strona główna

Aktualności

Redukcja dzików obejmuje parki narodowe

Redukcja dzików obejmuje parki narodowe
Sierpień 21 15:45 2017 Wydrukuj

Jak dowiadujemy się z serwisu Wiadomości Klubu Przyrodników, Ministerstwo Środowiska przekazało dyrektorom wszystkich parków narodowych położonych na wschód od Wisły polecenie zredukowania zagęszczeń dzików do poziomu nieprzekraczającego 1 os./1000 ha, natomiast parków leżących na zachód od Wisły – 5 os./1000 ha. Ministerstwo na podstawie wiosennej inwentaryzacji dzików określiło konkretne liczby zwierząt, które muszą być odstrzelone pod rygorem odpowiedzialności służbowej dyrektorów. W wyliczeniach założono w ciemno 100-procentowy przyrost zrealizowany populacji. Odstrzałów mają dokonywać pracownicy parków posiadający uprawnienia łowieckie.

 
 
W związku z działaniami zmierzającymi do zwalczania i profilaktyki rozprzestrzeniania się ASF-u stany dzików mają zostać zredukowane o ponad 7 tys. osobników. Najwięcej w: Drawieńskim PN (1500), Kampinoskim PN (1113), Wielkopolskim PN (918), PN Gór Stołowych (762), Magurskim PN (581) oraz PN Ujście Warty (546). Jedynie parkom Biebrzańskiemu (40 dzików wg stanów wiosennych) i Białowieskiemu (dziki niewykazane w inwentaryzacji) nie wyznaczono żadnych limitów. Po wykonaniu odstrzału, zgodnie z inwentaryzacją, powinno pozostać od 3 dzików w Babiogórskim PN i 4 w Pienińskim PN, przez 19 w Magurskim PN i 60 w Drawieńskim PN, do 338 w Kampinoskim PN.
 
Klub Przyrodników informuje, że redukcja obejmie również parki, dla których założenia ochronne nie przewidywały prowadzenia odstrzałów (Bieszczadzki PN, Narwiański PN, Słowiński PN, Świętokrzyski PN i Tatrzański PN), a także te, gdzie w ogóle nie zakładano ingerencji w populację dzika (Magurski PN, Gorczański PN, Babiogórski PN, PN Bory Tucholskie oraz PN Gór Stołowych) lub wręcz wskazywano na brak potrzeby redukowania tego gatunku (Drawieński PN i PN Ujście Warty). Jednocześnie wiceminister Andrzej Szweda-Lewandowski nakazał administracji parków przygotowanie projektów zmian zadań ochronnych, w których należy ująć odstrzał dzików jako „działanie ochronne”. Resort wymaga też cotygodniowego raportowania podejmowanych czynności i postępów w redukcji.
 
Możliwość prowadzenia odstrzału sanitarnego na obszarach chronionych (w parkach narodowych i rezerwatach przyrody) z pominięciem zapisów ustawy o ochronie przyrody (ale po konsultacji z dyrektorem parku narodowego i RDOŚ) przyniosła nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, która wejdzie w życie 24 sierpnia. Pisaliśmy o niej TUTAJ (zmienioną wersję dokumentu można pobrać TUTAJ). Redukcja dzików w parkach narodowych została zarządzona postanowieniem ministra środowiska, a nie jako określony w „ustawie zakaźnej” nakaz odstrzału sanitarnego. Ten jest wydawany przez powiatowego lekarza weterynarii.
 
Opracowano na podstawie Wiadomości Klubu Przyrodników, Fot. prochym/Fotolia

dodaj komentarz

0 komentarzy

Napisz komentarz

Uwaga! Aby dodać komentarz, musisz posiadać konto w serwisie braclowiecka.pl oraz być zalogowanym.