strona główna

Aktualności

Polskie spaniele myśliwskie na krajowej wystawie psów

8 kwietnia 2017 r. w centrum Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie pod Warszawą odbyła się krajowa wystawa psów 1., 4., i 8. grupy FCI. Po raz pierwszy wystawiono tam polskie spaniele myśliwskie. Twórcą tej rasy jest dr Andrzej Krzywiński, właściciel Parku Dzikich Zwierząt Kadzidłowo. Od początku 2017 r. polskie spaniele myśliwskie można wpisywać do Księgi wstępnej ZKwP. Na wystawie zaprezentowano czterech przedstawicieli tej rasy. Najpiękniejszy okazał się Leon z Szerokiego Boru – hodowli dr. Andrzeja Krzywińskiego – należący do Doroty Barskiej-Baranowskiej.

Francuzi na podium mistrzostw Europy w Compak Sportingu

Podium tegorocznych 23. Mistrzostw Europy w Compak Sportingu zdominowali Francuzi. Jean Paul Mordefroid, który zdobył pierwsze miejsce, spudłował jedynie dwa rzutki (198/200 pkt). Tuż za nim uplasował się jego rodak, Christophe Auvret, z zaledwie jednym punktem mniej (197/200 pkt). Supremację Francuzów w klasyfikacji indywidualnej przełamał, po barażu z reprezentantem Rosji, Daniele Valeri z Włoch. Natomiast najlepsza z pań okazała się Martina Maruzzo z Włoch (189/200 pkt).

Mistrzostwa Europy w Compak Sportingu trwają w Bydgoszczy!

Pół tysiąca zawodników (w tym blisko 60 reprezentantów Polskiego Stowarzyszenia Strzelectwa Parkurowego) w barwach 27 krajów  zmierzy się w zainaugurowanych wczoraj w Bydgoszczy mistrzostwach Europy w Compak Sportingu (połączonych z finałem Pucharu Europy). To pierwsze w historii tak znaczące wydarzenie dla polskiego strzelectwa parkurowego. Do Bydgoszczy zjechali najlepsi strzelcy parkurowi, w tym wielokrotni mistrzowie świata i Europy. Na liście startowej znaleźli się też reprezentanci Polonii amerykańskiej – stowarzyszonego w PSSP klubu Husar z USA.

Łowiectwo dla polskiej wsi – konferencja w Toruniu

Ministerstwo Środowiska, Instytut im. św. Jana Pawła II „Pamięć i Tożsamość” oraz Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu przy udziale Lasów Państwowych i Polskiego Związku Łowieckiego w najbliższą sobotę (13 maja) organizują konferencję „Jeszcze Polska nie zginęła – wieś”. Odbędzie się ona w toruńskiej hali widowiskowo-sportowej Arena (5168 stałych miejsc na widowni). W jej trakcie zostaną wygłoszone następujące referaty: „Filozoficzna analiza ideologicznych podstaw animalizacji człowieka i humanizacji zwierząt i drzew”, „Kościół i przyroda – wolność artystyczna czy działania z premedytacją”, „Rola wsi w walce o Polskę”, „Wieś i jej rola w polskim społeczeństwie – tło historyczne”, „Leśnictwo dla polskiej wsi” (dr Konrad Tomaszewski), „Łowiectwo dla polskiej wsi” (prof. dr hab. Wanda Olech-Piasecka), „Polskie łowiectwo dla ochrony przyrody – dziedzictwo kulturowe” (prof. dr hab. Roman Dziedzic), „Kościół dla polskiej wsi – wieś dla polskiego Kościoła katolickiego”.

ZG PZŁ kupi Izdebskiego za milion złotych?

Podczas jednego z ostatnich spotkań ZG PZŁ z łowczymi okręgowymi Lech Bloch ponoć poinformował, że dysponuje nagraniem, na którym stojący na czele OPZZRiOR Sławomir Izdebski składa propozycję odpuszczenia kwestii łowieckich w swoich działaniach w zamian za zasilenie konta jego organizacji kwotą 1 miliona złotych. Miało to uciszyć płynące z terenu zaniepokojone głosy związane z doniesieniami o rychłym rozpoczęciu procedowania nowelizacji Prawa łowieckiego radykalnie zmieniającej dotychczasowy model łowiectwa.

Czeka nas nowe

Procedowany na przełomie roku projekt ustawy Prawo łowieckie, oficjalnie zgłoszony jako projekt rządowy, nagle i niespodziewanie przeszedł do historii. Już pierwsze sygnały o przepychankach w sejmowych komisjach środowiska i rolnictwa, a potem w utworzonej specjalnej podkomisji nie wróżyły nic dobrego. Projekt oprotestowały i skrytykowały środowiska przyrodniczo-ekologiczne, ale to normalne. Ostatecznie przygotowaną nowelizację dobiła ofensywa przewodniczącego OPZZRiOR Sławomira Izdebskiego, który zaproponował utworzenie nowej organizacji łowieckiej pod nazwą Narodowa Rada Gospodarki Łowieckiej.

Prof. Wanda Olech-Piasecka członkiem ZG PZŁ

Na posiedzeniu NRŁ 25 kwietnia br. dokonano wyboru prof. Wandy Olech-Piaseckiej na członka ZG PZŁ. Zajęła ona miejsce zmarłego prof. Zygmunta Jasińskiego. W BŁ nr 7/2016 w rubryce „Na myśliwskim szlaku” publikowaliśmy wywiad z Panią Profesor, zatytułowany „Zwierzętami trzeba zarządzać głową, a nie emocjami”. Przypomnijmy pokrótce informacje o jej dokonaniach i działalności naukowej. Zootechnik, wykładowca, miłośniczka przyrody oraz myśliwy. Pełni funkcje: dziekana Wydziału Nauk o Zwierzętach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, prezesa Stowarzyszenia Miłośników Żubrów oraz przewodniczącej Grupy Specjalistów ds. Żubra Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN).

„Intelektualia myśliwskie” 2017

10 czerwca (sobota) w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce odbędzie się kolejna konferencja „Intelektualia myśliwskie”. Organizatorami są wspomniane muzeum oraz Klub św. Huberta. Planowane referaty zgrupowano w dwóch blokach tematycznych: istota współczesnego łowiectwa oraz polscy myśliwi na krańcach świata (przełom XIX i XX w.).   Zapraszamy zwłaszcza na prelekcję naszej dziennikarz dr Izabeli Kamińskiej „Tkaniny łowiectwem »malowane« – blask, fantazja i splendor”.

Sygnaliści po raz dziewiąty zmierzą się w konkursie „O Róg Zbramira”

Już w najbliższą sobotę (22 kwietnia) dźwięki rogów myśliwskich rozbrzmią na dziedzińcu niepołomickiego zamku królewskiego. Tego dnia odbędzie się bowiem IX Małopolski Konkurs Sygnalistyki Myśliwskiej „O Róg Zbramira”. Swój udział w nim zapowiedziało 150 solistów oraz dwa zespoły reprezentujące Czechy. Uroczyste otwarcie zaplanowano na godz. 9.00.   W ramach imprezy oprócz rywalizacji w wykonywaniu sygnałów zostanie przeprowadzony także konkurs muzyki myśliwskiej.

Inicjatywy kół łowieckich z okręgu tarnobrzeskiego

Koła łowieckie „Głuszec” w Tarnobrzegu, „Leśnik” w Tarnobrzegu oraz „Nadwiślańskie” w Radomyślu nad Sanem zostały laureatami konkursu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich (FIO) 2016. Były one jedynymi organizacjami zrzeszającymi myśliwych w Polsce, które otrzymały wsparcie finansowe na wdrożenie autorskich projektów. Na wspomniany konkurs wnioski złożyło blisko 3 tys. organizacji pozarządowych z całego kraju, przy czym pieniądze przyznano niewiele ponad 200 z nich. Łączna pula środków finansowych pozyskanych przez koła z okręgu tarnobrzeskiego w postaci dotacji na zadania związane z edukacją ekologiczno-przyrodniczą wyniosła ponad 100 tys. zł.