strona główna

Aktualności

Działania NRŁ do szybkiej poprawy

Naczelna Rada Łowiecka przez kolejne miesiące zajmowała się wszystkim, tylko nie kluczowymi sprawami, które podlegały jej kompetencji. Prace nad nowelizacją Statutu PZŁ z lutego br. oraz strategią działania zrzeszenia były pobieżne i obecnie nie widać ich rezultatów. Sprawozdania z działalności Zarządu Głównego PZŁ zostały przyjęte bez wyjaśnień w sprawie ośmiomilionowego deficytu w 2018 r., ponieważ zbliżał się termin ich przedłożenia ministrowi środowiska. ZG...

Uroczysty koncert „Polskiej mszy myśliwskiej” w bazylice archikatedralnej w Łodzi

„Polska msza myśliwska” Lecha Głowickiego w wykonaniu połączonych zespołów muzycznych: Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Świnicach Warckich, Zespołu Reprezentacyjnego Sygnalistów Myśliwskich Hubertusy przy KŁ nr 31 „Bażant” w Świnicach Warckich oraz Orkiestry Dętej z Poddębic, zabrzmiała już po raz kolejny – tym razem 12 października br. w bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi. Koncert był trzecim z czterech zaplanowanych na ten rok i mających na celu promowanie „Polskiej mszy myśliwskiej” oraz nagrania albumu płytowego.

Ministerstwo Środowiska ws. rozstrzygnięcia dotyczącego prezydium i prezesa NRŁ

Jak pisaliśmy, 10 września br. minister środowiska wstrzymał wykonanie uchwał NRŁ podjętych na jej posiedzeniu 4 września. Przypomnijmy, że dotyczyły one m.in. odwołania dotychczasowego prezydium Rady z prezesem Rafałem Malcem i powołania zmienionego gremium pod przewodnictwem Pawła Piątkiewicza. Decyzja Henryka Kowalczyka została jednak przez nowo powołanego prezesa oraz część członków Rady uznana za budzącą wątpliwości prawne (o czym informowaliśmy TUTAJ). W związku z zapytaniem prasowym redakcji BŁ wydział komunikacji medialnej resortu 21 października br. przekazał stanowisko odnoszące się do zasadności rozstrzygnięcia dokonanego przez ministra. Wyjaśniono w nim również kwestię podjęcia przez szefa resortu działań nadzorczych, zanim dokumenty formalnie trafiły na jego biurko. Treść tego stanowiska przytaczamy w całości poniżej.

Nie ma co czekać do nowego roku – kalendarz myśliwych i sympatyków łowiectwa już w sprzedaży!

Jak zawsze dla myśliwych i sympatyków łowiectwa przygotowaliśmy wyjątkowy kalendarz ścienny na 2020 rok. Autorami zdjęć są wyłącznie polscy fotograficy: Ryszard Adamus, Waldemar Bezuch, Adrian Czech, Henryk Janowski, Łukasz Łukasik, Wojciech Misiukiewicz, Violetta Nowak i Magdalena Sarat. Sceny z kadrów wydarzyły się wśród pięknej polskiej przyrody, bo niezmiennie dbamy, by pokazywać to, co nam wszystkim najbliższe.   Kalendarz po rozłożeniu ma format 42 × 50 cm. Przy...

Numer specjalny dla psiarzy już do kupienia!

W sklepach właśnie się pojawił numer specjalny „Braci Łowieckiej” – magazyn kynologiczny „Pod Wiatr”. Każdy właściciel i miłośnik psów znajdzie tu coś dla siebie, przede wszystkim sporą dawkę merytorycznych informacji. Autorami są uznane w środowisku autorytety oraz praktycy z różnych dziedzin, m.in.: hodowli, weterynarii, szkolenia, behawioryzmu czy użytkowości.   Pismo jest przeznaczone dla wszystkich posiadaczy psów myśliwskich – i tych polujących, i...

„Zostały tylko kamienie” nominowane w konkursie na książkę historyczną roku

Książkę „Zostały tylko kamienie. Akcja »Wisła«: wygnania i powroty” autorstwa współpracującego z BŁ korespondenta z Bieszczadów Krzysztofa Potaczały nominowano w tegorocznej odsłonie konkursu „Książka Historyczna Roku” o Nagrodę im. Oskara Haleckiego (kategoria: „Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku”). Plebiscyt jest organizowany już po raz 12. przez Telewizję Polską, Polskie Radio, Instytut Pamięci Narodowej oraz Narodowe Centrum Kultury, a jego cel to popularyzowanie najnowszych dziejów Polski oraz rozwijanie czytelnictwa książek historycznych.

Partia Zieloni o łowiectwie po wyborach

Jak zwykle przed wyborami parlamentarnymi skierowaliśmy do ugrupowań politycznych, które według sondaży opinii miały szansę dostać się do sejmu, pytanie o wizję zmian w Prawie łowieckim. Obiecaną odpowiedź od Partii Zieloni otrzymaliśmy dopiero w piątek po 22 (opóźnienie wynikało z „intensywnej kampanii wyborczej”), więc nie zdążyliśmy jej opublikować przed ciszą wyborczą. Warto się jednak zapoznać ze stanowiskiem tego ugrupowania, które startowało w wyborach z listy Koalicji Obywatelskiej, więc jego kandydaci mają szansę dostać się do sejmu. Prezentuje ono dość radykalne podejście do łowiectwa. Poniżej zamieszczamy zatem w oryginalnym brzmieniu odpowiedź przesłaną przez Macieja Józefowicza, rzecznika prasowego Partii Zieloni.

PSL o łowiectwie po wyborach

Na skierowane do ugrupowań politycznych, które według sondaży opinii mają szansę dostać się do sejmu, pytania BŁ o wizję powyborczych zmian Prawa łowieckiego oraz przyszły kształt polskiego modelu łowiectwa odpowiedziała wiceprezes PSL-u Urszula Pasławska (kandydatka z okręgu nr 35, obejmującego część województwa warmińsko-mazurskiego). Podobnie jak reprezentant PiS-u pominęła ona ogólne pytanie o ocenę dotychczasowych rozwiązań oraz wskazanie potrzeby i kierunku ewentualnej nowelizacji ustawy. Odniosła się jedynie do wymienionych przez nas kwestii uszczegóławiających. Stanowisko ludowców prezentujemy w oryginalnym brzmieniu poniżej.

Jakie zmiany w Statucie PZŁ?

Komisja Statutowa NRŁ przedstawiła członkom tego organu wstępne propozycje zmian w Statucie PZŁ. W przeważającej mierze są to poprawki językowe i redakcyjne, które wpływają na poprawę jasności i spójności tego dokumentu, choć trafiają się też zastanawiające rozwiązania. Przykładowo w obowiązkach członka koła pojawia się uzupełnienie, że powinien on dbać o „dobry” wizerunek myśliwego. W zadaniach koła natomiast wprowadzono zapis mówiący o dbaniu o dobry wizerunek łowiectwa i myśliwych „w szczególności” wśród społeczności lokalnej.