strona główna

Aktualności

ASF już w Ciechanowie!

W komunikacie głównego lekarza weterynarii o przypadkach ASF-u u dzików opublikowanym 19 lipca znajdujemy dwa potwierdzenia wystąpienia choroby w obszarach ochronnych (strefa żółta), poza rejonami, w których obowiązują najostrzejsze restrykcje. Pierwszy przypadek to locha w wieku ok. 3 lat i ważąca 45 kg odstrzelona na południe od Jeziora Bęskiego, na terenie łowiska KŁ „Ponowa” w Biskupcu (woj. warmińsko-mazurskie), zaledwie kilkaset metrów od granicy obszaru objętego ograniczeniami (strefa czerwona).

IV Puchar Beretta & Sako

Przyjmowanie zgłoszeń na IV Puchar Beretta & Sako zostało wydłużone. Organizatorzy – firma Kaliber oraz ZO PZŁ w Warszawie – planują zamknąć listę uczestników na 120 osobach i wciąż zapraszają do kontaktu. Impreza odbędzie się w sobotę 20 lipca 2019 r. na strzelnicy w Suchodole k. Tarczyna. Uroczyste otwarcie zawodów o godz. 8.30. Sędzią głównym będzie Grażyna Ambroziak.   Jak co roku uczestnicy mają o co walczyć. Przewidziane nagrody główne to broń marek...

Warsztaty dla wyżłów w Ciechanowie

ZO PZŁ w Ciechanowie, KŁ „Ponowa” w Mławie oraz Klub Wyżłów PZŁ zapraszają na warsztaty dla wyżłów organizowane z inicjatywy Piotra Rudnickiego – myśliwego, doświadczonego menera, od początku swojej łowieckiej przygody związanego z wyżłami, prelegenta kynologicznego dla nowo wstępujących oraz członka okręgowej komisji kynologicznej. Wraz z żoną prowadzi on hodowlę małego münsterländera Musterland FCI.   W programie dwuetapowych warsztatów znalazły się:...

Dokąd zmierza wspólna polityka rolna?

Rolnictwo zapewnia nam żywność, a jednocześnie stanowi element w sieci niezliczonych zależności z otoczeniem i pełni wielorakie funkcje społeczno-środowiskowe. To w szczególności na nich koncentruje się „Atlas rolny” przygotowany przez Fundację im. Heinricha Bölla w Warszawie oraz Instytut na rzecz Ekorozwoju. W publikacji przedstawiono nie tylko zagrożenia, które spowoduje brak zmian w polityce rolnej, lecz także korzyści, jakie dla terenów wiejskich, jakości środowiska i całego społeczeństwa może przynieść jej dobrze zaprojektowana reforma. Premiera broszury odbyła się 10 czerwca br. w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie z udziałem parlamentarzystów: ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego (PiS), przewodniczącego sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jarosława Sachajki (Kukiz’15) oraz europosła Czesława Siekierskiego (Europejska Partia Ludowa, PSL), przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w poprzedniej kadencji Parlamentu Europejskiego.

List Andrzeja Łacica do ministra środowiska

Zamieszczamy list skierowany do ministra Henryka Kowalczyka przez Andrzeja Łacica, dotyczący sposobu odwołania go z funkcji lubelskiego łowczego okręgowego. „Przypuszczam, że w moim przypadku przyczyną odwołania była (…) kontrola kompleksowa Zarządu Okręgowego PZŁ w Lublinie. (…) Zastosowano sąd kapturowy i kontrola odniosła sukces, bo miała i musiała takowy odnieść. (…) Moja osoba nie musi się »podobać« Łowczemu Krajowemu, nie muszą się »podobać« zatrudnieni w biurze pracownicy, ale należy się im szacunek” – pisze Andrzej Łacic.

Kręta droga od stanowiska ws. dzieci do inicjatywy ustawodawczej

Następstwem szeroko nagłośnionego przez media stanowiska NRŁ ws. zakazu udziału dzieci w polowaniach było rozpoczęcie przez jej prezesa działań zmierzających do podjęcia obywatelskiej inicjatywy zmiany Prawa łowieckiego w tym zakresie. Nowe brzmienie przepisu miałoby dopuszczać obecność nieletnich na łowach za zgodą rodziców lub opiekunów prawnych.   Już na początku czerwca ZG PZŁ rozesłał do okręgów pisma, w których Rafał Malec informuje o przedsięwzięciu,...

Rosyjski biznes strojowy

W Polsce wciąż nie mamy doświadczenia w zagospodarowaniu stroju bobrowego. W innych krajach, zwłaszcza Wschodu, wygląda to zgoła inaczej. Rosja jest jednym z niewielu państw, gdzie strój bobrowy i produkowane z niego specyfiki nadal cieszą się zainteresowaniem. Wynika to stąd, że według tamtejszych znawców stanowi on uniwersalny środek leczniczy, którego zażywanie nie niesie za sobą działań ubocznych ani zagrożenia wynikającego z przedawkowania. Pożytki ze stroju ponoć wynikają z jego wieloelementowego składu i silnych właściwości regeneracyjnych. Ponadto specyfik podobno leczy wiele dolegliwości jednocześnie. Jak donoszą komercyjne firmy sprzedające wyroby na bazie castoreum, stosując profilaktykę jednego schorzenia, można jednocześnie wspomóc pracę żołądka, serca bądź innych organów.

Wspomnienie o Halinie Nehring (1942–2019)

13 maja 2019 r. w wieku 77 lat zmarła zasłużona dla polskiego łowiectwa Halina Barbara Nehring. Urodziła się 20 maja 1942 r. w Sandomierzu. Pochodziła z rodziny zasłużonych patriotów z czasów powstania styczniowego oraz działaczy spółdzielczych i samorządowych. Jej ojciec Zygmunt po II wojnie światowej był wiceburmistrzem Sandomierza. W latach 50. rodzina przeniosła się do Warszawy. Halina zdała maturę w 1959 r., a następnie ukończyła filologię polską na...

ASF potwierdzony poza strefą czerwoną na Mazowszu

Ostatnich kilka raportów z wynikami badań przeprowadzonych pod kątem ASF-u pozwalało sądzić, że choroba po intensywnych polowaniach w pierwszym kwartale br. została zatrzymana w obrębie strefy czerwonej. Przez dłuższy czas nie notowano jej pojawu w obszarze ochronnym (strefa żółta). Jak jednak poinformował główny lekarz weterynarii w komunikacie z 31 maja br., 25 maja ASF został potwierdzony u 40-kilogramowego przelatka znalezionego w okolicy Strzembowa (gmina Naruszewo, powiat płoński) w woj. mazowieckim (teren dzierżawiony przez KŁ „Miot” w Warszawie). Dokładna lokalizacja znajduje się na północ od Kampinoskiego PN (gdzie w ostatnim cyklu badań potwierdzono kilka przypadków choroby w pobliżu linii Wisły przy granicy strefy czerwonej), po północnej stronie Wisły, w widłach krajowej siódemki i drogi nr 50, ok. 15 km od Płońska.

NRŁ zajmuje stanowisko ws. udziału dzieci w polowaniach

Chociaż tu i ówdzie pojawiają się zapewnienia o podejmowaniu działań mających przywrócić możliwość uczestnictwa osób nieletnich w polowaniach po niefortunnej zmianie Prawa łowieckiego w marcu ub.r., to dotąd nic się w tym zakresie nie ruszyło. Ze zdawkowego komunikatu zamieszczonego na stronie Polskiego Związku Łowieckiego po posiedzeniu NRŁ, które odbyło się 25 maja br. w Radomsku, dowiadujemy się natomiast, że było to jedno z najważniejszych poruszanych tego dnia zagadnień. W trakcie zebrania zaprezentowano stanowisko Rady w tej sprawie, a jej prezes Rafał Malec został przez nią zobowiązany do przekazania dokumentu decydentom i mediom.