strona główna

Aktualności

Francuscy i polscy myśliwi na rzecz Olgi z SMA

Nemrodzi polujący we francuskim majątku Domaine de Beaulieu w Dolinie Loary w trakcie łowów na bażanty w grudniu ub.r. przeprowadzili charytatywną zbiórkę na rzecz Olgi Miśkiewicz, wówczas czternastomiesięcznej dziewczynki z Kiszkowa, u której zdiagnozowano rdzeniowy zanik mięśni (SMA). Tę akcję zainicjował Tomasz Wiśniewski, szwagier taty małej Olgi, syn myśliwego, sam będący jednak wyłącznie sympatykiem łowiectwa. Do kapelusza myśliwskiego w ciągu dwóch dni trafiło 600 euro. Pieniądze zasiliły publiczną zbiórkę prowadzoną przez fundację Siepomaga.

Dzierżawa obwodów po konsultacjach

Ministerstwo Klimatu i Środowiska odniosło się do uwag zgłoszonych w trakcie konsultacji dotyczących rozporządzenia w sprawie trybu składania i rozpatrywania wniosków o dzierżawę obwodów łowieckich oraz kryteriów oceny wniosków i wnioskodawców. Nie poznaliśmy jeszcze nowego brzmienia tego dokumentu, ale dowiadujemy się o kilku znaczących zmianach, które zostaną wprowadzone.   Zacznijmy jednak od opinii do projektu przedstawionej przez Rządowe Centrum Legislacji. Według...

Koniec z hologramami na legitymacjach członkowskich

Jak w czasach epidemii i zdalnej pracy biur wielu zarządów okręgowych przedłużyć ważność legitymacji członkowskiej? Takie pytanie zadaliśmy ZG PZŁ, ale nie dostaliśmy w odpowiedzi żadnej konkretnej rekomendacji. Otrzymaliśmy natomiast wyjaśnienia odnoszące się do konieczności naklejania hologramu potwierdzającego opłacenie rocznej składki, którego uzyskanie wymaga bezpośredniego lub korespondencyjnego kontaktu z zarządem okręgowym.   Ten rok, jak się dowiadujemy z...

Bez opłat za tusze dzików sanitarnych na użytek własny

Zgodnie z opiniami ministerstw rolnictwa i rozwoju wsi oraz klimatu i środowiska nie można obarczać myśliwych płatnościami za tusze dzików z odstrzału sanitarnego brane na użytek własny. Rozstrzygnięcie tego dylematu nastąpiło w wyniku działań Bartosza Sikorskiego, członka WKŁ „Raróg” w Gdańsku. Uchwałą walnego zgromadzenia tego koła z 2016 r. ustanowiono kwotę 70 zł za każdą wziętą na użytek własny tuszę dzika pozyskanego w ramach realizacji planu łowieckiego. W listopadzie 2019 r. zarząd „Raroga” wezwał członków koła do uregulowania płatności za dziki odstrzelone sanitarnie i przyjął do rozliczeń powyższą ryczałtową stawkę.

Koło „Nad Dziwną” przywrócone do PZŁ

Historia KŁ „Nad Dziwną” w Świnoujściu jest dla wielu osób najwymowniejszym objawem choroby toczącej Polski Związek Łowiecki, a właściwie jego władze. To za przyzwoleniem i z pomocą Zarządu Okręgowego PZŁ w Szczecinie, przy bezczynności Zarządu Głównego PZŁ, doszło do skrzywdzenia myśliwych, którzy utworzyli koło na terenie byłego OHZ-etu Nadleśnictwa Międzyzdroje. Kiedy ogromnym wysiłkiem, dzięki własnej pracy i zaangażowaniu prywatnych środków doprowadzili obwód do kwitnącego stanu, pod względem zarówno organizacyjnym, jak i przynoszenia dochodów, ich koło zlikwidowano, a w jego miejsce powstało nowe i to jemu przydzielono wspomniany obwód. Wszystko z naruszeniem przepisów prawa.

Strategia na rzecz bioróżnorodności do 2030 r. – 10% obszaru Europy z zakazem polowania

Przedstawiona w maju br. przez Komisję Europejską Unijna strategia na rzecz bioróżnorodności do 2030 r. „Przywracanie przyrody do naszego życia” zakłada objęcie ochroną co najmniej 30% obszarów lądowych i morskich państw członkowskich. Do zrealizowania tego celu w skali Wspólnoty jest potrzebne zwiększenie o 4% powierzchni chronionych obszarów lądowych oraz o 19% – morskich. Jedna trzecia spośród nich (odpowiednio 10% lądu i 10% morza), najcenniejsza pod względem...

Szczecińskie koła wnioskują do premiera o pomoc

Sześć kół łowieckich z terenu ZO PZŁ w Szczecinie – „Jeleń” w Chojnie, „Cyranka” w Trzcińsku-Zdroju, „Knieja” w Witnicy, „Hubertus” w Mieszkowicach, „Dziczy Las” w Swobnicy oraz „Sokół” w Szczecinie – w listopadzie zaapelowało o pomoc w związku ze złą sytuacją finansową, która wynika z ograniczeń w ich działalności przez pandemię COVID-19. Szczególnie dotkliwy dla budżetów okazał się brak przychodów z komercyjnych polowań zbiorowych. O swoim dramatycznym położeniu i kilkusettysięcznych rekompensatach za szkody wyrządzone w tym sezonie przez zwierzynę w uprawach i płodach rolnych (sygnalizowaliśmy to TUAJ) koła powiadomiły: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, ZG PZŁ, ZO PZŁ w Szczecinie, Ministerstwo Zdrowia, Główny Inspektorat Sanitarny, starostwa powiatowe w Gryfinie i Myśliborzu oraz Zachodniopomorską Izbę Rolniczą.

ASF Saksonia–Lubuskie

Trzy tygodnie po stwierdzeniu pierwszego przypadku ASF-u w Saksonii (30 października) zakończono pierwszy etap poszukiwań padłych dzików. Obecnie ogrodzony stałym płotem obszar objęty ograniczeniami, w tym całkowitym zakazem polowań, ma 13,5 tys. ha. Większość tego terenu (8 tys. ha) należy do poligonu Górne Łużyce, znajdującego się pod kuratelą Federalnego Zarządu Lasów i Ministerstwa Obrony Narodowej. W poszukiwaniach padłych dzików poza areałem wojskowym wzięło udział 170 osób i 6 psów myśliwskich.

Minister Puda wnioskuje o polowania zbiorowe

Na zorganizowanej 26 listopada konferencji prasowej minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda przedstawił aktualną sytuację związaną z chorobami zakaźnymi zwierząt: ptasią grypą (chorobę wykryto na fermie niosek w Wielkopolsce), SARS-CoV-2 u norek hodowlanych (doniesienia medialne o takim przypadku w Polsce nie zostały potwierdzone przez PIWet-PIB w Puławach) oraz ASF-em. Poinformował, że zwrócił się do ministra zdrowia z propozycją, aby dopuścić organizowanie polowań zbiorowych, m.in. z tego powodu, że są one dużo bardziej skuteczne niż łowy indywidualne.