strona główna

Aktualności

Belgia oficjalnie wolna od ASF-u

Dokładnie dwa lata po wystąpieniu ASF-u w Belgii Komisja Europejska uznała ten kraj za wolny od wirusa afrykańskiego pomoru świń. Po stwierdzeniu tam 13 września 2018 r. pierwszego przypadku choroby wśród dzików tamtejsze władze i służby weterynaryjne konsekwentnie realizowały plan jej zwalczania. Wyznaczono strefy zapowietrzoną i buforową, które ogrodzono płotami o łącznej długości 300 km. W gospodarstwach rolnych, które znajdowały się wewnątrz stref, zarządzono profilaktyczny ubój wszystkich świń domowych, przeprowadzony już pod koniec września 2018 r. Obowiązywały też ograniczenia we wstępie do lasu oraz w prowadzeniu gospodarki leśnej i rolnej na tym terenie. Całkowicie zakazano także polowań i intensywnie poszukiwano padłych dzików.

Prof. Henryk Okarma członkiem grupy roboczej FACE ds. dużych drapieżników

Uchwałą nr 274/2020 Zarządu Głównego PZŁ, podjętą na wniosek wiceprzewodniczącego Europejskiej Federacji Stowarzyszeń na rzecz Łowiectwa i Ochrony Przyrody (FACE) – Jarosława Kuczaja, prof. Henryk Okarma z Instytutu Ochrony Przyrody PAN w Krakowie został reprezentantem PZŁ w grupie roboczej FACE ds. dużych drapieżników (FACE Large Carnivores Working Group). Tym samym naukowiec, w którego dorobku znalazły się m.in. „Krajowa strategia ochrony wilka warunkująca trwałość gatunku w Polsce” oraz monografia „Wilk”, oficjalnie dołączył do grona uznanych autorytetów w swojej dziedzinie.

Strefa wolna od dzików w Brandenburgii

Zmiana rozporządzenia o zapobieganiu chorobom zakaźnym zwierząt daje administracji landu Brandenburgia zielone światło do podjęcia zaplanowanej już wcześniej, totalnej redukcji dzików wokół zapowietrzonych, obecnie całkowicie ogrodzonych stref, gdzie do tej pory znaleziono w sumie ponad 140 padłych na ASF osobników. W tym celu na terenie dotąd uznawanym za strefę buforową tworzy się strefę białą. Otacza ona rejony, gdzie wirus już występuje u czarnego zwierza. Na razie, podobnie jak w strefach zapowietrzonych, obowiązuje tam całkowity zakaz polowań.

Pandemia stawia wyzwania przed władzami PZŁ

Prezentujemy fragment rozmowy Bartosza Szpojdy z Edwardem Siarką, sekretarzem stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska oraz pełnomocnikiem rządu ds. leśnictwa i łowiectwa. Cały wywiad będzie można przeczytać w grudniowym wydaniu dwutygodnika „Las Polski” (www.laspolski.pl), a część dotyczącą łowiectwa – w „Braci Łowieckiej” nr 12/2020.   Od dawna Pan poluje? Poluję od 20 lat. Ale moje pierwsze wyjście do lasu w charakterze kogoś, kto przygląda się...

ASF już w Saksonii

Występowanie ASF-u w Niemczech potwierdzono na początku września w Brandenburgii (do 1 listopada zarejestrowano tam 122 zakażone dziki). Po niespełna dwóch miesiącach choroba pojawiła się w północnej Saksonii, w graniczącej z Borami Dolnośląskimi na wysokości województwa lubuskiego gminie Krauschwitz.   Od kwietnia br. każdy dzik upolowany w sąsiadujących z Polską powiatach Saksonii podlega badaniom na obecność ASF-u. Pozytywny wynik przyniosła w tym przypadku próbka pobrana z przelatka, którego pozyskano 27 października br. We krwi warchlaka odstrzelonego jednocześnie z zainfekowanym przelatkiem płci żeńskiej nie wykryto obecności wirusa. Laboratorium Instytutu Friedricha Löfflera oficjalnie potwierdziło zakażenie 30 października.

Komisja środowiska PE podtrzymuje zakaz stosowania śrutu ołowianego

Na posiedzeniu Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności Parlamentu Europejskiego (ENVI) 29 października eurodeputowani przegłosowali odrzucenie sprzeciwu wobec rozporządzenia KE wprowadzającego zakaz stosowania ołowiu w amunicji śrutowej na obszarach wodno-błotnych lub wokół nich. Przychyliło się do tego 42 parlamentarzystów (ze strony polskiej Marek Paweł Balt i Róża Thun), 33 opowiedziało się za zmianą i dopracowaniem dokumentu (w tym Bartosz Arłukowicz, Joanna Kopcińska i Anna Zalewska), a czworo wstrzymało się od głosu (m.in. Adam Jarubas).

Składka do PZŁ zwaloryzowana z uwzględnieniem minionych pięciu lat

Składka do PZŁ na przyszły rok wzrasta aż o 40 zł. Zgodnie z uchwałą NRŁ nr 317/2020 z dnia 22 września 2020 r. w sprawie ustalania wysokości składek członkowskich, zasad podziału składki pomiędzy Zarząd Główny i zarządy okręgowe oraz obowiązkowego ubezpieczenia myśliwych na 2021 r. wyniesie ona więc 360 zł. O połowę mniej, czyli 180 zł, zapłacą młodzież ucząca się do 25. roku życia i seniorzy, którzy ukończyli 70 lat, 90 zł (ulga 75%) zaś – nemrodzi, którzy przekroczyli 80 lat.

Myśliwskie białe kruki do zdobycia

Warszawski Antykwariat Kwadryga już po raz drugi urządza aukcję swoich zbiorów. Wśród 732 wystawionych przedmiotów znalazły się książki, rękopisy, plakaty, grafiki i fotografie. Wszystkie zostały pokazane i opisane na stronie sklepu, a na żywo można je zobaczyć w siedzibie Kwadrygi na ul. Wilczej 29 A lok. 25 po wcześniejszym umówieniu się.   Pewnie byśmy nie wspominali o tym wydarzeniu, gdyby nie to, że pod młotek poszły również myśliwskie perełki. Jedna z nich to...

Już są! Mamy kalendarze na 2021 rok

Czas biegnie nieubłaganie, do końca roku bliżej niż dalej (oby przyszły okazał się lepszy niż obecny!). Co zapobiegliwsi już się rozglądają za kalendarzami. My, oczywiście, polecamy ścienny kalendarz myśliwych i sympatyków łowiectwa naszego wydawnictwa.   Jak zawsze został on stworzony pod hasłem „Polskie łowiska okiem polskich fotografów”. Mamy więc rodzimą faunę uwiecznioną przez: Bartosza Skrzypczaka, Bartosza Rakoczego, Wojciecha Misiukiewicza, Mariusza Szyszkę, Lecha Karaudę oraz Łukasza Łukasika. Od lat przyświeca nam ten sam cel – pokazywać piękno tego, co mamy na wyciągnięcie ręki. Na kartach kalendarza zobaczymy więc wędrującą watahę dzików, tokującego bażanta, dumnego jelenia ze swoim haremem czy dokazujące liski.