strona główna

Aktualności

ASF przekracza San. Strefa czerwona rośnie na Dolnym Śląsku

W ostatnich dniach uwagę opinii publicznej i mediów przykuwa sytuacja epizootyczna związana z ASF-em na zachodzie kraju. Tymczasem wirus postępuje również na wschodzie – 21 listopada potwierdzono trzy przypadki choroby u dzików w powiecie niżańskim (woj. podkarpackie), dotychczas objętym strefą żółtą. Zakażone osobniki pochodziły z OHZ-etu w nadleśnictwie Rudnik – dwa z odstrzału, jeden z kolizji samochodowej. Były to pierwsze przypadki ASF-u u dzików zlokalizowane za linią Sanu. Jak się dowiadujemy w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Nisku, są już kolejne, ale szczegółów na razie brak.

Oświadczenie Komisji Kynologicznej NRŁ

Jelcz-Laskowice, 4.11.2019 OŚWIADCZENIE KOMISJI KYNOLOGICZNEJ NACZELNEJ RADY ŁOWIECKIEJ (pisownia oryginalna) W związku z przedłużającym się okresem niedomówień w odniesieniu do naszej pracy, który bezpośrednio rzutuje na sytuację polskiej kynologii, jesteśmy zmuszeni zająć nasze stanowisko odnośnie ostatnich wydarzeń i sytuacji obecnej. Jako psiarze  będący całym sercem po praktycznej stronie kynologii, od początku naszej pracy stoimy na stanowisku, by ułatwiać...

Bowhunting do walki z ASF-em

Wielkopolski oddział Polskiego Stowarzyszenia Myślistwa Łuczniczego (PBA) w liście skierowanym w związku z pojawem i kolejnymi potwierdzanymi przypadkami ASF-u na zachodzie kraju m.in. do Komisji Europejskiej, premiera Mateusza Morawieckiego, ministerstw Klimatu oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi, centrów zarządzania kryzysowego w Poznaniu i Zielonej Górze, a także organizacji rolniczych zadeklarował nieodpłatne wsparcie w przeciwdziałaniu dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby. Łucznicy zaproponowali udział w redukcji populacji dzików na obszarach objętych obostrzeniami związanymi z wystąpieniem pomoru w województwach lubuskim i wielkopolskim przy użyciu broni cięciwowej, oczywiście po zapewnieniu odpowiednich możliwości prawnych w tym zakresie.

ASF zachwieje rynkiem dziczyzny. Spadki cen nieuniknione!

Po niespodziewanym pojawie ASF-u na zachodzie kraju pogorszenie sytuacji cenowej na rynku dziczyzny nastąpi znacznie szybciej, niż się spodziewano. Jak wyjaśnia Tomasz Tarnawski, prezes Krajowego Związku Eksporterów Dziczyzny, wrócił nakręcany przez zachodnie media niepokój konsumentów związany ze spożyciem mięsa dzików, szczególnie pochodzącego z Polski. Z podobną sytuacją mieliśmy już do czynienia przed dwoma laty, gdy nastąpiło gwałtowne przeskoczenie wirusa pod Warszawę. Nastroje udało się jednak uspokoić, a poprzedni sezon rysował się dość optymistycznie pod względem zarówno cen dzika, jak i dynamiki rynku dla tego gatunku. Przedsiębiorcy sprzedali niemal wszystkie zapasy jego mięsa.

Odwiedź nas na Pasjach w Lublinie!

Już w nadchodzący weekend 7–8 grudnia w Lublinie odbędzie się pierwsza odsłona targów Pasje – Łowiectwo, Strzelectwo, Survival (hale wystawowe Targów Lublin, ul. Dworcowa 11). Wydarzenie ma zgromadzić ok. 90 wystawców. Z większych dystrybutorów sprzętu swoje stoiska przygotują m.in. Delta Optical i Fabryka Broni Łucznik z Radomia, a reprezentowane będą firmy M.K. Szuster z Warszawy i Kaliber z Dawidów Bankowych. Równolegle odbędzie się IV Ogólnopolski Zlot Miłośników Broni Palnej, w którego ramach zostaną zorganizowane giełda i wystawa 2,5 tys. sztuk broni.

Nie żyje podróżnik Romuald Koperski

W sobotę 23 października w wieku 64 lat zmarł Romuald Koperski – podróżnik, przewodnik po Syberii, pisarz, dziennikarz, reportażysta, fotograf, pianista, pilot samolotowy I klasy, miłośnik przyrody i myśliwy (członek KŁ „Tur” w Gdańsku).   Sopocianin. W wywiadzie dla nas mówił, że od zawsze ciągnęło go do lasu. Stwierdził, że to właśnie dzięki spacerom po kniei, które uczą wrażliwości i spostrzegawczości, oraz literaturze podróżniczej dla młodzieży sam...

„Prawo łowieckie” Witolda Daniłowicza – wieczór autorski w Krakowie

Z końcem listopada nakładem wydawnictwa Wolters Kluwer ukaże się książka „Prawo łowieckie” współpracującego z BŁ mec. Witolda Daniłowicza. W czwartek 28 listopada br. o godz. 18.00 w centrum konferencyjnym Hotelu Polskiego Pod Białym Orłem przy ul. Pijarskiej 17 w Krakowie odbędzie się spotkanie autorskie. Jego inicjatorem, organizatorem i gospodarzem jest znany krakowski myśliwy Jerzy Donimirski. Wstęp wolny dla wszystkich zainteresowanych.   Obszerna recenzja...

W obronie obecnego modelu łowiectwa

Pokłosiem posiedzenia Naczelnej Rady Łowieckiej 14–15 października br. był szereg uchwał, w tym uchwała ustanawiająca wysokość składki członkowskiej do PZŁ na 2020 r. czy określająca zasady i kryteria oceny wniosków kół o dzierżawę obwodów łowieckich w czasie poprzedzającym nowy podział województw zgodnie z nowelizacją Prawa łowieckiego z marca ub.r. Pierwszego dnia NRŁ przyjęła także stanowisko w sprawie obrony obecnego modelu łowiectwa w Polsce (uchwała nr 236/2019), stanowiące odpowiedź na pojawiające się w przestrzeni publicznej koncepcje zmiany sposobu zarządzania zwierzyną. Uchwała przybrała formę apelu: „Naczelna Rada Łowiecka w trosce o utrzymanie dotychczasowego modelu polskiego łowiectwa (…) zwraca się do wszystkich członków Zrzeszenia oraz jego struktur organizacyjnych o przeciwstawianie się wszystkim próbom zmiany modelu gospodarki łowieckiej w naszym kraju”.

Lubuskie, Dolny Śląsk i Wielkopolska objęte obostrzeniami w związku z ASF-em

20 listopada br. w Dzienniku Urzędowym UE opublikowano decyzję wykonawczą Komisji Europejskiej zmieniającą załącznik w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich. Na jej mocy wybrane obszary województw lubuskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego zostały objęte obostrzeniami w związku z nieoczekiwanym pojawieniem się tej choroby u dzików. Idą za tym poważne konsekwencje dla realizacji gospodarki łowieckiej.

Weterynaria potwierdza ASF w powiecie wschowskim

Główny lekarz weterynarii w komunikacie z 15 listopada powiadomił o wystąpieniu ASF-u u dzika w powiecie wschowskim (woj. lubuskie), w pobliżu granic z Wielkopolską i Dolnym Śląskiem oraz niespełna 90 km od granicy z Niemcami. Próbki pobrano od lochy padłej w dzierżawionym przez KŁ „Ryś” w Sławie obwodzie łowieckim nr 177, a znalezionej 4 listopada w pobliżu drogi nr 325 łączącej miejscowości Sława i Nowa Sól. Dodatni wynik badania został potwierdzony przez PIWet-PIB w Puławach 14 listopada. Przyczyną upadku miała być kolizja z pojazdem.