strona główna

Aktualności

Mistrzostwa Polski w Dziczyźnie 2021 z transmisją na żywo!

Mistrzostwa Polski w Dziczyźnie 2021 z transmisją na żywo!
Wrzesień 08 10:46 2021 Wydrukuj

Odkładane z powodu pandemii II Mistrzostwa Polski w Dziczyźnie – Memoriał Mariana Tarnawskiego, czyli konkurs kulinarny, w którym główna rolę gra dziczyzna, odbędą się 9 września w Ilonn Hotelu w Poznaniu.
 
Organizatorem wydarzenia jest rodzinna firma Las-Kalisz w Tomnicach k. Krotoszyna, jeden z największych krajowych odbiorców dziczyzny, specjalizujący się również w przetwórstwie mięsa królików. Stąd uczestnicy kulinarnej rywalizacji mają przyrządzić zupę z tuszki królika. Danie główne zaś powstanie z łopatki jelenia. W konkursie wystartuje sześć dwuosobowych drużyn kucharzy zawodowych, wyłonionych po pierwszym etapie kwalifikacji, którzy na uporanie się ze swoim zadaniem dostaną 120 minut. W szranki staną reprezentanci restauracji: Pocztowa 13 w Gorzowie Wielkopolskim, Katsu Sushi w Krakowie i Irish Pub Shoemaker w Kielcach, Loft w Gostyniu i Fratelli w Mielcu, a także hoteli i restauracji Piano w Lublinie oraz Esperanto w Świdnicy (w drużynie z kucharzem pomocniczym z Chleboteki we Wrocławiu).
 
Rezultaty gotowania będzie oceniało ośmioosobowe jury, złożone z kulinarnych autorytetów pod przewodnictwem samego Kurta Schellera. Jak się okazuje, dziczyzna nie jest mu obca. – W Szwajcarii, gdzie dorastałem, uwielbialiśmy duszoną jeleninę przyrządzaną jesienią, w trakcie sezonu łowieckiego. Łopatka doskonale się nadaje do tego sposobu obróbki. Serwowało się ją tradycyjnie ze szpeclami, czyli ręcznie robionymi kluskami, i czerwoną kapustą, ale przygotowywaną inaczej niż w Polsce. Jestem naprawdę ciekaw, czym zaskoczą jury uczestnicy konkursu – mówi. Kurt Scheller przyznaje także, że dziczyzna pojawia się w programie zajęć prowadzonej przez niego akademii kulinarnej, choć temu rodzajowi mięsa poświęca się niewiele czasu i przygotowuje go raczej w podręcznikowym wydaniu.
 
W towarzystwie charyzmatycznego Szwajcara zobaczymy Joannę Ochniak – ambasadorkę Kulinarnego Pucharu Polski i certyfikowaną międzynarodową jurorkę konkursów kulinarnych w WorldChefs (World Association of Chefs Societies), Andrzeja Jakomulskiego – szefa kuchni restauracji Sublima w Kołobrzegu, a także Michała Markowicza – nauczyciela sztuki kulinarnej w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego w Kielcach. Za stołem jurorskim podczas tego wydarzenia zasiądą także: Maciej Grubman – szef kuchni i właściciel Irish Pub & Steakhouse w Rzeszowie, Dariusz Ratuszniak – szef kuchni Hotelu BoniFaCio w Sochocinie, Tomasz Purol – szef kuchni w Akademii Bocuse d’Or Poland i trener polskiego reprezentanta do europejskiej selekcji Bocuse d’Or, oraz Tomasz Nowak – promotor kuchni śląskiej, szef kuchni i doradca kulinarny w firmie spożywczej Vitalpro.
 
W charakterze gości specjalnych pojawią się równie utytułowani szefowie kuchni Dawid Łagowski z Ilonn Hotelu oraz Ernest Jagodziński z autorskiej restauracji Autentyk – Kuchnia i Ludzie w Poznaniu. Pierwszy z nich przygotuje stek z jelenia oraz fondue z sarniny, a zatem dziczyznę w ujęciu tradycyjnym, choć nie do końca. Ernest Jagodziński natomiast wprowadzi nieco egzotyczną nutę, bo zaserwuje szarpane policzki dzika w bułeczkach bao z kimchi z ananasa i pędami groszku, sarninę w sosie czekoladowym z owocami leśnymi i borowikami, a także jeleninę w palonym sianie, z sosem demi-glace i rukwią wodną oraz kopytkami i kiełkami tahoon cress. W roli prowadzącego konkurs zobaczymy zaś Adama Chrząstowskiego, ambasadora marki HoReCa Las-Kalisz i dyrektora kulinarnego Hotelu Arłamów.
 
Mistrzostwa Polski w Dziczyźnie – Memoriał Mariana Tarnawskiego pretendują do rangi eliminacji prestiżowego Kulinarnego Pucharu Polski. Pierwsza odsłona wydarzenia odbyła się w marcu 2019 r. w Pałacu w Orli na ziemi krotoszyńskiej, w rocznicę śmierci Mariana Tarnawskiego, założyciela i wieloletniego prezesa spółki Las-Kalisz, propagatora zrównoważonego łowiectwa i wielkiego miłośnika kuchni myśliwskiej. Zadaniem uczestników było wówczas przygotowanie przystawki z combra królika z kością i dania głównego z combra sarny z kością. Tytuł Mistrzów Polski w Dziczyźnie 2019 wywalczyli Tomasz Kasperlik i Piotr Mazur z restauracji Halka w hotelu Aries w Zakopanem.
 
Konkurs organizowany przez firmę Las-Kalisz to obecnie jedyne wydarzenie kulinarne tej rangi z dziczyzną w roli dania głównego. sprawuje patronat prasowy nad imprezą. Druga edycja jest wprawdzie zamknięta dla publiczności, ale będzie transmitowana na żywo na fanpage’ach @mistrzostwadziczyzna oraz @HoReCaLasKalisz na Facebooku. Start o godz. 8.30. Ogłoszenie wyników i uroczysta gala finałowa o godz. 18.30. Zachęcamy do oglądania!
 
Red., Fot. arch. organizatorów

Galeria

dodaj komentarz

0 komentarzy

Napisz komentarz

Uwaga! Aby dodać komentarz, musisz posiadać konto w serwisie braclowiecka.pl oraz być zalogowanym.