strona główna

Aktualności

Ratujmy Kadzidłowo!

Kryzys związany z pandemią koronawirusa oraz idące za tym ograniczenia w przemieszczaniu się, które odbijają się w szczególny sposób na działalności turystycznej, dotknęły także Park Dzikich Zwierząt im. prof. Benedykta Dybowskiego w Kadzidłowie.   Ośrodek istnieje od 1992 r. i utrzymuje prawie 400 zwierząt ok. 100 gatunków, w tym wiele rzadkich i chronionych. W zeszłym roku przeszedł gruntowne zmiany organizacyjne. Park stał się teraz własnością córki jego...

KŁ „Łoś” w Skórczu z pomocą dla szpitali

W świadomości publicznej zaistniało kilka dobrze nagłośnionych akcji pomocy dla służby zdrowia, do których włączyły się już setki szeregowych myśliwych. W tle tych medialnych wydarzeń dzieje się również wiele dobrego wśród łowieckiej społeczności, czego dowodem są ostatnie działania zarządu koła „Łoś” w Skórczu.

Myśliwi z Warmii i Mazur dla szpitala w Ostródzie

W odpowiedzi na sygnały płynące od myśliwych ZO PZŁ w Olsztynie uchwałą podjętą na zdalnym posiedzeniu 1 kwietnia br. zainaugurował zbiórkę pieniędzy na rzecz jednoimiennego szpitala zakaźnego w Ostródzie. Za zebrane środki zostanie sfinansowany respirator, a w razie nadwyżki zgromadzonych pieniędzy – również inny sprzęt medyczny lub środki ochrony osobistej dla pracowników medycznych. Akcja spotkała się z dużym odzewem warmińsko-mazurskich myśliwych. Do tej pory udało się już uzbierać przeszło 68 tys. zł, a kwota cały czas rośnie.

Polowanie na koronawirusa w okręgu łódzkim

Zarząd Okręgowy PZŁ w Łodzi 1 kwietnia zainicjował akcję „Polowanie na koronawirusa”. Organizatorzy zamierzają w jej ramach zebrać minimum 100 tys. zł na zakup sprzętu medycznego dla jednego z łódzkich szpitali zakaźnych. W przeliczeniu na jednego myśliwego spośród wszystkich zarejestrowanych w okręgu łódzkim jest to niewiele ponad 60 zł!   Jak piszą organizatorzy akcji, by pokonać niewidzialnego wroga, czyli koronawirusa SARS-CoV-2, potrzeba naszego wspólnego...

Nie żyje Franciszek Szydełko

Wyszkolił przeszło 500 zwierząt do 148 filmów (w tym słynnego Szarika z „Czterech pancernych i psa”). Przez ponad pół wieku zajmował się układaniem psów bojowych, myśliwskich i towarzyszących. Umiejętność egzekwowania od zwierząt określonych zachowań tłumaczył tym, że otrzymał od losu dar w postaci jedności ze światem żywych stworzeń. Przez ćwierćwiecze był prezesem KŁ „Ogar” w Sułkowicach. 30 marca 2020 r. w wieku 94 lat zmarł słynny treser zwierząt Franciszek Szydełko.

Graff wprowadza do oferty maseczki ochronne

Znana w środowisku myśliwych polska firma odzieżowa Graff z siedzibą w Wałczu nie tylko zajmuje się projektowaniem i szyciem ubrań dla pasjonatów łowiectwa czy wędkarstwa, lecz także ma doświadczenia związane z odzieżą techniczną, w tym BHP. Teraz w odpowiedzi na zapotrzebowanie społeczne wprowadziła do swojej oferty handlowej maseczki ochronne wielokrotnego użytku. Są wykonane z trzech warstw materiału. Części zewnętrzne zostały zrobione z naturalnych, wytrzymałych włókien celulozowych (tkanina o nazwie modal, znana chociażby z koszul myśliwskich), odprowadzających wilgoć lepiej niż bawełna. Między nimi znajduje się flizelina (włóknina propylenowa), stosowana w maseczkach medycznych. Po wewnętrznej stronie umieszczono ponadto kieszonkę na wkład filtrujący, który zwiększy skuteczność maseczki.

Potrzebne pralki dla oddziałów pogotowia. Myśliwi pomagają

Koordynator zespołów ratownictwa medycznego Krystian Stachlewski na portalu Zrzutka.pl zainicjował zbiórkę środków na zakup pralek i suszarek dla sześciu podległych mu podwarszawskich zespołów ratownictwa medycznego, rozlokowanych w oddziałach w Piasecznie, Konstancinie-Jeziornie, Górze Kalwarii, Tarczynie oraz Mrokowie. To akcja oddolna, prowadzona za zgodą dyrekcji Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans” SP ZOZ w Warszawie, której zasięg działania obejmuje stolicę oraz sąsiadujące z nią powiaty.

Zmiana zasad pracy redakcji

Z uwagi na zagrożenie epidemiczne związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 redakcja „Braci Łowieckiej” w najbliższym czasie pracuje w trybie zdalnym. Zostają wstrzymane odwiedziny i spotkania w naszej siedzibie. Nikt nie dyżuruje przy redakcyjnym telefonie. W miarę możliwości prosimy wobec tego o nadsyłanie nam korespondencji e-mailowo (braclowiecka@oikos.net.pl) – będziemy się starali odpowiadać na bieżąco. W ważnych sprawach można się kontaktować z...