strona główna

Aktualności

Rozłam w PZŁ?

Informacje o przewrotowych nastrojach we władzach PZŁ docierały do nas już od pewnego czasu. Trudno było je nam zweryfikować, aż do momentu, kiedy w nasze ręce trafił mail skierowany przez jednego z łowczych okręgowych do pozostałych przewodniczących ZO PZŁ, okręgowych rad łowieckich oraz NRŁ. Została w nim zamieszczona krytyczna ocena poczynań przewodniczącego ZG PZŁ Lecha Blocha, który zostaje obarczony odpowiedzialnością za obecny kryzys polskiego łowiectwa. Według autora działa on przy wsparciu stojącego na czele NRŁ Andrzeja Gduli.

Na co doniósł Izdebski do CBA?

Zgodnie z głośnymi zapowiedziami, na fali działań wymierzonych przeciwko władzom PZŁ, przewodniczący OPZZRiOR Sławomir Izdebski złożył do Centralnego Biura Antykorupcyjnego doniesienie „o możliwości popełnienia przestępstwa płatnej protekcji i nielegalnego wpływania na decyzje i działanie najwyższych organów państwowych tj. Sejmu RP”. Do tych nieprawnych działań miało dochodzić podczas polowań organizowanych w ośrodkach hodowli zwierzyny zarządzanych przez PZŁ. Asumpt do wspomnianego doniesienia dały publikowane w mediach informacje o tzw. aferze bażanciej (opisany przez Wirtualną Polskę udział ministra środowiska Jana Szyszki w polowaniu na klatkowe bażanty w OHZ-ecie ZG PZŁ w Grodnie) oraz sygnały napływające od myśliwych.

21 marca – Międzynarodowy Dzień Lasów

W 2012 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 21 marca Międzynarodowym Dniem Lasów. Jego obchody mają zwracać uwagę ludzi na znaczenie lasów. Tematem przewodnim minionej edycji została woda, której lasy są naturalnymi filtrami. Natomiast tym razem wydarzeniu przyświeca hasło „Lasy i energia”.   Co roku z okazji tego święta poszczególne kraje włączają się w różne akcje na rzecz lasów, m.in. kampanie sadzenia drzew. W Polsce też wszyscy sadzą lasy. Ostatnio na fali...

Stawy hodowlane jako ostoje ptactwa wodnego wciąż zagrożone

Ledwo ucichło echo forsowanej przez Ministerstwo Środowiska zmiany Prawa wodnego, która wprowadzała podwyższone stawki opłat za korzystanie z wód, przez co radykalnie zmniejszyłaby rentowność prowadzenia gospodarki stawowej, a już kolejny krok mogący pogorszyć sytuację hodowców ryb zrobiło Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Istnieje ryzyko, że odbije się to także na zasobach gatunków zwierząt łownych i chronionych.   Podniesienie opłat za korzystanie z wód do poziomów nieakceptowalnych przez hodowców w ostateczności doprowadziłoby do likwidacji stawów, wraz z ich pozytywnym oddziaływaniem na florę i faunę, w tym gatunki łowne i chronione. Projekt, który zakładał też utworzenie Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”, utknął na ścieżce legislacyjnej i jeszcze nie trafił do Sejmu.

Projekt Izdebskiego inicjatywą poselską PiS-u?

We wtorek 7 marca br. przed obiektywem kamery dziennika „Łowiecki” przewodniczący OPZZRiOR Sławomir Izdebski oraz poseł Kornel Morawiecki (Koło Poselskie Wolni i Solidarni) przekazali projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo łowieckie autorstwa OPZZRiOR na ręce wicemarszałka i przewodniczącego Klubu Parlamentarnego PiS Ryszarda Terleckiego. Jednocześnie poinformowano, że pomysł rolniczego OPZZ-etu ma trafić do sejmu jako inicjatywa poselska KP PiS. Nie oznacza to jednak, że zapisy zawarte w dokumencie spotkają się z przychylnością posłów partii rządzącej i rzeczywiście będą procedowane.

Rywal dla Blasera R8 i luneta z dalmierzem – nowości na targach IWA 2017

W tym roku już po raz piąty w dzień poprzedzający otwarcie targów IWA OutdoorClassics (2 marca) odbyło się spotkanie dziennikarzy mediów branżowych, organizowane pod nazwą RWS Shooting Day przez koncern RUAG (RWS, Norma, Geco) we współpracy ze znanymi producentami broni (Merkel, Sauer, Blaser, Mauser) oraz optyki (Zeiss, Leica). Do współudziału zaproszono również Härkilę, a także wytwarzającą m.in. podpórki do broni firmę Spartan Precision i konstruktora mobilnych, szybko składanych ambon MobiJagd. Organizatorzy jak zwykle zadbali o niekonwencjonalny sposób prezentacji swojej oferty. Uczestnicy spotkania mieli okazję testować broń i optykę na osiach 70-, 100-, 300- i 500-metrowych oraz rywalizować w konkursach na największe skupienie (strzały na 0,5 km z amunicji 338 Norma Mag.) i najkrótszy czas w strzelaniu do pięciu celów (strzały na 70 m do celów nieruchomych ze sztucera RX.Helix, następnie zaś do szarżującego bawołu i do rzutka z ekspresu-drylingu Merkla).

Polowanie na klatkowe bażanty nielegalne

W związku z publikacją w portalu Wirtualna Polska artykułu o „skandalicznych polowaniach Szyszki” (TUTAJ), w którym autor zwraca uwagę m.in. na wątpliwości etyczne i prawne związane z polowaniami na klatkowe bażanty, przypominamy poruszający to zagadnienie tekst Miłosza Kościelniaka-Marszała, zamieszczony w BŁ nr 12/2016. Jasno z niego wynika, że wypuszczone do łowiska bażanty pochodzące z hodowli mogą się stać przedmiotem polowań dopiero po nabraniu umiejętności pozwalających na samodzielne przetrwanie w środowisku.

„W krainie pstrąga i niedźwiedzia” – nowa książka Wydawnictwa Mirczumet

25 marca 2017 r. w Arłamowie odbędzie się spotkanie promocyjne z okazji ukazania się książki Wydawnictwa Mirczumet (znanego choćby z „Wilków” Franciszka Kaźmierczyka czy „Opowieści z Wilczej Jamy” Andrzeja Pawlaka) pt. „W krainie pstrąga i niedźwiedzia”, połączone z jej premierą na polskim rynku. Wśród 20 współautorów znaleźli się bieszczadzcy myśliwi, wędkarze, leśnicy oraz budowniczowie i zbieracze zrzutów. Swoje wspomnienia publikują m.in. Antoni Kubicki – myśliwy i prezes zarządu Hotelu Arłamów SA, który po raz pierwszy publicznie opowiada o swoich łowieckich przygodach, ks. Marek Typrowicz – budowniczy drewnianego kościoła w Mucznem, a także Marek Rysz – myśliwy urodzony w Ustrzykach Dolnych, dziś profesor na uniwersytecie w Puerto Rico.

Bobry na eksport?

Zaledwie przed miesiącem minister środowiska tłumaczył się z odstrzału żubra przed sejmową Komisją Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. W czwartek 23 lutego rozpatrywano zaś informację nt. problemów związanych z nadmierną populacją kolejnego kłopotliwego gatunku – bobra. Andrzej Szweda-Lewandowski, podsekretarz stanu i główny konserwator przyrody, wspomniał o porozumieniu podpisanym w lipcu ub.r. przez generalnego dyrektora ochrony środowiska i przewodniczącego ZG PZŁ, dotyczącym odstrzału tego gatunku (w ramach „globalnych działań na terenie całej Polski”), oraz nadmienił, że do tej pory strzelono 200 osobników (z zaplanowanych na najbliższe trzy lata 27 tys.).

KRIR negatywnie ocenia projekt Izdebskiego

Jak już informowaliśmy, 7 lutego br. odbyło się posiedzenie członków sekcji „Wieś, rolnictwo” Narodowej Rady Rozwoju (to gremium konsultacyjno-doradcze Prezydenta RP), z udziałem przedstawicieli rolniczych organizacji związkowych i samorządowych oraz organizacji działających na rzecz polskiej wsi. W jego trakcie został przedstawiony m.in. projekt ustawy o zmianie Prawa łowieckiego przygotowany przez OPZZRiOR (można się z nim zapoznać TUTAJ), na którego czele stoi występujący przeciwko władzom PZŁ Sławomir Izdebski. O opinię na temat związkowej nowelizacji Kancelaria Prezydenta poprosiła Krajową Radę Izb Rolniczych.