strona główna

Aktualności

ASF zachwieje rynkiem dziczyzny. Spadki cen nieuniknione!

Po niespodziewanym pojawie ASF-u na zachodzie kraju pogorszenie sytuacji cenowej na rynku dziczyzny nastąpi znacznie szybciej, niż się spodziewano. Jak wyjaśnia Tomasz Tarnawski, prezes Krajowego Związku Eksporterów Dziczyzny, wrócił nakręcany przez zachodnie media niepokój konsumentów związany ze spożyciem mięsa dzików, szczególnie pochodzącego z Polski. Z podobną sytuacją mieliśmy już do czynienia przed dwoma laty, gdy nastąpiło gwałtowne przeskoczenie wirusa pod Warszawę. Nastroje udało się jednak uspokoić, a poprzedni sezon rysował się dość optymistycznie pod względem zarówno cen dzika, jak i dynamiki rynku dla tego gatunku. Przedsiębiorcy sprzedali niemal wszystkie zapasy jego mięsa.

Odwiedź nas na Pasjach w Lublinie!

Już w nadchodzący weekend 7–8 grudnia w Lublinie odbędzie się pierwsza odsłona targów Pasje – Łowiectwo, Strzelectwo, Survival (hale wystawowe Targów Lublin, ul. Dworcowa 11). Wydarzenie ma zgromadzić ok. 90 wystawców. Z większych dystrybutorów sprzętu swoje stoiska przygotują m.in. Delta Optical i Fabryka Broni Łucznik z Radomia, a reprezentowane będą firmy M.K. Szuster z Warszawy i Kaliber z Dawidów Bankowych. Równolegle odbędzie się IV Ogólnopolski Zlot Miłośników Broni Palnej, w którego ramach zostaną zorganizowane giełda i wystawa 2,5 tys. sztuk broni.

Nie żyje podróżnik Romuald Koperski

W sobotę 23 października w wieku 64 lat zmarł Romuald Koperski – podróżnik, przewodnik po Syberii, pisarz, dziennikarz, reportażysta, fotograf, pianista, pilot samolotowy I klasy, miłośnik przyrody i myśliwy (członek KŁ „Tur” w Gdańsku).   Sopocianin. W wywiadzie dla nas mówił, że od zawsze ciągnęło go do lasu. Stwierdził, że to właśnie dzięki spacerom po kniei, które uczą wrażliwości i spostrzegawczości, oraz literaturze podróżniczej dla młodzieży sam...

„Prawo łowieckie” Witolda Daniłowicza – wieczór autorski w Krakowie

Z końcem listopada nakładem wydawnictwa Wolters Kluwer ukaże się książka „Prawo łowieckie” współpracującego z BŁ mec. Witolda Daniłowicza. W czwartek 28 listopada br. o godz. 18.00 w centrum konferencyjnym Hotelu Polskiego Pod Białym Orłem przy ul. Pijarskiej 17 w Krakowie odbędzie się spotkanie autorskie. Jego inicjatorem, organizatorem i gospodarzem jest znany krakowski myśliwy Jerzy Donimirski. Wstęp wolny dla wszystkich zainteresowanych.   Obszerna recenzja...

W obronie obecnego modelu łowiectwa

Pokłosiem posiedzenia Naczelnej Rady Łowieckiej 14–15 października br. był szereg uchwał, w tym uchwała ustanawiająca wysokość składki członkowskiej do PZŁ na 2020 r. czy określająca zasady i kryteria oceny wniosków kół o dzierżawę obwodów łowieckich w czasie poprzedzającym nowy podział województw zgodnie z nowelizacją Prawa łowieckiego z marca ub.r. Pierwszego dnia NRŁ przyjęła także stanowisko w sprawie obrony obecnego modelu łowiectwa w Polsce (uchwała nr 236/2019), stanowiące odpowiedź na pojawiające się w przestrzeni publicznej koncepcje zmiany sposobu zarządzania zwierzyną. Uchwała przybrała formę apelu: „Naczelna Rada Łowiecka w trosce o utrzymanie dotychczasowego modelu polskiego łowiectwa (…) zwraca się do wszystkich członków Zrzeszenia oraz jego struktur organizacyjnych o przeciwstawianie się wszystkim próbom zmiany modelu gospodarki łowieckiej w naszym kraju”.

Lubuskie, Dolny Śląsk i Wielkopolska objęte obostrzeniami w związku z ASF-em

20 listopada br. w Dzienniku Urzędowym UE opublikowano decyzję wykonawczą Komisji Europejskiej zmieniającą załącznik w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich. Na jej mocy wybrane obszary województw lubuskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego zostały objęte obostrzeniami w związku z nieoczekiwanym pojawieniem się tej choroby u dzików. Idą za tym poważne konsekwencje dla realizacji gospodarki łowieckiej.

Weterynaria potwierdza ASF w powiecie wschowskim

Główny lekarz weterynarii w komunikacie z 15 listopada powiadomił o wystąpieniu ASF-u u dzika w powiecie wschowskim (woj. lubuskie), w pobliżu granic z Wielkopolską i Dolnym Śląskiem oraz niespełna 90 km od granicy z Niemcami. Próbki pobrano od lochy padłej w dzierżawionym przez KŁ „Ryś” w Sławie obwodzie łowieckim nr 177, a znalezionej 4 listopada w pobliżu drogi nr 325 łączącej miejscowości Sława i Nowa Sól. Dodatni wynik badania został potwierdzony przez PIWet-PIB w Puławach 14 listopada. Przyczyną upadku miała być kolizja z pojazdem.

NRŁ ustala kryteria oceny wniosków o dzierżawę obwodów

Przyjętą na posiedzeniu NRŁ 15 października br. uchwałą nr 247/2019 ustanowiono „Szczegółowe zasady i kryteria oceny wniosków kół łowieckich o dzierżawę obwodów łowieckich”. W założeniu mają one charakter przejściowy i będą obowiązywać do czasu wprowadzenia docelowej procedury wydzierżawiania obwodów już po określeniu przez sejmiki województw nowych ich granic zgodnie z nowelizacją Prawa łowieckiego z marca ub.r. Jak się dowiedzieliśmy na Nowym Świecie, uzasadnienie przyjęcia powyższych zasad już teraz stanowią pojawiające się wolne obwody, w tym dotychczas zarządzane przez ZG PZŁ, których dzierżawą są zainteresowane koła. Możemy jednak zakładać, że tok rozumowania NRŁ pozostanie podobny i ostateczny kształt tej regulacji w założeniach nie będzie się znacząco różnił od już wypracowanego.

675 dni ministra Kowalczyka

W czwartek 14 listopada br. w Ministerstwie Środowiska odbyła się konferencja prasowa ministra Henryka Kowalczyka, na której podsumował działania resortu w czasie 675 dni (mijają jutro) pełnienia przez niego tam funkcji szefa. Przypomnijmy, że objął stanowisko po Janie Szyszce 9 stycznia 2018 roku.   W trakcie spotkania z mediami minister chwalił się: załagodzeniem sporu o Puszczę Białowieską, działaniami zmierzającymi do rozwiązania problemu jakości powietrza,...

Myśliwi ze Szlezwika-Holsztynu nie chcą strzelać do wilka

W niemieckim kraju związkowym Szlezwiku-Holsztynie od 10 miesięcy trwa obława na wilka. Zakwalifikowany jako problematyczny ze względu na szkody wyrządzane w pogłowiu zwierząt hodowlanych osobnik o numerze GW924m (jeden z nielicznych bytujących w tym najdalej wysuniętym na północ Niemiec i graniczącym z Danią landzie) został w styczniu br. zakwalifikowany do odstrzału. Próba eliminacji zwierzęcia przez zawodowych myśliwych z wyspecjalizowanej firmy do tej pory się nie powiodła – spowodowała jedynie znaczne koszty. W związku z tym i na skutek protestów mieszkańców uskarżających się na permanentne szkody powodowane przez tego drapieżnika rozszerzono krąg osób potencjalnie uprawnionych do jego odstrzału do 175 miejscowych myśliwych, których obwody znajdują się na obszarze, gdzie jest notowana stała obecność basiora.