponieważ nasze koło dotknęła fala hejtu, nie mogę stać obojętnie wobec nieprawdziwych informacji. Zdarzył się nieszczęśliwy wypadek. Fakty są zgoła inne niż wiadomości ogłoszone m.in. w portalu „Dziennik Łowiecki”. Prowadziłem polowanie. Usłyszałem...

Popierajmy łowiectwo, zanim będzie za późno

Już od wielu lat obserwujemy znaczący wzrost stanów liczebnych zwierząt łownych. To zjawisko jest zauważalne nie tylko w Polsce, lecz także w całej Europie i w Stanach Zjednoczonych. Tytułem przykładu można przytoczyć dane dotyczące wzrostu liczebności trzech gatunków dzikich zwierząt powodujących największe szkody łowieckie w okresie ostatnich 80 lat – jelenia, sarny i dzika. W 1937 r. populacja jeleni w Polsce liczyła 16 050 sztuk, a w ubiegłym roku wzrosła do 275 000 sztuk, przy czym należy wziąć pod uwagę, że w tym czasie terytorium naszego kraju zmniejszyło się o blisko 20%. W tym samym okresie populacja saren wzrosła ze 188 130 do ponad 900 000 osobników, a dzików – z 22 000 do prawie 400 000 sztuk (przy czym ich liczba się podwoiła w ciągu ostatnich 15 lat).

Specustawa w sprawie zwalczania ASF-u po drugim czytaniu

AKTUALIZACJA: Trzecie czytanie projektu ustawy odbyło się jeszcze na przedświątecznym posiedzeniu sejmu 20 grudnia, w dniu kiedy sejmowe komisje Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa rozpatrzyły poprawki wniesione podczas drugiego czytania. Posłowie przyjęli jeden wniosek mniejszości – zgłoszoną przez Jarosława Sachajkę (PSL-Kukiz’15) propozycję skrócenia okresu wejścia ustawy w życie z siedmiu dni, do dnia następnego po ogłoszeniu w dzienniku ustaw. Przegłosowano także zmianę delegacji do wydania przez ministra właściwego ds. środowiska rozporządzenia o kryteriach dzierżawy obwodów łowieckich (poprawka wniesiona przez PiS). Za przyjęciem całości projektu było 270 posłów, przeciw – 164, wstrzymało się – 8. Ustawa będzie rozpatrywana podczas 3. posiedzenia senatu w dniach 15–17 stycznia 2020 r. Prace nad projektem nowelizacji ustaw w sprawie zwalczania ASF-u idą jak burza. Drugie czytanie odbyło się już na posiedzeniu sejmu 19 grudnia (projekt złożono do laski marszałkowskiej 17 grudnia br.). Reprezentanci PiS-u podkreślali w jego trakcie, że dokument jest oczekiwany przez wiele środowisk i odpowiada m.in. na postulaty rolników oraz myśliwych. Opozycja wytykała zaś lekceważenie opinii naukowców negatywnie odnoszących się do masowego odstrzału dzików i narażenie na spore straty w ekosystemie związane z redukcją liczebności tego gatunku.

Prezydium Malca gotowe do dymisji

Rafał Malec – jeden z dwóch członków NRŁ wciąż poczuwających się do roli jej prezesa wobec doprowadzenia przez resort środowiska do impasu i tkwienia w nim – w imieniu reprezentowanego przez siebie prezydium (Radosław Cywiński, Andrzej Hinc, Antoni Przybylski i Andrzej Skibiński) oraz w uzgodnieniu z członkami rady obecnymi na jej posiedzeniu 16 grudnia br. wystosował do całego gremium tego organu prośbę o rychłe spotkanie, którego celem byłaby likwidacja obecnego paraliżu w funkcjonowaniu. Członkowie prezydium wraz z prezesem Malcem zamierzają złożyć rezygnację ze zobowiązaniem do nieubiegania się o miejsce w jego nowym składzie.

Specustawa w sprawie zwalczania ASF-u – powolna likwidacja PZŁ

O postępującym procesie przekształcania się Polskiego Związku Łowieckiego w organ administracji rządowej pisałem na łamach „Braci Łowieckiej” już kilkakrotnie. Ten proces ostatnio uległ przyspieszeniu za sprawą projektu specustawy zakaźnej (ws. zwalczania ASF-u), który niedawno został skierowany do sejmu przez grupę posłów (druk sejmowy nr 87 z 17 grudnia 2019 r.). Na fali walki z ASF-em ten projekt przewiduje zmiany w sposobie powoływania łowczego krajowego i łowczych okręgowych. Łowczy krajowy miałby być mianowany przez ministra środowiska w porozumieniu z ministrem rolnictwa. Natomiast łowczych okręgowych powoływałby i odwoływał łowczy krajowy po uzyskaniu pozytywnej opinii ministra środowiska.

Redukcja dzików polską racją stanu

Aktualizacja: Prezydent Andrzej Duda 28 stycznia br. podpisał Ustawę z dnia 20 grudnia 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt (nazywaną też specustawą ws. zwalczania ASF-u lub lex Ardanowski). Dwa dni później opublikowano ją w Dzienniku Ustaw RP i weszła w życie 31 stycznia br. Z pełną treścią nowelizacji można się zapoznać TUTAJ. W burzliwej atmosferze przebiegało pierwsze czytanie złożonego przez grupę posłów...

Stanowisko NRŁ ws. projektu specustawy zakaźnej

Naczelna Rada Łowiecka złożyła na ręce premiera Mateusza Morawieckiego (przekazane do wiadomości m.in. prezesa PiS-u Jarosława Kaczyńskiego) stanowisko odnoszące się do projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt, zmieniającego zapisy ośmiu aktów prawnych, w tym Prawa łowieckiego. Pismo datowane na 10 grudnia br. poparło 39 członków rady (nie ma wśród nich m.in. jej prezesa Rafała Malca).   NRŁ odniosła się do...

Projekt specustawy zakaźnej w sejmie

Aktualizacja: Prezydent Andrzej Duda 28 stycznia br. podpisał Ustawę z dnia 20 grudnia 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt (nazywaną też specustawą ws. zwalczania ASF-u lub lex Ardanowski). Dwa dni później opublikowano ją w Dzienniku Ustaw RP i weszła w życie 31 stycznia br. Z pełną treścią nowelizacji można się zapoznać TUTAJ. Głośno zapowiadany przez ministra rolnictwa Jana Ardanowskiego (PiS) projekt ustawy mającej usprawnić zwalczanie i przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się ASF-u, a w szczególności redukcję dzików, 17 grudnia 2019 r. został złożony w sejmie jako propozycja poselska grupy posłów PiS-u. Dzień później trafił do pierwszego czytania na połączonych komisjach Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Wprowadza on zmiany w ośmiu aktach prawnych – ustawie o lasach, Prawie budowlanym, Prawie łowieckim, ustawie o broni i amunicji, ustawie o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, ustawie o produktach pochodzenia zwierzęcego, ustawie o zarządzaniu kryzysowym, a także ustawie o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.

Obywatelska zmiana Prawa łowieckiego do pierwszego czytania w sejmie

Obywatelski projekt zmiany Prawa łowieckiego, który zmierza do umożliwienia wykonywania polowania w obecności lub przy udziale dzieci do 18. roku życia, pomyślnie przeszedł weryfikację biura legislacyjnego oraz Biura Analiz Sejmowych i został skierowany do pierwszego czytania na posiedzeniu sejmu (druk nr 49). Nie wskazano jeszcze dokładnie, kiedy ma się to odbyć. Czytanie projektu nie znalazło się w harmonogramie trwającego drugiego posiedzenia izby niższej parlamentu.

Pierwsza planszówka łowiecka!

Dla tych, którzy przez zabawę chcą wciągnąć swoje latorośle w łowiecki świat. Dla tych, którzy są zafascynowani myślistwem i wszystkim, co z nim związane. Albo po prostu dla tych, którzy lubią gry planszowe (a teraz ta forma rozrywki przeżywa swój renesans) – dla wszystkich tych osób powstała planszówka „Tropy”, przeznaczona dla 2–4 graczy w wieku od 9 lat. Nie należy jej jednak kojarzyć tylko z zabawą dla najmłodszych, bo zasady są na tyle złożone, że gra z powodzeniem nadaje się też dla dorosłych.