strona główna

Aktualności

Podkomisja zakończyła prace. Poprawki opozycji odrzucone…

Posiedzenie podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo łowieckie, które odbyło się 24 stycznia, miało zostać poświęcone uporządkowaniu już przegłosowanych rozwiązań i przyjęciu końcowego sprawozdania. Niestety, ostatnie wypowiedzi nowego ministra środowiska krytyczne wobec części wniesionych zmian oraz jego zapewnienia o woli ściślejszego dialogu z przedstawicielami stron społecznych wśród grupy posłów opozycji wzbudziły nadzieję na przeforsowanie postulatów, których realizacji domagają się m.in. niechętne łowiectwu organizacje przyrodnicze.

Konsultacje ws. Prawa łowieckiego w Ministerstwie Środowiska

19 stycznia br. w Ministerstwie Środowiska odbyły się konsultacje ws. zmian w Prawie łowieckim z udziałem nowego ministra środowiska Henryka Kowalczyka oraz wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi Rafała Romanowskiego. Jak powiedział minister Kowalczyk, cel spotkania stanowiło wzajemne wysłuchanie się zainteresowanych stron. Zarządził, że ma ono przebiegać w cyklicznym trybie: trzy głosy przedstawicieli rolników, trzy – organizacji ekologicznych, a jeden – myśliwych. Nie można też było wzajemnie komentować swoich wypowiedzi.

Siedem dekad KŁ „Cyranka” w Trzcińsku-Zdroju

KŁ „Cyranka” w Trzcińsku-Zdroju istnieje już od 70 lat. W 1947 r., tuż po zakończeniu II wojny światowej, grupa miłośników łowiectwa pracująca w różnych zawodach postanowiła się zorganizować i utworzyć koło łowieckie. Od tego momentu zaczyna się historia zmieniającego się z biegiem czasu grona myśliwych. W ciągu siedmiu dekad istnienia starano się prowadzić gospodarkę łowiecką zgodnie z zasadami etyki, odnosząc się z szacunkiem do zwierzyny i środowiska....

Co nowy minister sądzi o noweli Prawa łowieckiego?…

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom sejmowa podkomisja nowelizująca Prawo łowieckie, pod przewodnictwem poseł Anny Paluch (PiS), nie zakończyła dzisiaj prac. Wiązało się to, na szczęście, nie z żadną zorganizowaną akcją ugrupowań opowiadających się przeciwko zmianom w tym dokumencie, tylko z poprawkami porządkującymi ogólny kształt przyszłej ustawy zgłoszonymi przez Biuro Legislacyjne Sejmu. Rzeczywiście jednak krótko po otwarciu posiedzenia pojawił się wniosek (odrzucony w głosowaniu) poseł Doroty Niedzieli (PO), aby przerwano prace nad dokumentem do czasu, kiedy nowy minister środowiska wyrazi swoje zdanie na temat rozwiązań proponowanych w nowelizacji.

Podkomisja przyjęła rozwiązania ws. szkód łowieckich

Na posiedzeniu podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zmianie Prawa łowieckiego, które odbyło się we wtorek 9 stycznia, przepracowano zmiany na nowo regulujące proces likwidacji szkód łowieckich.   Przewodnicząca podkomisji Anna Paluch (PiS) zgłosiła kilka poprawek precyzujących wcześniej zaproponowane rozwiązania. Przypomnijmy, że szacowanie szkód ma przebiegać w trzyosobowych komisjach złożonych z przedstawiciela poszkodowanego, zarządcy...

Bobry po 400 latach wracają do Anglii

Jak dobrze pamiętamy, wielki powrót bobra w Polsce zawdzięczamy akcji restytucji zapoczątkowanej przez prof. Wirgiliusza Żurowskiego w latach 70. ub.w. O spektakularnym sukcesie tego przedsięwzięcia dobitnie świadczą obecne rozprzestrzenienie się gatunku i skala konfliktów, jakie powoduje. Korzyści, które płyną z usług środowiskowych świadczonych przez te gryzonie – u nas bagatelizowane z uwagi na rozchwianie decyzyjne w zarządzaniu ich populacją – dostrzegli Brytyjczycy.   Jak poinformował dziennik „The Guardian”, w przyszłym roku rozpocznie się pierwszy rządowy projekt restytucji bobrów na terenie publicznym (podobne działania były dotychczas podejmowane przez agendy pozarządowe).

Gramy razem z WOŚP w 26. finale!

Tak jak w poprzednich latach redakcja BŁ włącza się w akcję zbierania pieniędzy na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pod egidą naszego wydawcy – Oficyny Wydawniczej Oikos – zarejestrowaliśmy profil na portalu Allegro.pl (jako użytkownik oikos_wosp), na którym na licytacje zostaną wystawione m.in. książka „Hipokryzja. Nasze relacje ze zwierzętami” z autografem Andrzeja G. Kruszewicza oraz unikatowe gadżety „Braci Łowieckiej”. O szczegółach będziemy...

Ustawa zakaźna przyjęta przez Senat

Senat bez żadnych poprawek przyjął zakaźną ustawę specjalną, która nowelizuje pięć aktów prawnych (w tym Prawo łowieckie) i wprowadza m.in. dodatkowe sześć dni urlopu okolicznościowego na odstrzał sanitarny dzikich zwierząt w sytuacjach wystąpienia chorób zakaźnych zwalczanych z urzędu lub zagrożenia ich wystąpieniem. Tempo procedowania tego dokumentu było więc iście ekspresowe, szczególnie gdy odniesiemy je do ślimaczących się prac nad nowelizacją Prawa łowieckiego dostosowującą je do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r. Projekt wpłynął do Sejmu 8 grudnia, a już 15 grudnia został przekazany marszałkowi Senatu, po czym uchwalono go na posiedzeniu izby wyższej 21 grudnia.

Szkody łowieckie – uporządkujmy istniejące przepisy…

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2018 została podpisana przez prezydenta i wchodzi w życie z pierwszym dniem stycznia. Przypomnijmy, że formalnie odracza ona wejście w życie Funduszu Odszkodowawczego i systemu wypłaty rekompensat za szkody wyrządzone przez zwierzęta łowne w uprawach i płodach rolnych opartego na ekwiwalentach uzależnionych od zaplanowanej do pozyskania liczby osobników poszczególnych gatunków zwierzyny grubej. Możemy więc spać spokojnie. W nowy rok wejdziemy z dotychczas funkcjonującymi zasadami szacowania szkód i wypłaty odszkodowań, które wcale źle się nie sprawdzały.