strona główna

Aktualności

ASF u dzika na skraju Puszczy Noteckiej. Czerwona strefa nad Poznaniem

ASF w Wielkopolsce postępuje na północ. W związku z potwierdzeniem choroby u dzika znalezionego w powiecie obornickim, w granicach strefy wolnej od obostrzeń (70 km od najbliższego przypadku u dzika), 28 września powiatowy lekarz weterynarii wydał rozporządzenie, w którym wyznaczył obszar skażony. Objęto nim część gmin Oborniki i Rogoźno. Na tym terenie są zakazane m.in. odłów zwierząt łownych, wykonywanie polowań bez zgody powiatowego lekarza weterynarii, a także przemieszczanie trzody chlewnej poza granice tego obszaru. Ponadto nakazano tam zgłaszanie każdej padłej świni i wszystkich znalezionych padłych dzików. 30 września odbyło się spotkanie służb weterynaryjnych z pracownikami nadleśnictw Oborniki i Łopuchówko oraz reprezentantami kół łowieckich. Przedstawiono na nim aktualną sytuację epizootyczną.

Brandenburgia przespała ASF

Obecnie w Brandenburgii są prowadzone intensywne działania w związku ze znalezieniem tam 10 września br. pierwszego padłego dzika z objawami afrykańskiego pomoru świń. Po odstrzeleniu ok. 70 km na północ od tego miejsca osobnika, u którego badania również wykazały obecność patogenu, Niemcy mają już do czynienia z dwoma rejonami występowania ASF-u. W pierwszym z nich, w powiecie Sprewa-Nysa, gdzie w okolicach Gubina na początku września stwierdzono wirusa, do tej pory znaleziono ok. 40 padłych dzików na stosunkowo niewielkim obszarze wewnątrz areału zapowietrzonego, który objęto zakazem wstępu.

Kolejny rekord odstrzału dzików w Niemczech

Z pierwszych opublikowanych przez Niemiecki Związek Łowiecki (DJV) danych wynika, że rok łowiecki 2019/2020 był w tym kraju rekordowy pod względem wysokości odstrzału dzików. W statystykach ujęto 856 tys. pozyskanych i padłych w wypadkach komunikacyjnych osobników tego gatunku. To wynik wyższy niż w sezonie 2017/2018, gdy pozyskano 836 865 dzików. Ta ostania liczba stała się przedmiotem licznych dyskusji, interpretacji i ocen również w Polsce, niestety rzadko mających merytoryczny charakter, a częściej służących manipulowaniu opinią publiczną.

ASF w Niemczech – Brandenburgia potwierdza chorobę u dzików

4–5 września na styku dwóch przylegających do Nysy Łużyckiej powiatów w Brandenburgii, niedaleko granicy z Polską, znaleziono padłego dzika – dwuletnią lochę w stanie daleko posuniętego rozkładu. 8 września próbki szpiku kostnego z tego zwierzęcia, które pobrał miejscowy myśliwy, zostały przesłane do laboratorium we Frankfurcie nad Odrą. Już następnego dnia późnym popołudniem przedstawicielka starostwa powiatu w Beeskow poinformowała media, że padły dzik był zakażony wirusem ASF-u.

Smoleń wiecznie żywy – zbiórka środków na pomnik artysty w Poznaniu

Potrzeba jeszcze ok. 6,5 tys. zł do sfinalizowania inicjatywy wzniesienia pomnika upamiętniającego Bohdana Smolenia – wybitnego artysty kabaretowego i aktora komediowego, założyciela fundacji Stworzenia Pana Smolenia, zajmującej się hipoterapią dla niepełnosprawnych dzieci, miłośnika zwierząt oraz… myśliwego. Smoleń zmarł w grudniu 2016 r. w wieku 69 lat.   „Nadal stoję za myśliwymi i szanuję to, co robią! Wiem, że łowiectwo jest ważne i potrzebne. Dziwię się,...

NIK o szkodach łowieckich

Najwyższa Izba Kontroli zweryfikowała prawidłowość likwidacji szkód łowieckich w 40 jednostkach: Zarządzie Głównym PZŁ (jako zarządcy 19 OHZ-etów), 17 kołach łowieckich, 11 nadleśnictwach i 11 urzędach gmin. Kontrola była prowadzona od sierpnia do grudnia ub.r. i obejmowała okres od 1 kwietnia 2017 r. do 31 sierpnia 2019 r. W tym czasie dwukrotnie zmieniono regulacje odnoszące się do szacowania szkód wyrządzonych przez zwierzęta łowne w uprawach i płodach rolnych – pierwsza nowelizacja Prawa łowieckiego włączyła do procedury gminę i sołtysów, natomiast druga, wciąż obowiązująca, wprowadziła w ich miejsce przedstawicieli ODR-ów. Na dodatek w międzyczasie przez ponad pół roku funkcjonowaliśmy bez przepisów wykonawczych. Wyniki kontroli opublikowano 18 sierpnia br.

KRIR wnioskuje do premiera m.in. o pilną zmianę systemu szacowania szkód łowieckich

Krajowa Rada Izb Rolniczych po czwartym posiedzeniu szóstej kadencji, na początku sierpnia br., skierowała do premiera Mateusza Morawieckiego wniosek o pilną zmianę Prawa łowieckiego i rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy.   Samorząd rolniczy domaga się przede wszystkim wprowadzenia niezależnego systemu szacowania szkód wyrządzonych w uprawach i płodach rolnych przez zwierzęta łowne. Dziś – jak wskazuje rada – interesy osób spotykających się na polu są rozbieżne....

Dar myśliwskich serc dla domu opieki w Grobli

Informacja o ataku koronawirusa w Małopolsce pod koniec lipca bieżącego roku zelektryzowała Polskę. Wbrew zapewnieniom rządu, że wirus odpuszcza, uderzył on ponownie, do tego w jedno z najczulszych i najbardziej podatnych na zakażenia miejsc – w dom opieki dla osób starszych, niepełnosprawnych i przewlekle chorych. O placówce znajdującej się w Grobli w powiecie bocheńskim mówiły wszystkie media, i tradycyjne, i internetowe. Problem narastał tam lawinowo: 23 lipca na 99 zbadanych podopiecznych ośrodka u 50 osób wynik testu okazał się pozytywny. 27 lipca zakażonych było już 115 ze 165 podopiecznych, dwie osoby zmarły, 23 pensjonariuszy przebywało zaś w szpitalu, w tym 22 z powodu ciężkiego przebiegu COVID-19, a jedna osoba z innych względów zdrowotnych. Wirusa wykryto także u ponad 20 członków personelu ośrodka. Z danych sanepidu wynikało, że w związku ze stwierdzonymi tam zakażeniami na kwarantannę skierowano ponad 300 osób (m.in. pracowników ośrodka i ich rodziny).

Filmowa premiera opery „Heca, czyli polowanie na zająca”

W niedzielny wieczór 2 sierpnia, dokładnie o godz. 20.08, rozpocznie się premiera online najstarszej polskiej opery „Heca, czyli polowanie na zająca”, zarazem najstarszej w Europie w całości poświęconej myślistwu. Film będzie dostępny na kanale YouTube i profilu na Facebooku stowarzyszenia Z Muzyką do Ludzi, które przygotowuje całe wydarzenie. Ta działająca od 2010 r. organizacja (w lipcu przypadało jej dziesięciolecie), złożona głównie z instrumentalistów, urządza koncerty i wydarzenia artystyczne w Wielkopolsce, przeważnie na terenach pozbawionych sal koncertowych czy oper. Zajmuje się również edukacją. Celem jest upowszechnianie kultury w miejscach z utrudnionym dostępem do niej.