strona główna

Aktualności

Sygnały i muzyka myśliwska na zamkach w Kwidzynie oraz Bytowie

Wrzesień tradycyjnie przynosi nam zamknięcie sezonu zmagań sygnalistów myśliwskich. XVII Powiślański Przegląd Muzyki i Kultury Myśliwskiej im. Tomasza Bielawskiego „O Wiklinowy Róg Kwidzyna” (w randze eliminacji wojewódzkich do przyszłorocznego ogólnopolskiego konkursu sygnalistów myśliwskich „O Róg Wojskiego”) odbędzie się 2–3 września na zamku w Kwidzynie. Pierwszego dnia w trakcie rywalizacji sygnalistów (rozpoczęcie przesłuchań o godz. 12.30) i zespołów (początek o 16.10) potrwają zajęcia warsztatowe dla muzyków. Dodatkową atrakcją będzie kiermasz rękodzieła i wyrobów myśliwskich.

Odszedł Andrzej J. Kumor

Z żalem zawiadamiamy, że 6 sierpnia br. w wieku 81 lat do Krainy Wiecznych Łowów odszedł Andrzej Jan Kumor, znakomity myśliwy, prezes założyciel Polskiego Klubu Safari, jego prezes przez dwie kadencje oraz honorowy prezes po ich zakończeniu. Był autorem czterech książek myśliwskich („Wspomnienia afrykańskie”, „Wyprawa po złote runo”, „Od Kalahari do Kamczatki” oraz „Psia przyjaźń”), a także licznych opowiadań, publikowanych m.in. na łamach BŁ.   Pogrzeb odbędzie się w czwartek 10 sierpnia o godz. 9.00 w kościele Parafii Rzymskokatolickiej św. Katarzyny przy ul. Fosa...

Zmiany w rozporządzeniach łowieckich

Od dzisiaj zaczynają obowiązywać zapowiadane przez nas zmiany w rozporządzeniach w sprawie określenia okresów polowań na zwierzęta łowne (TUTAJ), w sprawie rocznych planów łowieckich i wieloletnich łowieckich planów hodowlanych (TUTAJ), w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz (TUTAJ) oraz w sprawie ustalenia listy gatunków zwierząt łownych (TUTAJ).    Szakal gatunkiem łownym Wbrew obiekcjom zgłaszanym na etapie konsultacji publicznych i opiniowania przez Klub Przyrodników mamy nowy gatunek na liście zwierząt łownych – szakala złocistego.

Zbiorówki w OHZ-etach LP z nadziemnych podestów

Już od tego sezonu obszary, na których ma się odbywać polowanie zbiorowe w OHZ-etach LP, będą musiały zostać oznaczone specjalnymi tablicami informacyjnymi o treści: „UWAGA POLOWANIE”. Ten wymóg został wprowadzony Zarządzeniem nr 17 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 22 maja 2017 r. w sprawie zachowania bezpieczeństwa w trakcie polowań zbiorowych organizowanych w ośrodkach hodowli zwierzyny Lasów Państwowych.   W zarządzeniu sprecyzowano także, że...

X Festiwal Kultury Łowieckiej w Bytnicy

19 sierpnia na placu 700-lecia w Bytnicy od godz. 14 do wieczora potrwa jubileuszowy Festiwal Kultury Łowieckiej. Na odwiedzających czekają wystawy: trofeów, malarstwa łowieckiego Anny Rotman-Król, fotografii przyrodniczej oraz literatury historycznej o tematyce łowieckiej. Podczas imprezy obędą się również pokazy sokolnicze, psów myśliwskich i wabienia. Swoje występy przygotują też różne zespoły artystyczne, a na godz. 17 zaplanowano międzynarodowy koncert muzyki myśliwskiej.

XIII konkurs sygnalistów myśliwskich na Mazurach

11 i 12 sierpnia w Spychowie odbędzie się XIII Mazurski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich im. Tomka Napiórkowskiego, organizowany przez RDLP w Olsztynie, Nadleśnictwo Spychowo i Spychowskie Bractwo Strzeleckie. W piątkowe przedpołudnie Leśny Ośrodek Edukacji Ekologicznej (LOEE) przy nadleśnictwie rozbrzmi dźwiękami wygrywanymi przez solistów, natomiast następnego dnia zmagania konkursowe – tym razem zespołów – przeniosą się do miejskiego amfiteatru.   Imprezie mają...

Muzeum Przyrody i Łowiectwa w Turzynie zaprasza!

Idea powstania w bydgoskim okręgu PZŁ muzeum poświęconego przyrodzie tego obszaru zrodziła się podczas jednej z myśliwskich uroczystości przed czterema laty. Przewodniczący ORŁ w Bydgoszczy Bogusław Chłąd zwrócił wówczas uwagę na potrzebę stworzenia w regionie miejsca, w którym można by prowadzić edukację łowiecką. Pomysł niemal natychmiast został podchwycony przez Andrzeja Morawskiego, który m.in. na potrzeby jego realizacji zawiązał Stowarzyszenie Edukacji Ekologicznej i Łowieckiej „Dąb” (swoją nazwę wzięło od KŁ „Dąb” w Kcyni, gdzie funkcję prezesa pełni ta sama osoba).

Browning B725 rusza w Polskę

FH Knieja w Krakowie, dystrybutor m.in. broni marki Browning, organizuje niecodzienne w naszej branży myśliwskiej wydarzenie promocyjne pod nazwą „B725 on tour”. Od 31 lipca do 5 sierpnia jej przedstawiciele odwiedzą strzelnice w sześciu polskich miastach. Będą to kolejno: Opole (ul. Powstańców Warszawskich 80 C), Poznań (ul. Bałtycka 61), Szczecin (Pucice, ul. Goleniowska 2 E), Gdańsk (Jaśkowa Dolina 114), Bydgoszcz (ul. Rynkowska 9) i Warszawa (Suchodół, ul. Myśliwska 6)....

Utrata obwodu za niewykonanie odstrzału sanitarnego

Na ostatnim przedwakacyjnym posiedzeniu Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. Wprowadza ona w życie restrykcyjne zmiany, które będą silnie oddziaływać na myśliwych i realizowaną przez nich gospodarkę łowiecką. Rządowa ustawa została przekazana do Senatu 21 lipca po jej przepracowaniu przez sejmową Komisję Rolnictwa i Rozwoju Wsi (z treścią druku nr 570 można się zapoznać TUTAJ). Ma ją rozpatrywać izba wyższa na trwającym właśnie posiedzeniu (26–28 lipca).

Szakal gatunkiem łownym, lochy bez ochrony – projekty nowelizacji rozporządzeń MŚ

Do opiniowania, uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych trafiły projekty nowelizacji czterech rozporządzeń ministra środowiska – w sprawie określenia okresów polowań na zwierzęta łowne, w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz, w sprawie rocznych planów łowieckich i wieloletnich łowieckich planów hodowlanych oraz w sprawie ustalenia listy gatunków łownych. Trafi na nią nowy drapieżnik – na szakala złocistego będzie można polować od 1 sierpnia do końca lutego (a w obwodach, gdzie występuje głuszec lub cietrzew oraz objętych wsiedleniami zajęcy, bażantów lub kuropatw – przez cały rok), przy czym ten zapis wejdzie w życie dopiero 1 marca 2019 r.