strona główna

Aktualności

Konflikt między resortami środowiska i rolnictwa

Z doniesień napływających do redakcji wynika, że zaostrza się konflikt między ministerstwami rolnictwa i środowiska. Stąd przedłużające się prace zespołu powołanego przez ministra Szyszkę do opracowania projektu nowelizacji szkodowej. W skład tego zespołu weszli – oprócz reprezentantów dwóch powyższych urzędów – także przedstawiciele resortów rozwoju i finansów.   Z nieoficjalnych źródeł dowiadujemy się, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie zamierza...

Minister Szyszko blisko myśliwych – przekazanie sztandaru KŁ „Róg” w Nadrożu

W minioną sobotę 10 czerwca KŁ nr 73 „Róg” w Nadrożu obchodziło uroczystość przekazania sztandaru. Uświetnił ją m.in. sam minister środowiska prof. Jan Szyszko. Obecni byli także: wicemarszałek woj. kujawsko-pomorskiego Aneta Jędrzejewska, radny wojewódzki Paweł Zgórzyński, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji i Nieruchomości Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego Grzegorz Typański, starosta Zbigniew Zgórzyński, przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Cegłowski, samorządowcy gmin, członek NRŁ i prezes ORŁ we Włocławku Władysław Dolecki, łowczy okręgowy PZŁ we Włocławku Grzegorz Wiśniewski, fundatorzy sztandaru, zarząd i członkowie koła oraz zaproszeni goście.

Ustawa Izdebskiego pod obradami pozaparlamentarnego zespołu ekspertów

Z inicjatywy marszałka seniora Kornela Morawieckiego został utworzony Pozaparlamentarny Zespół Ekspertów do prac nad projektem ustawy o narodowej gospodarce łowieckiej forsowanej w szeregach partii rządzącej przez przewodniczącego OPZZRiOR Sławomira Izdebskiego. Wszystko wskazuje więc na to, że nie tak szybko trafi on do Sejmu jako inicjatywa poselska PiS-u (o czym informowaliśmy TUTAJ).   Niestety, nie jest znana lista członków zespołu ani harmonogram jego posiedzeń (wiemy...

NRŁ nakazuje podjęcie działań na rzecz kształtowania polskiego modelu łowiectwa

W witrynie internetowej PZŁ zostały opublikowane treści uchwał podjętych na posiedzeniu Naczelnej Rady Łowieckiej 25 kwietnia br. Oprócz informacji o zmianach w zarządzie głównym (jak już podawaliśmy, miejsce zmarłego prof. Zygmunta Jasińskiego zajęła prof. Wanda Olech-Piasecka) oraz na stanowisku głównego rzecznika dyscyplinarnego (Tadeusza Andrzejczaka zastąpił Robert Bałdys) dowiadujemy się, że zatwierdzono roczne sprawozdanie z wykonania budżetu zrzeszenia za ubiegły rok i udzielono absolutorium zarządowi głównemu, przyjęto roczne sprawozdanie z działalności krajowych organów PZŁ oraz uchwalono budżet zrzeszenia na 2017 r.

Letni odstrzał jeleni i danieli

Jednym z podnoszonych od lat problemów związanych z zarządzaniem populacją jeleniowatych i przeciwdziałaniem wyrządzanym przez nie szkodom jest zbyt krótki – szczególnie wobec rosnących planów pozyskania – okres polowań. Starania o jego wydłużenie, wzorem rozwiązań stosowanych choćby w Niemczech i Austrii, leśnicy podejmowali już od dawna. Pod koniec zeszłego roku minister środowiska zezwolił Katedrze Łowiectwa i Ochrony Lasu Wydziału Leśnego UP w Poznaniu na przeprowadzenie odstrzału badawczego 300 jeleni i 150 danieli w czasie ochronnym.

Pięciu Wspaniałych spotka się w Pile

Doroczne zawody strzeleckie Pięciu Wspaniałych w tym roku przeniosły się do Piły. Osoby biorące udział w ósmej edycji wydarzenia zmierzą się na obiekcie Centrum Strzelectwa Sportowego „Tarcza” przy alei Powstańców Wielkopolskich 182, tradycyjnie w ostatnią sobotę sierpnia (26.08). Otwarcie imprezy o godz. 8.30. Strzelcy sprawdzą swoje umiejętności w konkurencjach odbiegających od prawideł obowiązujących w PZŁ. Zdradzają to już same ich nazwy: „Bażant deptany”, „Słonka w przelotach” (tegoroczna nowość), „Dochodzenie postrzałka” (wprowadzone w zeszłym roku strzelanie do makiet z rewolweru), „Lis ze stogu” i „Dzik osaczony”.

Zakaz noszenia broni w Małopolsce i we Wrocławiu

6 czerwca minister spraw wewnętrznych i administracji skierował do uzgodnień międzyresortowych projekt rozporządzenia w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu noszenia broni i przemieszczania jej w stanie rozładowanym. Obostrzenia mają objąć obszar województwa małopolskiego oraz Wrocław. Dotkną, rzecz jasna, również myśliwych.   Zakaz noszenia i przemieszczania w stanie rozładowanym wszelkiego rodzaju broni na terenie województwa małopolskiego potrwa od 1 do 13 lipca br. (a zatem obejmie pełnię, która wypada 9 lipca).

Aimpoint wylądował w Suchodole!

1 czerwca na strzelnicy w Suchodole k. Warszawy po kilkunastometrowym locie kolimator Micro H-2 szwedzkiej firmy Aimpoint wylądował na twardym gruncie. Został rzucony jak kamień przez menedżera ds. treningu Erika Asa, który w ten sposób przeprowadził test odporności sprzętu na upadek. Następnie zakurzony przyrząd odświeżono wodą z butelki, ponownie zamontowano na sztucerze na szynie Picatinny i poddano kolejnej próbie. Tym razem sprawdzono, czy wstrząśnięty i oblany Micro H-2 trzyma wcześniejsze nastawy. Seria trzech celnych strzałów potwierdziła, że kolimator przeszedł pozytywnie testy upadku i zalania wodą!

Senat w obronie polskiego modelu łowiectwa

Ledwo ucichła wrzawa po głośno komentowanej konferencji w Toruniu, a już tematyka łowiecka zagościła w murach Senatu RP. Spotkanie pod jednoznacznym tytułem „Gospodarka łowiecka jako element ochrony środowiska przyrodniczego i zrównoważonego rozwoju” odbyło się 30 maja br. Zostało zorganizowane przez senacką Komisję Środowiska pod przewodnictwem senatora Zdzisława Pupy (PiS). Tym razem jednak audytorium nie bardzo dopisało. Oprócz parlamentarzystów w wydarzeniu wzięli udział: garstka myśliwych, z zaledwie kilkoma łowczymi okręgowymi i reprezentantami ZG PZŁ (do przerwy w sali obecni byli też przewodniczący Lech Bloch i rzecznik PZŁ Diana Piotrowska), oraz nieliczni leśnicy z wybranych regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych i osoby związane z branżą.

Wójt nie może być prezesem koła

Na łamach BŁ nr 4/2015 (do pobrania TUTAJ) została przedstawiona analiza przepisów tzw. ustawy antykorupcyjnej, z której wynikało, że wójt nie może pełnić funkcji w zarządzie koła łowieckiego. Nie wszyscy jednak zdecydowali się zastosować do zawartej tam rady. Tymczasem w marcu br. trafność wyrażonego wówczas poglądu definitywnie potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny, który oddalił skargę kasacyjną burmistrza Olecka w sprawie wygaszenia mu mandatu w związku z zajmowaniem stanowiska prezesa miejscowego KŁ „Sarna”.