strona główna

Aktualności

XIII konkurs sygnalistów myśliwskich na Mazurach

11 i 12 sierpnia w Spychowie odbędzie się XIII Mazurski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich im. Tomka Napiórkowskiego, organizowany przez RDLP w Olsztynie, Nadleśnictwo Spychowo i Spychowskie Bractwo Strzeleckie. W piątkowe przedpołudnie Leśny Ośrodek Edukacji Ekologicznej (LOEE) przy nadleśnictwie rozbrzmi dźwiękami wygrywanymi przez solistów, natomiast następnego dnia zmagania konkursowe – tym razem zespołów – przeniosą się do miejskiego amfiteatru.   Imprezie mają...

Muzeum Przyrody i Łowiectwa w Turzynie zaprasza!

Idea powstania w bydgoskim okręgu PZŁ muzeum poświęconego przyrodzie tego obszaru zrodziła się podczas jednej z myśliwskich uroczystości przed czterema laty. Przewodniczący ORŁ w Bydgoszczy Bogusław Chłąd zwrócił wówczas uwagę na potrzebę stworzenia w regionie miejsca, w którym można by prowadzić edukację łowiecką. Pomysł niemal natychmiast został podchwycony przez Andrzeja Morawskiego, który m.in. na potrzeby jego realizacji zawiązał Stowarzyszenie Edukacji Ekologicznej i Łowieckiej „Dąb” (swoją nazwę wzięło od KŁ „Dąb” w Kcyni, gdzie funkcję prezesa pełni ta sama osoba).

Browning B725 rusza w Polskę

FH Knieja w Krakowie, dystrybutor m.in. broni marki Browning, organizuje niecodzienne w naszej branży myśliwskiej wydarzenie promocyjne pod nazwą „B725 on tour”. Od 31 lipca do 5 sierpnia jej przedstawiciele odwiedzą strzelnice w sześciu polskich miastach. Będą to kolejno: Opole (ul. Powstańców Warszawskich 80 C), Poznań (ul. Bałtycka 61), Szczecin (Pucice, ul. Goleniowska 2 E), Gdańsk (Jaśkowa Dolina 114), Bydgoszcz (ul. Rynkowska 9) i Warszawa (Suchodół, ul. Myśliwska 6)....

Utrata obwodu za niewykonanie odstrzału sanitarnego

Na ostatnim przedwakacyjnym posiedzeniu Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. Wprowadza ona w życie restrykcyjne zmiany, które będą silnie oddziaływać na myśliwych i realizowaną przez nich gospodarkę łowiecką. Rządowa ustawa została przekazana do Senatu 21 lipca po jej przepracowaniu przez sejmową Komisję Rolnictwa i Rozwoju Wsi (z treścią druku nr 570 można się zapoznać TUTAJ). Ma ją rozpatrywać izba wyższa na trwającym właśnie posiedzeniu (26–28 lipca).

Szakal gatunkiem łownym, lochy bez ochrony – projekty nowelizacji rozporządzeń MŚ

Do opiniowania, uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych trafiły projekty nowelizacji czterech rozporządzeń ministra środowiska – w sprawie określenia okresów polowań na zwierzęta łowne, w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz, w sprawie rocznych planów łowieckich i wieloletnich łowieckich planów hodowlanych oraz w sprawie ustalenia listy gatunków łownych. Trafi na nią nowy drapieżnik – na szakala złocistego będzie można polować od 1 sierpnia do końca lutego (a w obwodach, gdzie występuje głuszec lub cietrzew oraz objętych wsiedleniami zajęcy, bażantów lub kuropatw – przez cały rok), przy czym ten zapis wejdzie w życie dopiero 1 marca 2019 r.

Szkody oszacują leśnicy, a zapłacą myśliwi?

Rezultaty prac nad zmianą systemu szacowania szkód łowieckich i wypłaty rekompensat za straty wyrządzone przez zwierzynę wciąż nie zostały podane do publicznej wiadomości. Jak dowiadujemy się jednak z pisma skierowanego 17 lipca br. do premier Beaty Szydło przez Krajowy Sekretariat Zasobów Naturalnych, Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ „Solidarność” (dalej KSZNOŚiL), podtrzymano zamiar (sprecyzowany w druku nr 1042 – do pobrania TUTAJ) włączenia w ten proces Lasów Państwowych. Przypomnijmy, że pracownicy tej organizacji mieliby się zająć likwidacją szkód, fundusze na ich pokrycie pochodziłyby zaś od zarządców i dzierżawców obwodów łowieckich.

Bądźmy świadomymi konsumentami – rozmowa z dr. Kruszewiczem o „Hipokryzji”

Dziś wieczorem w radiowej Trójce w audycji „Klub Trójki” można było usłyszeć dyrektora warszawskiego zoo dr. Andrzeja Kruszewicza, który w rozmowie z Dariuszem Bugalskim opowiadał o swojej najnowszej książce „Hipokryzja. Nasze relacje ze zwierzętami”. Jak powiedział sam autor, jej główny cel stanowiło pobudzenie ludzi do myślenia.   W niemal godzinnej dyskusji wyraźnie zaznaczył się wątek myśliwski. Doktor Kruszewicz stwierdził, że obecnie panuje histeria...

Jurgiel chce rozwiązania PZŁ, a Szyszko blokuje prace nad nowelą Prawa łowieckiego

W środę 12 lipca sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpatrywała wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra Krzysztofa Jurgiela. Wśród nieprawidłowości wytykanych mu przez posłów opozycji znalazły się również zagadnienia związane z łowiectwem, m.in. wciąż nierozstrzygnięta kwestia nowelizacji Prawa łowieckiego w zakresie wprowadzenia sprawnego systemu odszkodowań oraz nieskuteczność walki z ASF-em. „Ostatnie wydarzenia wyraźnie pokazują, że nie ma kompleksowej ochrony przed zagrożeniem wynikającym z rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń” – czytamy w uzasadnieniu wniosku.

Mistrzostwa Polski w Sportingu

W weekend 15–16 lipca na strzelnicy garnizonowej w Bydgoszczy odbędą się IX otwarte mistrzostwa Polski Parcours de Chasse Caesar Guerini (wśród głównych sponsorów wydarzenia znajdzie się firma Best Hunters z Warszawy, krajowy dystrybutor broni Caesar Guerini). Parcours de Chasse to jedna z najpopularniejszych konkurencji strzelectwa parkurowego, znana też jako Sporting. Organizatorami zawodów są Polskie Stowarzyszenie Strzelectwa Parkurowego oraz Klub Strzelecki „Omega”. Rozpoczęcie imprezy zaplanowano na sobotę o godz. 9.00 (zapisy będą przyjmowane od godz. 8.00).

Hipokryzja wg Andrzeja Kruszewicza, czyli w czym polowanie jest lepsze od rzeźni

Czy zabijanie zwierząt jest słuszne? Jeżeli tak, to jak daleko możemy się posunąć? Jeżeli zaś nie, to czy rezygnacja ze spożycia mięsa stanowi uczciwe i nieobciążające środowiska rozwiązanie? Andrzej G. Kruszewicz, weterynarz, podróżnik, wieloletni dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie i autorytet w dziedzinie ornitologii, oddaje w ręce czytelników książkę, w której piętnuje coraz silniej antagonistyczne postawy zwolenników i przeciwników zabijania zwierząt. Prezentuje w niej bowiem w szerokim ujęciu powiązania rozwijającego się społeczeństwa z przemysłem mięsnym, od których trudno się nam całkowicie odżegnać.