strona główna

Aktualności

Domki dla kaczek – sposób na udane lęgi

Domki dla kaczek – sposób na udane lęgi
Marzec 22 16:05 2021 Wydrukuj

Jednym z działań podejmowanych w celu ochrony kaczek i wzrostu ich liczebności jest rozmieszczanie w łowisku sztucznych gniazd. Według amerykańskich badań, cytowanych w kwietniowej #BŁ (w druku) przez Dariusza Skowronka, jeżeli takie gniazda zostaną odpowiednio wykonane, to mogą zwiększyć sukces lęgowy z 10% nawet do 80%. Podpora z metalowego kątownika uniemożliwia dostęp do gniazda czworonożnym drapieżnikom, a konstrukcja samego kosza sprawia, że jest ono niewidoczne dla skrzydlatych amatorów kaczych lęgów.

 
Z inicjatywy dwóch miłośników łowów na mokre pióro – Dariusza Skowronka i Macieja Lesiaka – przy aprobacie Artura Klaczaka, dyrektora Rybackiej Stacji Doświadczalnej w Mydlnikach, wczesną wiosną ub.r. na znajdujących się w jej obrębie stawach ustawiono próbną partię koszy. Wzorowano je na rozwiązaniu rekomendowanym przez amerykańską fundację Delta Waterfowl. Kontrola wykazała, że jeden z prototypowych domków był zajęty w maju, a w pozostałych dwóch ślady gniazdowania potwierdzono po spuszczeniu wody.
 
Więcej o tej inicjatywie piszemy w kwietniowym numerze (w sprzedaży pojawi się w piątek 26 marca). Natomiast poniżej zamieszczamy projekt kosza lęgowego z wymiarami oraz jego realizację na mydlnickich stawach. Materiał na taki domek w zeszłym roku kosztował ok. 50 zł (tyle co paczka amunicji), a wykonanie tej prostej konstrukcji zajęło mniej więcej 1,5 godziny. W sprawie szczegółów technicznych można się kontaktować z Dariuszem Skowronkiem pod numerem tel. 509 688 495.
 
Red., Fot. Dariusz Skowronek, rys. Artur Klaczak

Galeria

dodaj komentarz

0 komentarzy

Napisz komentarz

Uwaga! Aby dodać komentarz, musisz posiadać konto w serwisie braclowiecka.pl oraz być zalogowanym.