Projekt specustawy zakaźnej w sejmie

Aktualizacja: Prezydent Andrzej Duda 28 stycznia br. podpisał Ustawę z dnia 20 grudnia 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt (nazywaną też specustawą ws. zwalczania ASF-u lub lex Ardanowski). Dwa dni później opublikowano ją w Dzienniku Ustaw RP i weszła w życie 31 stycznia br. Z pełną treścią nowelizacji można się zapoznać TUTAJ. Głośno zapowiadany przez ministra rolnictwa Jana Ardanowskiego (PiS) projekt ustawy mającej usprawnić zwalczanie i przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się ASF-u, a w szczególności redukcję dzików, 17 grudnia 2019 r. został złożony w sejmie jako propozycja poselska grupy posłów PiS-u. Dzień później trafił do pierwszego czytania na połączonych komisjach Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Wprowadza on zmiany w ośmiu aktach prawnych – ustawie o lasach, Prawie budowlanym, Prawie łowieckim, ustawie o broni i amunicji, ustawie o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, ustawie o produktach pochodzenia zwierzęcego, ustawie o zarządzaniu kryzysowym, a także ustawie o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.

Obywatelska zmiana Prawa łowieckiego do pierwszego czytania w sejmie

Obywatelski projekt zmiany Prawa łowieckiego, który zmierza do umożliwienia wykonywania polowania w obecności lub przy udziale dzieci do 18. roku życia, pomyślnie przeszedł weryfikację biura legislacyjnego oraz Biura Analiz Sejmowych i został skierowany do pierwszego czytania na posiedzeniu sejmu (druk nr 49). Nie wskazano jeszcze dokładnie, kiedy ma się to odbyć. Czytanie projektu nie znalazło się w harmonogramie trwającego drugiego posiedzenia izby niższej parlamentu.

Zakaz noszenia broni w Warszawie

AKTUALIZACJA: Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 6 listopada 2019 r. w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu noszenia broni i przemieszczania jej w stanie rozładowanym zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw 8 listopada i wejdzie w życie 11 listopada br. W poniedziałek 4 listopada opublikowano projekt rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu noszenia broni i przemieszczania jej w stanie rozładowanym. Ma on obejmować obszar miasta stołecznego 11 listopada 2019 r. Ten zamiar uzasadniono koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom uroczystości państwowych z okazji Narodowego Święta Niepodległości (odbędą się one na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego) oraz organizowanych tego dnia zgromadzeń publicznych. A te mają być przynajmniej dwa – Marsz Niepodległości urządzany przez narodowców oraz kontrmanifestacja środowisk lewicowych, antyfaszystowskich i feministycznych. 11 listopada odbędzie się także Bieg Niepodległości.

Nowelizacja regulaminu polowań wchodzi w życie

Zmiana rozporządzenia ws. szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz wchodzi w życie 20 września br. Nie tylko uporządkowano zagadnienia związane z wykorzystywaną do polowania amunicją (usunięto zapis o stosowaniu do polowania na zwierzynę grubą amunicji półpłaszczowej, pozostawiając określenie „naboje myśliwskie”) oraz poszukiwaniem postrzałków (ginie niepraktyczny i nieracjonalny obowiązek wykonywania tej pracy z psem na otoku, a ponadto dopuszczony do tego celu zostaje więcej niż jeden czworonóg), lecz także wprowadzono kilka regulacji oczekiwanych głównie przez grupę myśliwych aktywnie polujących z psami. Pojawiają się też nowe ustępstwa w zakresie odstrzału dzików, wynikające z wciąż zwiększającego swój zasięg ASF-u.

Nowelizacja według Izdebskiego

W końcu został upubliczniony długo zapowiadany projekt nowelizacji Prawa łowieckiego przygotowany przez OPZZRiOR Sławomira Izdebskiego i 12 września złożony do PiS-u (o czym przewodniczący rolniczego OPZZ-etu demonstracyjnie poinformował na konferencji prasowej, zorganizowanej tego dnia przed siedzibą partii przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie). W istocie nastąpił powrót do koncepcji przedstawionej już w 2016 r. i złożonej w marcu 2017 r. na ręce wicemarszałka Sejmu oraz...

Nie będzie specjalnych wymagań dla psów myśliwskich

W toku opracowywania – już po konsultacjach publicznych – przez Ministerstwo Środowiska oraz Rządowe Centrum Legislacji projektu zmiany rozporządzenia ws. szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz, które według części zapowiedzi powinno wejść w życie na początku tego tygodnia, w brzmieniu dokumentu pojawiło się kilka poprawek. Wśród istotniejszych znalazła się możliwość wykonywania indywidualnego polowania z psem na dziki w ciągu dnia już od 15 sierpnia (pierwotnie proponowano od 1 września), wprowadzona na wniosek ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Zakaz noszenia broni w Warszawie

Najpóźniej w poniedziałek 26 sierpnia zostanie opublikowane w Dzienniku Ustaw, a w piątek 30 sierpnia wejdzie w życie rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji wprowadzające zakaz noszenia i przemieszczania w stanie rozładowanym wszelkiego rodzaju broni na terenie miasta stołecznego Warszawy. Będzie on obowiązywał od piątku 30 sierpnia do poniedziałku 2 września br.   Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia, wprowadzenie obostrzeń, które...

Konsultacje regulaminu polowań zakończone

Skończył się proces uzgodnień, konsultacji publicznych oraz opiniowania datowanego na 24 czerwca br. projektu zmiany rozporządzenia ministra środowiska w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz. Wiadomo już, które ze zgłoszonych uwag najpewniej znajdą się w ostatecznym kształcie tego dokumentu.   Nokto- i termowizja w całym kraju Resort uznał sugestię Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, aby wykonywanie polowania w nocy na dziki z użyciem...

Zakaz noszenia broni w gminach Kostrzyn nad Odrą i Witnica

Od 29 lipca obowiązuje zakaz noszenia broni i przemieszczania jej w stanie rozładowanym na obszarze gminy Kostrzyn nad Odrą oraz sołectwa Dąbroszyn w gminie Witnica. Potrwa on do 6 sierpnia, a wprowadzono go rozporządzeniem MSWiA z 22 lipca br. w związku z odbywającym się na tym terenie festiwalem Pol’and’Rock (1–3 sierpnia). Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu dokumentu, zakaz został podyktowany koniecznością wyeliminowania „możliwości wystąpienia potencjalnych zdarzeń, które stanowiłyby bezpośrednie zagrożenie dla uczestników imprezy, np. na skutek zagubienia broni przez jej posiadacza bądź siłowego jej odebrania przez inne osoby”. Takie rozwiązanie ma zwiększyć poczucie bezpieczeństwa uczestników festiwalu.

Instruktor strzelectwa nie może prowadzić strzelania

Czy instruktor strzelectwa myśliwskiego może samodzielnie prowadzić zajęcia na strzelnicy? Biuro Kadr, Szkolenia i Obsługi Prawnej Komendy Głównej Policji oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji uznają, że nie. KGP oraz MSWiA zajęły jednoznaczne stanowisko w kwestii związanej z uprawnieniami instruktorów strzelectwa myśliwskiego. Wątpliwości interpretacyjne budziło to, czy osoby z wydaną przez PZŁ legitymacją instruktora potwierdzającą ukończenie kursu i złożenie egzaminu z wynikiem pozytywnym mogą prowadzić strzelanie z broni myśliwskiej na przeznaczonych do tego obiektach.