strona główna

Aktualności

Odpowiedź łowczego krajowego ws. oświadczenia prezesa NRŁ

W BŁ 7/2021 zamieściliśmy wywiad z Mirosławem Olszewskim, który mówił o udziale Pawła Piątkiewicza w przejęciu obwodu jednego z ostrowskich kół. 29 czerwca na stronie Zarządu Głównego PZŁ ukazał się tekst Pawła Piątkiewicza. Krytykuje on tam „Brać Łowiecką” i podaje nieprawdziwe informacje o Mirosławie Olszewskim. Zwróciliśmy się więc do łowczego krajowego z prośbą o zamieszczenie naszego ad vocem. Nigdy nie powoływaliśmy się przy tym na Prawo prasowe....

Prof. Andrzej Tomek w prezydenckiej Radzie ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych

30 czerwca prezydent Andrzej Duda powołał Radę ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych. W 28-osobowym gremium znalazł się dr hab. Andrzej Tomek, prof. Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, emerytowany nauczyciel akademicki z zakresu nauk leśnych, gospodarki łowieckiej oraz ekologii zwierząt na tamtejszym wydziale leśnym, profesor wizytujący na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, myśliwy, a także ceniony autor BŁ (wywiad z profesorem opublikowaliśmy w cyklu „Na myśliwskim szlaku” w numerze 12/2016).

Ukazał się nowy komentarz do Prawa łowieckiego

Nakładem wydawnictwa Difin ukazała się książka „Prawo łowieckie z komentarzem do wybranych przepisów”. To kontynuacja cieszącej się powodzeniem u czytelników serii komentarzy do Prawa łowieckiego, którą zapoczątkował prof. Wojciech Radecki – emerytowany kierownik Zakładu Zagadnień Prawnych Kształtowania i Ochrony Środowiska Instytutu Nauk Prawnych PAN. Od ostatniego, szóstego wydania (prezentowało stan prawny na 1 stycznia 2019 r.) jako współautorka towarzyszy mu dr Daria Danecka z Zakładu Prawa Karnego tego samego instytutu.

Dokąd zmierza prezes NRŁ?

29 czerwca br. na stronie Zarządu Głównego PZŁ ukazał się tekst „W »Braci Łowieckiej« nic się nie zmienia… komentarz Prezesa Naczelnej Rady Łowieckiej prof. dr hab. Pawła Piątkiewicza”, który odnosi się do wywiadu Dariusza Gizaka z Mirosławem Olszewskim, zamieszczonego w lipcowym numerze „Braci Łowieckiej”. Prezes NRŁ wykorzystał stronę internetową PZŁ do załatwienia swojej prywatnej sprawy (wywiad dotyczy bowiem jego działalności w kole „Luszyn”, a nie w NRŁ), a ponadto w ogóle się nie odniósł do konkretnych zarzutów stawianych mu przez Olszewskiego jako prezesowi i założycielowi koła „Luszyn”. Niestety w swoim komentarzu Paweł Piątkiewicz napisał też wiele kłamstw.

Kursy podstawowy i selekcjonerski. Ile kosztowały w PZŁ?

Zwróciliśmy się do poszczególnych okręgów PZŁ o udzielenie informacji o liczbie i kosztach przeprowadzonych kursów podstawowego i selekcjonerskiego w ciągu ostatnich dwóch lat. Odpowiedzi podjął się Zarząd Główny PZŁ, który udostępnił zbiorcze zestawienie danych dla 49 podległych mu jednostek. Okazało się, że opłaty za szkolenie myśliwych stanowią dla związku źródło niemałych przychodów. Należy jednak pamiętać, że – jak wyjaśnił mec. Miłosz...

Sezon na ptactwo rozpocznie się później

Aktualizacja: 8 lipca w Dzienniku Ustaw opublikowano Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 24 czerwca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia okresów polowań na zwierzęta łowne. Przesuwa ono termin rozpoczęcia okresu polowań na krzyżówki, cyraneczki, głowienki i czernice oraz łyski na 1 września, a jego zakończenia – na 31 grudnia.    Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni, tj. 23 lipca.

Badanie pod kątem włośni mięsa branego na użytek własny ma być darmowe, ale…

Przy okazji prac nad nowelizacją ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej planuje się także wprowadzenie poprawek do ustawy o produktach pochodzenia zwierzęcego. Propozycje zmian odnoszą się m.in. do badania mięsa dzików na obecność włośni. Opłaty za to mają zostać całkowicie zniesione. Ale uwaga – będzie to dotyczyć tylko tusz branych przez myśliwych na własny użytek.   Ustawodawca planuje jednocześnie nałożyć na dzierżawców oraz zarządców obwodów łowieckich (a...

Zmiany w egzaminie ze znajomości wykonywania polowania oraz zasad ochrony przyrody

Minister klimatu i środowiska przedstawił projekt rozporządzenia w sprawie egzaminu ze znajomości wykonywania polowania oraz zasad ochrony przyrody, którego złożenie jest wymagane od przedsiębiorców świadczących usługi turystyczne obejmujące polowania (muszą oni przynajmniej zatrudniać osobę spełniającą wspomniany warunek). Dotychczas obowiązujące rozporządzenie z 2005 r. utraciło swoją moc w maju ub.r. w związku z implementacją rozporządzenia RODO do prawa krajowego....

100 lat temu powstał Polski Związek Myśliwych

21 czerwca br. minie 100 lat od pierwszego zwyczajnego zgromadzenia Polskiego Związku Myśliwych (PZM). Głównym celem spotkania był wybór członków zarządu, ponieważ do tamtej pory – z zastrzeżeniem, że potrwa to tylko sześć miesięcy – stanowili go pomysłodawcy i założyciele organizacji. Zgromadzenie potwierdziło wcześniejszą decyzję i wybrało do zarządu Władysława Jantę-Połczyńskiego jako łowczego i Zygmunta hr. Kurnatowskiego jako jego zastępcę. Delegatami województwa poznańskiego uczyniono radcę Zygmunta Chłapowskiego, inspektora Lasów Państwowych z Bydgoszczy Adama Gottwalda i gen. Antoniego Unruga z podpoznańskiego Piotrowa.

Uwaga, biwakowicze w łowisku!

Po sukcesie pilotażowego programu Lasów Państwowych akcja „Zanocuj w lesie” została od 1 maja br. rozszerzona na cały kraj. Każde z blisko 430 nadleśnictw – z wyjątkiem trzech obejmujących kompleks Puszczy Białowieskiej oraz nadleśnictwa Drawsko z poligonem wojskowym – wyznaczyło na swoim terenie obszary udostępnione do nocowania na dziko. Ich granice zostały naniesione na mapę zagospodarowania turystycznego, dostępną w portalu Banku Danych o Lasach (bdl.lasy.gov.pl) oraz w aplikacji mBDL na smartfony. Informacje o lokalizacji takich miejsc mają się także znajdować w witrynach internetowych każdego z nadleśnictw.