Treści publikowane na tej stronie możesz czytać za darmo dzięki osobom, które kupują „Brać Łowiecką” i w ten sposób wspierają naszą działalność. Dziękujemy czytelnikom papierowego i elektronicznego wydania czasopisma! Jeżeli uważasz zamieszczane tutaj materiały za wartościowe, to zachęcamy do kupowania miesięcznika. Dołącz do grona naszych prenumeratorów!
Prawo
Lewica wie, jak wychować nasze dzieci
Obywatelski projekt nowelizacji Prawa łowieckiego w zakresie udziału dzieci w polowaniach jest po pierwszym czytaniu w sejmie. Wedle założeń wprowadzony w 2018 r. zakaz obejmujący osoby poniżej 18. roku życia ma zależeć od woli rodziców lub opiekunów prawnych. Jeszcze w ubiegłym tygodniu, kiedy było wiadomo, że parlament zajmie się projektem, stanowisko w tej sprawie opublikowało FACE. Ta organizacja przekazała je do wszystkich posłów za pośrednictwem jej...
Rząd przywraca zapis o kadencjach organów kół łowieckich
W złożonym 7 kwietnia do sejmu (tego samego dnia odbyło się też pierwsze czytanie) rządowym projekcie ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, nazwanym rozszerzoną wersją tarczy antykryzysowej, pojawił się zapis odnoszący się do upływających kadencji organów PZŁ oraz kół łowieckich, znany już z założeń uchwalonej w marcu br. ustawy o COVID-19 (pierwszego wariantu tarczy antykryzysowej). Z jej treści jednak, gwoli przypomnienia, ostatecznie zniknął.
Wyjątek od zakazu przemieszczania się dotyczy tylko odstrzałów sanitarnych
Dotąd ani MSWiA, ani Ministerstwo Klimatu w odpowiedzi na zapytania redakcji nie zajęły stanowiska w sprawie możliwości wykonywania polowań i odstrzałów sanitarnych dzików podczas stanu epidemii. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, podobnie jak resort zdrowia odsyłały zaś w tej kwestii do Ministerstwa Środowiska, które od chwili wprowadzenia ograniczeń w przemieszczaniu się również milczy. Nowelizacja rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, opublikowana w Dzienniku Ustaw RP 1 kwietnia br., niestety nie rozwiała w pełni wątpliwości w tym zakresie. Zgodnie z tym aktem prawnym zakaz przemieszczania się (obowiązujący w kraju do 11 kwietnia br.) nie obejmuje wykonywania czynności związanych z realizacją zadań określonych w Prawie łowieckim oraz ustawie o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt ani zakupu potrzebnych do tego towarów i usług.
Walne zgromadzenie na odległość
W opublikowanej 31 marca br. w Dzienniku Ustaw RP (poz. 568) nowelizacji ustawy antykryzysowej znalazł się przepis art. 15zzzr, zgodnie z którym: „Oświadczenie woli członka organu osoby prawnej innej niż Skarb Państwa albo jednostka samorządu terytorialnego, może zostać złożone w formie dokumentowej, a posiedzenia organów osób prawnych odbywać się z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej bez konieczności jednoczesnej obecności członków tych organów. Do skuteczności takiego oświadczenia nie jest wymagane wypełnienie formularza udostępnionego w systemie teleinformatycznym, opatrzenie kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym, bez względu na odmienne zastrzeżenie ustawy lub czynności prawnej”.
Odstrzał dzików a stan epidemii – jest stanowisko MRiRW
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zajęło stanowisko w sprawie odstrzału dzików w czasie stanu epidemii, trwającego w Polsce od 20 marca br., i w sytuacji wprowadzenia w związku z nim zakazu przemieszczania się, który ma obowiązywać do 11 kwietnia. Zdaniem resortu zarówno polowania na dziki, jak i odstrzały sanitarne tych zwierząt powinny być realizowane również w dobie zagrożenia epidemicznego, ale z zachowaniem podstawowych środków ochronnych przeciwko wirusowi wywołującemu chorobę COVID-19. Redukcja populacji to nadal priorytet w zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń (ASF-u).
Uwaga, nie słuchajcie zaleceń PZŁ co do kadencji organów kół!
W związku z informacją zamieszczoną na stronie internetowej PZŁ, w której Zarząd Główny zaleca, aby w kołach łowieckich, w których dochodzi do upływu kadencji członków zarządu, te osoby dalej pełniły swoje funkcje przez okres utrzymującego się stanu epidemii, stanowczo przestrzegamy przed takim postępowaniem. Podejmowanie czynności prawnych przez osoby, które z mocy ustawy przestały pełnić funkcję w zarządzie koła, naraża na niebezpieczeństwo zarówno je same, jak i pozostałych myśliwych.
Kadencyjność organów PZŁ nie będzie wydłużona w związku z epidemią COVID-19
W udostępnionej kilka dni temu przez media wersji projektu szykowanej naprędce tzw. tarczy antykryzysowej, czyli nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (weszła ona w życie 8 marca), znalazły się zapisy odnoszące się do kadencji organów PZŁ i kół łowieckich. Miały one ulec przedłużeniu o okres stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego w Polsce w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Wybory do organów PZŁ oraz organów kół łowieckich zgodnie z brzmieniem tej regulacji mogłyby się przy tym odbyć nie wcześniej niż po upływie 30 dni od odwołania wymienionych stanów.
Tusze z odstrzału sanitarnego mogą trafiać do obrotu
Przez kilka lat od wdrożenia i upowszechnienia procedury odstrzałów sanitarnych dzików w związku z rozprzestrzeniającym się ASF-em tusze pozyskanych tą drogą zwierząt mogły być przeznaczane wyłącznie na własny użytek myśliwego lub do utylizacji. Zgoda na marnotrawienie w ten sposób pełnowartościowej dziczyzny zdobytej w taki sam sposób co podczas polowania, jednak w ramach działań definiowanych inaczej niż polowanie, spotykało się z powszechnym niezrozumieniem. Wszystko wynikało jednak z odgórnych unijnych aktów prawnych.
Ministerstwo Klimatu uzasadnia uchylenie uchwał NRŁ ws. odwołania jej prezydium
O podjętej przez ministra klimatu Michała Kurtykę decyzji uchylającej odwołanie członków prezydium NRŁ pod przewodnictwem Rafała Malca dowiedzieliśmy się z witryny PZŁ na początku lutego. Treść tego rozstrzygnięcia wraz z uzasadnieniem, ale bez daty wydania (wg informacji podanej przez PZŁ było to 5 lutego br.), redakcja BŁ uzyskała jednak z ministerstwa dopiero w minionym tygodniu. Minister Kurtyka uchyla wcześniejsze rozstrzygnięcie w tej sprawie wydane przez ministra środowiska Henryka Kowalczyka 4 października ub.r. i niezależnie uchyla uchwały NRŁ z 4 września ub.r. w sprawie odwołania poszczególnych członków jej prezydium wraz z prezesem Rafałem Malcem, a także powołania do sprawowania tej funkcji Pawła Piątkiewicza.
Rekompensaty za strzelone lochy w całym kraju
Jutro wchodzi w życie opublikowane dzisiaj w Dzienniku Ustaw Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 lutego 2020 r. w sprawie wprowadzenia w 2020 r. na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej „Programu mającego na celu wczesne wykrycie zakażeń wirusem wywołującym afrykański pomór świń i poszerzenie wiedzy na temat tej choroby oraz jej zwalczanie”. Reguły obowiązujące w przypadku odstrzału sanitarnego pozostają bez zmian. Takie same jak do tej pory będą...