Treści publikowane na tej stronie możesz czytać za darmo dzięki osobom, które kupują „Brać Łowiecką” i w ten sposób wspierają naszą działalność. Dziękujemy czytelnikom papierowego i elektronicznego wydania czasopisma! Jeżeli uważasz zamieszczane tutaj materiały za wartościowe, to zachęcamy do kupowania miesięcznika. Dołącz do grona naszych prenumeratorów!
Aktualności
Ekstremalna zima na Podlasiu. Myśliwi i leśnicy ruszyli na pomoc zwierzynie drobnej
W tym roku doświadcza nas zima, jakiej nie było od lat. Zalegająca gruba pokrywa śnieżna – na Podlasiu nieprzerwanie od trzech tygodni – ogranicza zwierzynie możliwości przemieszczania się i zdobywania pożywienia. Dokarmianie, którego sens można podważać w czasie łagodnych zim, w tym sezonie staje się koniecznością. Szczególnie w trosce o kondycję populacji zajęcy i kuropatw. Latem ub.r. białostoccy myśliwi zorganizowali akcję przeszukiwania łąk przed...
Decyzje ws. prezydium NRŁ uchylone, ale Rafał Malec pozostaje jej prezesem
Zamieszanie wokół prezesury Naczelnej Rady Łowieckiej ciągnie się od września 2019 r. Wówczas na posiedzeniu Rady głosowano nad wotum zaufania dla jej prezydium, a wynik przesądził o odwołaniu gremium pod przewodnictwem Rafała Malca. Następnie wybrano nowy skład z Pawłem Piątkiewiczem na czele. Rafał Malec złożył wniosek o stwierdzenie nieważności tych uchwał przez ministra środowiska, którym wtedy był jeszcze Henryk Kowalczyk. W wyniku tej interwencji najpierw...
V Konkurs Fotograficzny im. Włodzimierza Korsaka
Przed nami piąta odsłona Konkursu Fotograficznego im. Włodzimierza Korsaka, organizowana pod hasłem „Przyroda łączy”. Do udziału w niej zapraszają ZO PZŁ w Gorzowie Wlkp. oraz gorzowski oddział KKiKŁ PZŁ im. Włodzimierza Korsaka. Konkurs jest kierowany do wszystkich osób mogących się pochwalić własnymi zdjęciami przyrodniczo-łowieckimi, które da się przyporządkować do następujących kategorii: fauna, sceny myśliwskie, ruch, puszcze lubuskie (kategoria promująca piękno lasów ziemi lubuskiej), Puszcza Rudnicka (kategoria promująca piękno lasów ziemi solecznickiej na Litwie) oraz psy myśliwskie.
Francuscy i polscy myśliwi na rzecz Olgi z SMA
Nemrodzi polujący we francuskim majątku Domaine de Beaulieu w Dolinie Loary w trakcie łowów na bażanty w grudniu ub.r. przeprowadzili charytatywną zbiórkę na rzecz Olgi Miśkiewicz, wówczas czternastomiesięcznej dziewczynki z Kiszkowa, u której zdiagnozowano rdzeniowy zanik mięśni (SMA). Tę akcję zainicjował Tomasz Wiśniewski, szwagier taty małej Olgi, syn myśliwego, sam będący jednak wyłącznie sympatykiem łowiectwa. Do kapelusza myśliwskiego w ciągu dwóch dni trafiło 600 euro. Pieniądze zasiliły publiczną zbiórkę prowadzoną przez fundację Siepomaga.
Koniec z hologramami na legitymacjach członkowskich
Jak w czasach epidemii i zdalnej pracy biur wielu zarządów okręgowych przedłużyć ważność legitymacji członkowskiej? Takie pytanie zadaliśmy ZG PZŁ, ale nie dostaliśmy w odpowiedzi żadnej konkretnej rekomendacji. Otrzymaliśmy natomiast wyjaśnienia odnoszące się do konieczności naklejania hologramu potwierdzającego opłacenie rocznej składki, którego uzyskanie wymaga bezpośredniego lub korespondencyjnego kontaktu z zarządem okręgowym. Ten rok, jak się dowiadujemy z...
Koło „Nad Dziwną” przywrócone do PZŁ
Historia KŁ „Nad Dziwną” w Świnoujściu jest dla wielu osób najwymowniejszym objawem choroby toczącej Polski Związek Łowiecki, a właściwie jego władze. To za przyzwoleniem i z pomocą Zarządu Okręgowego PZŁ w Szczecinie, przy bezczynności Zarządu Głównego PZŁ, doszło do skrzywdzenia myśliwych, którzy utworzyli koło na terenie byłego OHZ-etu Nadleśnictwa Międzyzdroje. Kiedy ogromnym wysiłkiem, dzięki własnej pracy i zaangażowaniu prywatnych środków doprowadzili obwód do kwitnącego stanu, pod względem zarówno organizacyjnym, jak i przynoszenia dochodów, ich koło zlikwidowano, a w jego miejsce powstało nowe i to jemu przydzielono wspomniany obwód. Wszystko z naruszeniem przepisów prawa.
Strategia na rzecz bioróżnorodności do 2030 r. – 10% obszaru Europy z zakazem polowania
Przedstawiona w maju br. przez Komisję Europejską Unijna strategia na rzecz bioróżnorodności do 2030 r. „Przywracanie przyrody do naszego życia” zakłada objęcie ochroną co najmniej 30% obszarów lądowych i morskich państw członkowskich. Do zrealizowania tego celu w skali Wspólnoty jest potrzebne zwiększenie o 4% powierzchni chronionych obszarów lądowych oraz o 19% – morskich. Jedna trzecia spośród nich (odpowiednio 10% lądu i 10% morza), najcenniejsza pod względem...
Szczecińskie koła wnioskują do premiera o pomoc
Sześć kół łowieckich z terenu ZO PZŁ w Szczecinie – „Jeleń” w Chojnie, „Cyranka” w Trzcińsku-Zdroju, „Knieja” w Witnicy, „Hubertus” w Mieszkowicach, „Dziczy Las” w Swobnicy oraz „Sokół” w Szczecinie – w listopadzie zaapelowało o pomoc w związku ze złą sytuacją finansową, która wynika z ograniczeń w ich działalności przez pandemię COVID-19. Szczególnie dotkliwy dla budżetów okazał się brak przychodów z komercyjnych polowań zbiorowych. O swoim dramatycznym położeniu i kilkusettysięcznych rekompensatach za szkody wyrządzone w tym sezonie przez zwierzynę w uprawach i płodach rolnych (sygnalizowaliśmy to TUAJ) koła powiadomiły: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, ZG PZŁ, ZO PZŁ w Szczecinie, Ministerstwo Zdrowia, Główny Inspektorat Sanitarny, starostwa powiatowe w Gryfinie i Myśliborzu oraz Zachodniopomorską Izbę Rolniczą.
ASF Saksonia–Lubuskie
Trzy tygodnie po stwierdzeniu pierwszego przypadku ASF-u w Saksonii (30 października) zakończono pierwszy etap poszukiwań padłych dzików. Obecnie ogrodzony stałym płotem obszar objęty ograniczeniami, w tym całkowitym zakazem polowań, ma 13,5 tys. ha. Większość tego terenu (8 tys. ha) należy do poligonu Górne Łużyce, znajdującego się pod kuratelą Federalnego Zarządu Lasów i Ministerstwa Obrony Narodowej. W poszukiwaniach padłych dzików poza areałem wojskowym wzięło udział 170 osób i 6 psów myśliwskich.