Treści publikowane na tej stronie możesz czytać za darmo dzięki osobom, które kupują „Brać Łowiecką” i w ten sposób wspierają naszą działalność. Dziękujemy czytelnikom papierowego i elektronicznego wydania czasopisma! Jeżeli uważasz zamieszczane tutaj materiały za wartościowe, to zachęcamy do kupowania miesięcznika. Dołącz do grona naszych prenumeratorów!
Aktualności
Belgia oficjalnie wolna od ASF-u
Dokładnie dwa lata po wystąpieniu ASF-u w Belgii Komisja Europejska uznała ten kraj za wolny od wirusa afrykańskiego pomoru świń. Po stwierdzeniu tam 13 września 2018 r. pierwszego przypadku choroby wśród dzików tamtejsze władze i służby weterynaryjne konsekwentnie realizowały plan jej zwalczania. Wyznaczono strefy zapowietrzoną i buforową, które ogrodzono płotami o łącznej długości 300 km. W gospodarstwach rolnych, które znajdowały się wewnątrz stref, zarządzono profilaktyczny ubój wszystkich świń domowych, przeprowadzony już pod koniec września 2018 r. Obowiązywały też ograniczenia we wstępie do lasu oraz w prowadzeniu gospodarki leśnej i rolnej na tym terenie. Całkowicie zakazano także polowań i intensywnie poszukiwano padłych dzików.
Leśnictwo i łowiectwo nowym działem administracji rządowej
Zmiana ustawy o działach administracji rządowej została przyjęta przez sejm 20 listopada i skierowana pod obrady senatu. Na jej mocy wydzielono leśnictwo i łowiectwo jako nowy dział administracji rządowej (dotychczas obie dziedziny były częścią działu środowisko). Obejmie on sprawy: zachowania, ochrony i powiększania zasobów leśnych; gospodarki leśnej; nasiennictwa w zakresie leśnego materiału rozmnożeniowego; ochrony lasów i gruntów leśnych oraz łowiectwa. W...
Od koszyczka do rzemyczka
Trwa czas zarazy, a nawet dwóch, bo przecież nadal panuje ASF. Wśród tych bieżących spraw zajmujących społeczeństwa (również myśliwych), kraje, a nawet kontynenty uwadze umyka pewien nurt – przeważnie spokojny, ale zawsze konsekwentny. Otóż ciągle sączy się ekologistyczna propaganda m.in. kreująca oczywiście czarny obraz łowiectwa. Myśliwi zaś wydają się wobec takiej narracji zupełnie bezradni. Sedno skuteczności czarnego PR-u tkwi w tym, że kreatorzy negatywnej...
Ad vocem „Wpływu polowań na ptaki i sposobów ograniczania ich negatywnego oddziaływania”
W BŁ nr 5/2019 Artur Mikiciński w swoim tekście „Skrzydlata pseudonauka” w bardzo emocjonalnych słowach skomentował pracę Cezarego Mitrusa i Adama Zbyryta „Wpływ polowań na ptaki i sposoby ograniczania ich negatywnego oddziaływania”. To, co znajdowało się w tym artykule, stało w sprzeczności z doświadczeniem życiowym oraz myśliwskim Mikicińskiego i zapewne czuł się on urażony w jego mniemaniu pomówieniami. Adam Zbyryt zgodnie z najlepszymi standardami...
Prof. Henryk Okarma członkiem grupy roboczej FACE ds. dużych drapieżników
Uchwałą nr 274/2020 Zarządu Głównego PZŁ, podjętą na wniosek wiceprzewodniczącego Europejskiej Federacji Stowarzyszeń na rzecz Łowiectwa i Ochrony Przyrody (FACE) – Jarosława Kuczaja, prof. Henryk Okarma z Instytutu Ochrony Przyrody PAN w Krakowie został reprezentantem PZŁ w grupie roboczej FACE ds. dużych drapieżników (FACE Large Carnivores Working Group). Tym samym naukowiec, w którego dorobku znalazły się m.in. „Krajowa strategia ochrony wilka warunkująca trwałość gatunku w Polsce” oraz monografia „Wilk”, oficjalnie dołączył do grona uznanych autorytetów w swojej dziedzinie.
Program zwalczania ASF-u na 2021 r. bez większych zmian dla myśliwych
Wyjątkowo przed końcem roku poznaliśmy projekt rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie wprowadzenia w 2021 r. na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej „Programu mającego na celu wczesne wykrycie zakażeń wirusem wywołującym afrykański pomór świń i poszerzenie wiedzy na temat tej choroby oraz jej zwalczanie” (w ostatnich dwóch latach prace nad programem prowadzono dopiero w roku, w którym miał obowiązywać). Projekt nie zakłada większych zmian odnoszących się do gospodarki łowieckiej i zadań realizowanych przez myśliwych, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się ASF-u. Choć układ tego dokumentu został nieco uporządkowany, dzięki czemu zyskał on na przejrzystości, to nadal nie rozwiano wielu wątpliwości związanych z interpretacją jego zapisów.
Strefa wolna od dzików w Brandenburgii
Zmiana rozporządzenia o zapobieganiu chorobom zakaźnym zwierząt daje administracji landu Brandenburgia zielone światło do podjęcia zaplanowanej już wcześniej, totalnej redukcji dzików wokół zapowietrzonych, obecnie całkowicie ogrodzonych stref, gdzie do tej pory znaleziono w sumie ponad 140 padłych na ASF osobników. W tym celu na terenie dotąd uznawanym za strefę buforową tworzy się strefę białą. Otacza ona rejony, gdzie wirus już występuje u czarnego zwierza. Na razie, podobnie jak w strefach zapowietrzonych, obowiązuje tam całkowity zakaz polowań.
Pandemia stawia wyzwania przed władzami PZŁ
Prezentujemy fragment rozmowy Bartosza Szpojdy z Edwardem Siarką, sekretarzem stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska oraz pełnomocnikiem rządu ds. leśnictwa i łowiectwa. Cały wywiad będzie można przeczytać w grudniowym wydaniu dwutygodnika „Las Polski” (www.laspolski.pl), a część dotyczącą łowiectwa – w „Braci Łowieckiej” nr 12/2020. Od dawna Pan poluje? Poluję od 20 lat. Ale moje pierwsze wyjście do lasu w charakterze kogoś, kto przygląda się...
Polowania w czasach zarazy
Ze względu na rozprzestrzeniający się wirus ASF-u już od kilku lat musimy sobie radzić z utrudnieniami w wykonywaniu polowań. Związane z tym ograniczenia postawiły znak zapytania przy tak istotnych dla ratowania budżetów kół łowieckich polowaniach dewizowych. Teraz doszły do tego jeszcze obostrzenia związane z COVID-19. Dziś obowiązuje nas choćby zakaz zbierania się w liczbie większej niż pięć osób. Jak więc skutecznie realizować plan łowiecki w tych okolicznościach?
ASF już w Saksonii
Występowanie ASF-u w Niemczech potwierdzono na początku września w Brandenburgii (do 1 listopada zarejestrowano tam 122 zakażone dziki). Po niespełna dwóch miesiącach choroba pojawiła się w północnej Saksonii, w graniczącej z Borami Dolnośląskimi na wysokości województwa lubuskiego gminie Krauschwitz. Od kwietnia br. każdy dzik upolowany w sąsiadujących z Polską powiatach Saksonii podlega badaniom na obecność ASF-u. Pozytywny wynik przyniosła w tym przypadku próbka pobrana z przelatka, którego pozyskano 27 października br. We krwi warchlaka odstrzelonego jednocześnie z zainfekowanym przelatkiem płci żeńskiej nie wykryto obecności wirusa. Laboratorium Instytutu Friedricha Löfflera oficjalnie potwierdziło zakażenie 30 października.