strona główna

Aktualności

Prof. Andrzej Tomek w prezydenckiej Radzie ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych

30 czerwca prezydent Andrzej Duda powołał Radę ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych. W 28-osobowym gremium znalazł się dr hab. Andrzej Tomek, prof. Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, emerytowany nauczyciel akademicki z zakresu nauk leśnych, gospodarki łowieckiej oraz ekologii zwierząt na tamtejszym wydziale leśnym, profesor wizytujący na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, myśliwy, a także ceniony autor BŁ (wywiad z profesorem opublikowaliśmy w cyklu „Na myśliwskim szlaku” w numerze 12/2016).

Ukazał się nowy komentarz do Prawa łowieckiego

Nakładem wydawnictwa Difin ukazała się książka „Prawo łowieckie z komentarzem do wybranych przepisów”. To kontynuacja cieszącej się powodzeniem u czytelników serii komentarzy do Prawa łowieckiego, którą zapoczątkował prof. Wojciech Radecki – emerytowany kierownik Zakładu Zagadnień Prawnych Kształtowania i Ochrony Środowiska Instytutu Nauk Prawnych PAN. Od ostatniego, szóstego wydania (prezentowało stan prawny na 1 stycznia 2019 r.) jako współautorka towarzyszy mu dr Daria Danecka z Zakładu Prawa Karnego tego samego instytutu.

Kursy podstawowy i selekcjonerski. Ile kosztowały w PZŁ?

Zwróciliśmy się do poszczególnych okręgów PZŁ o udzielenie informacji o liczbie i kosztach przeprowadzonych kursów podstawowego i selekcjonerskiego w ciągu ostatnich dwóch lat. Odpowiedzi podjął się Zarząd Główny PZŁ, który udostępnił zbiorcze zestawienie danych dla 49 podległych mu jednostek. Okazało się, że opłaty za szkolenie myśliwych stanowią dla związku źródło niemałych przychodów. Należy jednak pamiętać, że – jak wyjaśnił mec. Miłosz...

100 lat temu powstał Polski Związek Myśliwych

21 czerwca br. minie 100 lat od pierwszego zwyczajnego zgromadzenia Polskiego Związku Myśliwych (PZM). Głównym celem spotkania był wybór członków zarządu, ponieważ do tamtej pory – z zastrzeżeniem, że potrwa to tylko sześć miesięcy – stanowili go pomysłodawcy i założyciele organizacji. Zgromadzenie potwierdziło wcześniejszą decyzję i wybrało do zarządu Władysława Jantę-Połczyńskiego jako łowczego i Zygmunta hr. Kurnatowskiego jako jego zastępcę. Delegatami województwa poznańskiego uczyniono radcę Zygmunta Chłapowskiego, inspektora Lasów Państwowych z Bydgoszczy Adama Gottwalda i gen. Antoniego Unruga z podpoznańskiego Piotrowa.

Uwaga, biwakowicze w łowisku!

Po sukcesie pilotażowego programu Lasów Państwowych akcja „Zanocuj w lesie” została od 1 maja br. rozszerzona na cały kraj. Każde z blisko 430 nadleśnictw – z wyjątkiem trzech obejmujących kompleks Puszczy Białowieskiej oraz nadleśnictwa Drawsko z poligonem wojskowym – wyznaczyło na swoim terenie obszary udostępnione do nocowania na dziko. Ich granice zostały naniesione na mapę zagospodarowania turystycznego, dostępną w portalu Banku Danych o Lasach (bdl.lasy.gov.pl) oraz w aplikacji mBDL na smartfony. Informacje o lokalizacji takich miejsc mają się także znajdować w witrynach internetowych każdego z nadleśnictw.

​Zmarł Adam Smorawiński

Z żalem zawiadamiamy, że 24 kwietnia br. w wieku 93 lat zmarł Adam Smorawiński, myśliwy i honorowy prezes Polskiego Klubu Safari. Uroczystość pogrzebowa odbędzie się 7 maja br. o godz. 11.50 na Cmentarzu Komunalnym nr 2 Junikowo w Poznaniu. Rodzinie i bliskim składamy wyrazy współczucia. Redakcja, fot. archiwum

Krwiodawstwo myśliwych. Akcja „Darz Bór – dasz krew” rozszerzona o osocze ozdrowieńców

Od kwietnia br. ogólnopolska akcja krwiodawstwa myśliwych, prowadzona pod hasłem „Darz Bór – dasz krew”, obejmuje również oddawanie osocza przez ozdrowieńców, którzy przechorowali COVID-19. Jednym z warunków jego oddania jest zakażenie potwierdzone testami bądź wpisem w aplikacji gabinet.gov.pl. Zainteresowani muszą być wyleczeni i czuć się zdrowi, a od zakończenia okresu ich izolacji powinno minąć co najmniej 14 dni (więcej informacji na www.twojakrew.pl/ozdrowiency). ZG PZŁ przypomina, że łowczy krajowy w kwietniu ubiegłego roku oddał osocze jako pierwszy z myśliwych, którzy pokonali koronawirusa. Sam Paweł Lisiak przekonuje natomiast, że zabieg nie jest ani uciążliwy, ani nieprzyjemny, i zachęca innych do pójścia w jego ślady.

Daniłowicz odwołany przez ZG PZŁ za nieprawomyślność

Podczas nadzwyczajnego posiedzenia w środę 24 marca Zarząd Główny PZŁ odwołał dr. Witolda Daniłowicza z grupy roboczej ds. prawnych Europejskiej Federacji Stowarzyszeń na rzecz Łowiectwa i Ochrony Przyrody (FACE), do której prac został on powołany uchwałą zarządu z początku tego roku (informowaliśmy o tym na łamach marcowej BŁ). Spotkanie zwołano wyłącznie w celu podjęcia tej jednej decyzji. Zarząd nie uznał przy tym za stosowne wyjaśnienia powodów jej podjęcia ani zainteresowanemu, ani ogółowi członków PZŁ.

Trwa postępowanie przeciwko byłemu łowczemu krajowemu

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłego przewodniczącego ZG PZŁ Lecha B. zostało złożone do prokuratury w drugiej połowie 2019 r. W grudniu postawiono mu zarzuty niedopełnienia obowiązków w zakresie rzetelności zarządzania związkiem. Chodziło o zawarcie w okresie od listopada 2016 r. do marca 2018 r. niekorzystnych ekonomicznie umów. Przyniosło to szkodę w wysokości przeszło 3 mln zł. Rzecz dotyczy ujawnionych w audycie wewnętrznym zleconym przez ZG PZŁ za czasów Piotra Jenocha nieprawidłowości m.in. przy zamówieniach wydawnictw książkowych (współpraca z Oficyną Wydawniczą Forest) oraz organizacji konferencji na temat zdrowej żywności (współpraca z firmą Magbet). Jak udało się nam potwierdzić, prokuratura dokonała zabezpieczeń na majątku podejrzanego.