strona główna

Aktualności

Myśliwskie białe kruki do zdobycia

Warszawski Antykwariat Kwadryga już po raz drugi urządza aukcję swoich zbiorów. Wśród 732 wystawionych przedmiotów znalazły się książki, rękopisy, plakaty, grafiki i fotografie. Wszystkie zostały pokazane i opisane na stronie sklepu, a na żywo można je zobaczyć w siedzibie Kwadrygi na ul. Wilczej 29 A lok. 25 po wcześniejszym umówieniu się.   Pewnie byśmy nie wspominali o tym wydarzeniu, gdyby nie to, że pod młotek poszły również myśliwskie perełki. Jedna z nich to...

Już są! Mamy kalendarze na 2021 rok

Czas biegnie nieubłaganie, do końca roku bliżej niż dalej (oby przyszły okazał się lepszy niż obecny!). Co zapobiegliwsi już się rozglądają za kalendarzami. My, oczywiście, polecamy ścienny kalendarz myśliwych i sympatyków łowiectwa naszego wydawnictwa.   Jak zawsze został on stworzony pod hasłem „Polskie łowiska okiem polskich fotografów”. Mamy więc rodzimą faunę uwiecznioną przez: Bartosza Skrzypczaka, Bartosza Rakoczego, Wojciecha Misiukiewicza, Mariusza Szyszkę, Lecha Karaudę oraz Łukasza Łukasika. Od lat przyświeca nam ten sam cel – pokazywać piękno tego, co mamy na wyciągnięcie ręki. Na kartach kalendarza zobaczymy więc wędrującą watahę dzików, tokującego bażanta, dumnego jelenia ze swoim haremem czy dokazujące liski.

ASF u dzika na skraju Puszczy Noteckiej. Czerwona strefa nad Poznaniem

ASF w Wielkopolsce postępuje na północ. W związku z potwierdzeniem choroby u dzika znalezionego w powiecie obornickim, w granicach strefy wolnej od obostrzeń (70 km od najbliższego przypadku u dzika), 28 września powiatowy lekarz weterynarii wydał rozporządzenie, w którym wyznaczył obszar skażony. Objęto nim część gmin Oborniki i Rogoźno. Na tym terenie są zakazane m.in. odłów zwierząt łownych, wykonywanie polowań bez zgody powiatowego lekarza weterynarii, a także przemieszczanie trzody chlewnej poza granice tego obszaru. Ponadto nakazano tam zgłaszanie każdej padłej świni i wszystkich znalezionych padłych dzików. 30 września odbyło się spotkanie służb weterynaryjnych z pracownikami nadleśnictw Oborniki i Łopuchówko oraz reprezentantami kół łowieckich. Przedstawiono na nim aktualną sytuację epizootyczną.

Brandenburgia przespała ASF

Obecnie w Brandenburgii są prowadzone intensywne działania w związku ze znalezieniem tam 10 września br. pierwszego padłego dzika z objawami afrykańskiego pomoru świń. Po odstrzeleniu ok. 70 km na północ od tego miejsca osobnika, u którego badania również wykazały obecność patogenu, Niemcy mają już do czynienia z dwoma rejonami występowania ASF-u. W pierwszym z nich, w powiecie Sprewa-Nysa, gdzie w okolicach Gubina na początku września stwierdzono wirusa, do tej pory znaleziono ok. 40 padłych dzików na stosunkowo niewielkim obszarze wewnątrz areału zapowietrzonego, który objęto zakazem wstępu.

Kolejny rekord odstrzału dzików w Niemczech

Z pierwszych opublikowanych przez Niemiecki Związek Łowiecki (DJV) danych wynika, że rok łowiecki 2019/2020 był w tym kraju rekordowy pod względem wysokości odstrzału dzików. W statystykach ujęto 856 tys. pozyskanych i padłych w wypadkach komunikacyjnych osobników tego gatunku. To wynik wyższy niż w sezonie 2017/2018, gdy pozyskano 836 865 dzików. Ta ostania liczba stała się przedmiotem licznych dyskusji, interpretacji i ocen również w Polsce, niestety rzadko mających merytoryczny charakter, a częściej służących manipulowaniu opinią publiczną.

ASF w Niemczech – Brandenburgia potwierdza chorobę u dzików

4–5 września na styku dwóch przylegających do Nysy Łużyckiej powiatów w Brandenburgii, niedaleko granicy z Polską, znaleziono padłego dzika – dwuletnią lochę w stanie daleko posuniętego rozkładu. 8 września próbki szpiku kostnego z tego zwierzęcia, które pobrał miejscowy myśliwy, zostały przesłane do laboratorium we Frankfurcie nad Odrą. Już następnego dnia późnym popołudniem przedstawicielka starostwa powiatu w Beeskow poinformowała media, że padły dzik był zakażony wirusem ASF-u.

Smoleń wiecznie żywy – zbiórka środków na pomnik artysty w Poznaniu

Potrzeba jeszcze ok. 6,5 tys. zł do sfinalizowania inicjatywy wzniesienia pomnika upamiętniającego Bohdana Smolenia – wybitnego artysty kabaretowego i aktora komediowego, założyciela fundacji Stworzenia Pana Smolenia, zajmującej się hipoterapią dla niepełnosprawnych dzieci, miłośnika zwierząt oraz… myśliwego. Smoleń zmarł w grudniu 2016 r. w wieku 69 lat.   „Nadal stoję za myśliwymi i szanuję to, co robią! Wiem, że łowiectwo jest ważne i potrzebne. Dziwię się,...

Sprawozdania finansowe do 30 września, ale bez walnych zgromadzeń

7 września koła łowieckie zostały sparaliżowane komunikatem, w którym Zarząd Główny PZŁ wskazał, że koła łowieckie muszą do 30 września zorganizować walne zgromadzenia w celu zatwierdzenia sprawozdań finansowych za 2019 rok. Zważywszy na wynikający ze Statutu PZŁ 21-dniowy termin na zwołanie walnego zgromadzenia, musiałoby to nastąpić najpóźniej do 9 września br.          Na samym wstępie należy z zaskoczeniem odnotować, że centralny organ zrzeszenia...

Reformujmy łowiectwo – ale jak?

Z dużą satysfakcją przeczytałem w „Rzeczpospolitej” z 6 lutego br. polemikę grupy naukowców z moim artykułem pt. „Popierajmy łowiectwo, zanim będzie za późno”, opublikowanym w tym samym dzienniku 12 grudnia 2019 r. Tekst polemistów został przez nich zatytułowany „Reformujmy łowiectwo, zanim będzie za późno”. Do zabrania głosu skłoniło ich, jak piszą, poczucie obowiązku sprostowania wymagających tego tez zawartych w mojej publikacji, albowiem tworzą one „mylny obraz funkcjonowania populacji dzikich zwierząt, jak również funkcjonowania gospodarki łowieckiej w obecnym kształcie”.

100 lat Bialskiego Towarzystwa Łowieckiego „Ponowa”

Działo się to w 1919 r., a dokładnie 17 sierpnia. Tego dnia grupa sympatyków łowiectwa w trudnym, powojennym okresie podjęła decyzję o utworzeniu Bialskiego Kółka Myśliwskiego Prawidłowego Polowania i Ochrony Zwierzyny Łownej. Początki działalności koła sięgają czasów odzyskania przez Polskę niepodległości, a wśród jego założycieli znaleźli się myśliwi, którzy swoje pierwsze kroki na niwie łowieckiej stawiali jeszcze w trakcie zaborów. Kółko...