strona główna

Aktualności

KE rozpoczyna prace nad całkowitym wycofaniem ołowiu z amunicji myśliwskiej

KE rozpoczyna prace nad całkowitym wycofaniem ołowiu z amunicji
Marzec 03 17:01 2025 Wydrukuj

Używanie śrutowej amunicji ołowianej na terenach wodno-błotnych i wokół nich od 16 lutego 2023 r. jest nielegalne w całej Unii Europejskiej oraz w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jak informuje Jarosław Kuczaj, przedstawiciel PZŁ w FACE, 27 lutego br. podczas posiedzenia Komitetu REACH (zajmującego się kwestiami rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów) Komisja Europejska zaprezentowała nowy projekt rozporządzenia (tekst  w języku angielskim TUTAJ) obejmujący zdecydowanie więcej zakazów, które dotyczą nie tylko samego wykonywania polowań, ale również planowanych ograniczeń we wprowadzaniu do obrotu amunicji zawierającej ołów.

 
Projekt zakłada całkowite objęcie zakazem amunicji zawierającej ołów do broni gładkolufowej, z 3-letnim okresem przejściowym dotyczącym jej posiadania i wykorzystywania do polowań, a 5-letnim – używania jej na otwartych strzelnicach sportowych. Co więcej, zaproponowano również przyszły zakaz wprowadzania takiej amunicji do obrotu, w obu przypadkach po okresie 5 lat od wejścia w życie rozporządzenia. Ma to oczywiście spowodować przestawienie myśliwych na dostępne zamienniki ołowianej amunicji.
 
Przewidziano jednak derogację. Ma ona dotyczyć ołowianej amunicji śrutowej o średnicy śrucin od 1,9 do 2,6 mm, wykorzystywanej w strzelectwie sportowym, z jednoczesnym okresem przejściowym 15 lat i wcześniejszą weryfikacją postępów działań zmierzających do przestawienia się na śrut bezołowiowy po 10 latach. Zakaz wprowadzania do obrotu ma w tym przypadku również zostać odroczony o 15 lat (przegląd po 10 latach). Właściciele strzelnic będą jednak musieli wdrożyć mechanizmy zmniejszania ryzyka negatywnego wpływu ołowiu z amunicji na środowisko oraz przeprowadzić jego odzysk przynajmniej co trzy lata.
 
Dla ołowianych pocisków centralnego zapłonu w kalibrze 5,6 mm i większym KE zaproponowała zakaz ich posiadania i wykorzystywania do polowań po upływie 18-miesięcznego okresu przejściowego, a dla kalibrów poniżej 5,6 mm oraz amunicji bocznego zapłonu 10-letni okres przejściowy. W przypadku strzelectwa sportowego czas na rezygnację z kulowej amunicji ołowianej ma wynieść 5 lat. Zakazy nie obejmą przy tym historycznej broni palnej i jej replik, w tym broni ładowanej odprzodowo, korzystania z amunicji ołowianej podczas wydarzeń klasyfikowanych jako dziedzictwo kulturowe, pocisków z miedzi i stopów miedzi o zawartości ołowiu poniżej 3% ich masy, a także pocisków do polowań na foki i pełnopłaszczowych.
 
– Warto przypomnieć, że poprzednie prace nad wprowadzeniem zakazu dla śrutowej amunicji ołowianej na terenach wodno-błotnych trwały około 6 lat, bez uwzględnienia 2-letniego okresu vacatio legis. Jak długo procedowany będzie aktualny projekt rozporządzenia KE? Tego na tym etapie nie wiemy. Stanowiska państw członkowskich będą kluczowe. Na pewno prace nad nim odbywają się w zupełnie innej rzeczywistości. Mam na myśli oczywiście trwającą wojnę na Ukrainie i wyścig zbrojeń państw należących do NATO. Wydaje się więc, że przemysł obronny zupełnie naturalnie może stać się ważnym argumentem do wydłużenia prac, a tym samym wprowadzenia proponowanych zmian przez KE z dużym opóźnieniem. Nie jest też tajemnicą, że w kilku europejskich krajach z powodzeniem używa się amunicji bezołowiowej, co z kolei sprzyja argumentacji, aby dołączyły do tego prośrodowiskowego trendu wszystkie państwa członkowskie i Europejskiego Obszaru Gospodarczego – komentuje Jarosław Kuczaj. – Wyzwaniem staje się zatem takie porozumienie i wypracowanie zbieżnych oczekiwań organizacji łowieckich zrzeszonych w FACE, jak i współpracującym z federacją sektorem strzeleckim, które finalnie stanie się kompromisem dla proponowanych aktualnie zmian. Brak jedności w tym zakresie zostanie umiejętnie wykorzystany przez Komisję Europejską – dodaje.

Red., Fot. ADP

dodaj komentarz

0 komentarzy

Napisz komentarz

Uwaga! Aby dodać komentarz, musisz posiadać konto w serwisie braclowiecka.pl oraz być zalogowanym.