strona główna

Aktualności

Targi łowieckie Eko-Natura w Gliśnie

Targi łowieckie Eko-Natura w Gliśnie
Sierpień 09 15:41 2024 Wydrukuj

Koła łowieckie „Cis” w Ośnie Lubuskim oraz „Bory Lubuskie” w Gorzowie Wlkp. zapraszają na Europejskie Targi Łowiectwa, Winiarstwa i Produktu Regionalnego Eko-Natura, Glisno 2024. Wydarzenie zostało objęte patronatami honorowymi minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski, wojewody lubuskiego Marka Cebuli, marszałka województwa lubuskiego Marcina Jabłońskiego, przewodniczącej sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa Urszuli Pasławskiej, dyrektora generalnego Lasów Państwowych Witolda Kossa oraz Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.

 

Produkty regionalne

Wyjątkowe święto o międzynarodowym charakterze odbędzie się 24–25 sierpnia br. przy współudziale partnerów reprezentujących na co dzień obszar szeroko rozumianego dziedzictwa przyrodniczego. Część targowa wydarzenia ma się opierać przede wszystkim na prezentacji uznanych, markowych produktów regionalnych, tj. wina oraz miodu. Będzie ona rozszerzona o promocję „złota regionu”, czyli lasów i łowiectwa, które należy postrzegać łącznie. Zdecydowanie jest to element wpisujący się w markę oraz dziedzictwo województwa lubuskiego. Na targach nie zabraknie także wytwórców obszernej gamy produktów regionalnych. Wezmą oni udział w Konkursie na Produkt Regionalny współorganizowanym z Lubuskim Centrum Produktu Regionalnego w Zielonej Górze.

 

Koncert zespołu Pectus

Ideą przewodnią wydarzenia jest promocja gminy Lubniewice oraz całego regionu lubuskiego poprzez ukazanie jego dziedzictwa przyrodniczego oraz potencjału i zasobów związanych z wytwarzaniem lokalnych produktów, przy zaangażowaniu partnerów z sąsiednich państw. Wydarzenie ma także głębszy aspekt. Poprzez współdziałanie przy jego organizacji ma się przyczynić do integracji lokalnych środowisk, tj. stowarzyszeń i organizacji, takich m.in. jak koła łowieckie, organizacje rolnicze, koła gospodyń wiejskich czy ochotnicze straże pożarne. Zwieńczeniem części targowej i ukoronowaniem wydarzenia ma być koncert plenerowy, podczas którego wystąpi zespół Pectus.

 

Konferencja łowiecka

Jesteśmy przekonani, że pierwsza edycja Eko-Natury skupiająca branżę myśliwską i wytwórców lokalnych produktów dowiedzie niezwykłego potencjału drzemiącego w reprezentantach tych środowisk oraz potwierdzi, że relacje międzyludzkie są dla nich równie ważne, co rozwijanie swoich pasji. Głównym celem przyświecającym organizatorom jest położenie nacisku na zakwalifikowanie łowiectwa jako składowej marki regionu.

 

Przestrzenią do spotkania, prezentacji, wymiany doświadczeń, nawiązania nowych kontaktów, będzie gościnny pałac w Gliśnie udostępniony przez oddział Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubniewicach oraz społeczność, która pierwszą edycję imprezy wypełni mamy nadzieję niesamowitą energią.

 

Pierwszego dnia organizatorzy zaplanowali część wystawienniczą z występami, pokazami, degustacjami, konkursami i atrakcjami dla całych rodzin. Drugiego dnia natomiast w ramach „strefy lokalności” zaprezentują się głównie wytwórcy lokalnych produktów. Odbędzie się także konferencja, której tematem będzie zależność pomiędzy gospodarką łowiecką, a zrównoważonym rozwojem rolnictwa. Wezmą w niej udział eksperci, partnerzy i zaproszeni goście reprezentujący szeroko rozumiane dziedzictwo przyrodnicze, w tym przedstawiciele administracji państwowej i samorządów. Celem tej konferencji jest próba wypracowania wspólnego mianownika w zakresie polityki prowadzenia gospodarki łowieckiej w trosce o rozwój łowiectwa oraz współdziałanie z administracją rządową i samorządową, jednostkami organizacyjnymi PGL LP oraz organizacjami społecznymi działającymi w zakresie ochrony środowiska przyrodniczego, zachowania i rozwoju populacji zwierząt łownych i innych zwierząt dziko żyjących, co sprowadza się w swojej istocie do pielęgnowania historycznych wartości kultury materialnej i duchowej łowiectwa.

 

Otwarte zaproszenie

Koła łowieckie „Cis” oraz „Bory Lubuskie” zapraszają do czynnego udziału w targach koła zrzeszone w PZŁ, rolników i organizacje rolnicze, leśników, przedstawicieli przedsiębiorstw leśnych, zakładów usług leśnych, nadleśnictw, wydziałów gospodarki komunalnej urzędów miast i gmin, przedsiębiorstw energetycznych, lokalnych stowarzyszeń i wytwórców, winiarzy, a także wszystkich, którym nie jest obojętne nasze dziedzictwo przyrodnicze. Szczegółowy program wydarzenia można pobrać TUTAJ.

 

W dzień poprzedzający targi Eko-Natura, w Gorzowie Wlkp. odbędzie się konferencja szkoleniowo-edukacyjna Inwazyjne gatunki obce zagrożeniem dla rodzimej bioróżnorodności, współfinancowana przez wojewodę lubuskiego oraz zarząd Województwa Lubuskiego. Jej organizatorami są ZO PZŁ w Zielonej Górze i Gorzowie Wlkp., a patronatem została objęta przez organizatorów Europejskich Targów Łowiectwa, Winiarstwa i Produktu Regionalnego Eko-Natura, Glisno 2024, czyli koła łowieckie „Cis” w Ośnie Lubuskim oraz „Bory Lubuskie” w Gorzowie Wlkp.

 

Darzbór! Do zobaczenia w Gliśnie!

 

Daniel Widziewicz
łowczy KŁ „Cis”
(tel. 729 676 970, e-mail: cis.eko-natura@wp.pl)
Mariusz Jezierski                                                               
prezes zarządu KŁ „Bory Lubuskie”
(tel. 661 055 540)



Projekt jest dofinansowany ze środków pomocowych Europejskiego Fudnuszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w ramach Programu Współpracy INTERREG VI A Brandenburgia-Polska 2021
-2027 oraz Funduszu Małych Projektów Euroregionu PRO EUROPA VIADRINA.

Das Projekt wird aus den Mitteln des Europäischen Fonds für regionale Entwicklung (EFRE) im Rahmen des Kooperationsprogramms INTERREG VI A Brandenburg
-Polen 2021-2027 und des Kleinprojektefonds der Euroregion PRO EUROPA VIADRINA, kofinanziert.

dodaj komentarz

0 komentarzy

Napisz komentarz

Uwaga! Aby dodać komentarz, musisz posiadać konto w serwisie braclowiecka.pl oraz być zalogowanym.