strona główna

Aktualności

Związek Zawodowy „Wspólna Sprawa” – rok działalności w obronie łowiectwa

Związek Zawodowy „Wspólna Sprawa” – rok działalności w obronie łowiectwa
Kwiecień 17 12:19 2025 Wydrukuj

Miniony rok był przełomowy dla polskiego środowiska myśliwych. Protesty rolników na początku ubiegłego roku poruszyły cały kraj, a myśliwi jako społeczność od lat ściśle związana z rolnikami poprzez szacowanie szkód łowieckich i ochronę upraw również stanęli do walki. Determinacja środowiska myśliwskiego zaowocowała powstaniem Związku Zawodowego „Wspólna Sprawa” (ZZWS), który stał się siłą zdolną do reprezentowania interesów myśliwych na poziomie krajowym.

 

ZZWS powstał jako odpowiedź na rosnącą potrzebę posiadania niezależnej struktury gotowej do prowadzenia dialogu z władzami. Ministerstwo Klimatu i Środowiska nadzorujące łowiectwo w Polsce jest odpowiedzialne za politykę w tym obszarze, a wiceministrem, któremu podlegają kwestie łowieckie, jest Mikołaj Dorożała – osoba otwarcie wroga łowiectwu. Dlatego powstanie związku było konieczne, by skutecznie przeciwstawiać się polityce ideologicznej MKiŚ i bronić interesów myśliwych. Związek nie jest konkurencją dla PZŁ, lecz niezależnym podmiotem, który dzięki swojej strukturze prawnej może działać samodzielnie i zapewniać realną ochronę swoim członkom.

Udział w debatach

W ciągu minionego roku funkcjonowania ZZWS prowadził niezwykle intensywną działalność na wielu płaszczyznach – organizacyjnej, legislacyjnej, medialnej i społecznej. Już od początku swojego istnienia był zapraszany jako równorzędny partner do udziału w kluczowych debatach na temat przyszłości łowiectwa i polityki środowiskowej w Polsce. Uczestniczył w pracach licznych komisji sejmowych, w tym Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi (w ramach której omawiano m.in. sytuację wilków, kwestie ASF-u i pryszczycy), Parlamentarnego Zespołu ds. Ochrony Praw Zwierząt.

Związek aktywnie uczestniczył również w debatach organizowanych przez Kancelarię Prezydenta RP – m.in. w posiedzeniach powołanej przez prezydenta RP Rady ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych. Spotkał się także z dyrektorem Departamentu Leśnictwa i Łowiectwa w MKiŚ Aleksandrem Jakubowskim. Równolegle kierował dziesiątki pism i wniosków do MKiŚ, Głównego Inspektoratu Weterynarii, Ministerstwa Obrony Narodowej, regionalnych dyrekcji ochrony środowiska oraz NRŁ, a także zawiadomienia do prokuratury i żądania przeprosin.

ZZWS zorganizował dwa duże protesty przed MKiŚ i wziął udział w proteście leśników. Uczestniczył w targach łowieckich Hunt Expo w Krakowie (w tym roku wystawił się podczas Euro Target Show w Poznaniu, będzie też obecny na tegorocznej edycji Hunt Expo w Krakowie w dniach 25–27 kwietnia – przyp. red.). Współpracował z organizacjami branżowymi, m.in. Protestem Branży Drzewnej, Krajową Radą Wieprzowiny, Ogólnokrajowym Oddolnym Protestem Rolników, Solidarnością Rolników regionu piotrkowskiego i Firearms United. Przedstawiciele związku regularnie występowali w mediach (TVN, TV Republika, Polsat, TV Trwam, TVP2, Farmer.pl, Radio Podlasie).

Pomoc dla powodzian

Gdy południe Polski nawiedziły gwałtowne powodzie, członkowie ZZWS nie czekali na decyzje administracyjne – byli pierwsi na miejscu. Już w pierwszych godzinach po przejściu żywiołu pojawili się m.in. w Kotlinie Kłodzkiej, Nysie oraz innych zalanych miejscowościach z konkretnym sprzętem i realnym wsparciem: pompami do wypompowywania wody, agregatami prądotwórczymi, osuszaczami oraz przede wszystkim z własnymi rękami gotowymi do pracy. Przez wiele dni i nocy działali ramię w ramię z mieszkańcami terenów dotkniętych katastrofą. Często po kolana w błocie i szlamie pomagali w ratowaniu dobytku, zabezpieczaniu wałów i działaniach porządkowych.

Ta akcja pokazała nie tylko gotowość ZZWS do działania, ale również realną solidarność środowiska myśliwych z lokalnymi społecznościami. Myśliwi nie tylko chronią przyrodę, oni ją współtworzą razem z mieszkańcami polskiej wsi.

Przeszkody i biurokracja

Pomimo aktywnej działalności i szerokiego poparcia w środowisku, ZZWS napotyka na trudności formalne w procesie rejestracji. Choć organizacja spełnia wszystkie ustawowe wymagania, Krajowy Rejestr Sądowy kilkukrotnie zwracał wnioski, każdorazowo pod pretekstem drobnych uchybień. Na przykład ostatnio zakwestionowano formularze, w których założyciele wpisali jednocześnie numer PESEL oraz datę i miejsce urodzenia – mimo, że tego wymaga ustawa.

ZZWS nie otrzymywał żadnego wezwania do uzupełnienia braków – dokumenty po prostu były odsyłane po maksymalnym czasie rozpatrywania. Jeśli trzeci wniosek zostanie odrzucony, związek planuje przejście na drogę sądową i wymuszenie rejestracji zgodnie z przepisami. Warto podkreślić, że w myśl ustawy o związkach zawodowych organizacja od momentu złożenia wniosku ma prawo do formalnego działania. A to oznacza, że ZZWS już dziś funkcjonuje legalnie i może bronić interesów swoich członków – i robi to skutecznie.

Działania te pokazują, że ZZWS jest nie tylko ruchem społecznym broniącym praw polskich myśliwych, ale także realną siłą zdolną do skutecznego przeciwstawienia się ideologicznemu podejściu MKiŚ pod współkierownictwem Mikołaja Dorożały. Związek nadal będzie walczył o swoje miejsce w strukturach instytucjonalnych, niezależność i ochronę polskiego łowiectwa.

Przyszłość ZZWS

ZZWS jako społeczny ruch, który działa skutecznie w obronie polskich myśliwych, udowodnił swoją siłę, uczestnicząc w protestach, debatach i działaniach legislacyjnych. W przyszłości zamierza kontynuować walkę o niezależność łowiectwa, podejmować kolejne inicjatywy prawne oraz aktywnie brać udział w kształtowaniu polityki łowieckiej w Polsce.

Myśliwi pokazali, że potrafią być zjednoczeni i skuteczni – zarówno w obronie swoich praw, jak i w pomocy innym. Przyszłość łowiectwa w Polsce zależy od determinacji i jedności środowiska myśliwskiego, a ZZWS jest gotowy do dalszej walki.

Barbara Halek, Fot. ADP (protest myśliwych pod MKiŚ w październiku 2024 r.)

dodaj komentarz

0 komentarzy

Napisz komentarz

Uwaga! Aby dodać komentarz, musisz posiadać konto w serwisie braclowiecka.pl oraz być zalogowanym.