Treści publikowane na tej stronie możesz czytać za darmo dzięki osobom, które kupują „Brać Łowiecką” i w ten sposób wspierają naszą działalność. Dziękujemy czytelnikom papierowego i elektronicznego wydania czasopisma! Jeżeli uważasz zamieszczane tutaj materiały za wartościowe, to zachęcamy do kupowania miesięcznika. Dołącz do grona naszych prenumeratorów!
Aktualności
Ustawa zakaźna przyjęta przez Senat
Senat bez żadnych poprawek przyjął zakaźną ustawę specjalną, która nowelizuje pięć aktów prawnych (w tym Prawo łowieckie) i wprowadza m.in. dodatkowe sześć dni urlopu okolicznościowego na odstrzał sanitarny dzikich zwierząt w sytuacjach wystąpienia chorób zakaźnych zwalczanych z urzędu lub zagrożenia ich wystąpieniem. Tempo procedowania tego dokumentu było więc iście ekspresowe, szczególnie gdy odniesiemy je do ślimaczących się prac nad nowelizacją Prawa łowieckiego dostosowującą je do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r. Projekt wpłynął do Sejmu 8 grudnia, a już 15 grudnia został przekazany marszałkowi Senatu, po czym uchwalono go na posiedzeniu izby wyższej 21 grudnia.
Szkody łowieckie – uporządkujmy istniejące przepisy…
Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2018 została podpisana przez prezydenta i wchodzi w życie z pierwszym dniem stycznia. Przypomnijmy, że formalnie odracza ona wejście w życie Funduszu Odszkodowawczego i systemu wypłaty rekompensat za szkody wyrządzone przez zwierzęta łowne w uprawach i płodach rolnych opartego na ekwiwalentach uzależnionych od zaplanowanej do pozyskania liczby osobników poszczególnych gatunków zwierzyny grubej. Możemy więc spać spokojnie. W nowy rok wejdziemy z dotychczas funkcjonującymi zasadami szacowania szkód i wypłaty odszkodowań, które wcale źle się nie sprawdzały.
Zalegalizowana elektroniczna książka ewidencji i wciąż nierozstrzygnięte szkody łowieckie…
Sala im. Konstytucji 3 Maja, w której 14 grudnia br. odbywało się ostatnie posiedzenie podkomisji nadzwyczajnej pracującej nad rządową nowelizacją Prawa łowieckiego, świeciła pustkami. Zmiany najważniejsze z punktu widzenia organizacji przyrodniczych zostały już przegłosowane, a ponadto równolegle Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi procedowała specjalną ustawę zakaźną. Część posłów musiała więc wybrać, w którym posiedzeniu weźmie udział. Podkomisja łowiecka...
Czego nie przegłosowała podkomisja poseł Paluch?
Prace podkomisji nadzwyczajnej zajmującej się rozpatrzeniem rządowego projektu Prawa łowieckiego pod przewodnictwem poseł Anny Paluch (PiS) ruszyły z kopyta. Po wstępnym zaprezentowaniu złożonych przez nią poprawek do projektu na posiedzeniu wznawiającym funkcjonowanie podkomisji (po blisko roku zawieszenia), które odbyło się 4 grudnia br., we wtorek 12 grudnia przystąpiono do kilkugodzinnej dyskusji nad poszczególnymi zmianami. Ze względu na potrzebę szybkiego odblokowania...
Urlop na odstrzał dzików…
Na brak legislacyjnego zamieszania wokół łowiectwa nie możemy ostatnio narzekać. Rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt ujrzał światło dzienne. Ledwie 8 grudnia druk nr 2114 (do pobrania TUTAJ) trafił do laski marszałkowskiej, a 12 grudnia już został przepracowany i przyjęty przez Komisję Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jego zapisy ingerują również w treść Prawa łowieckiego, m.in. przenoszą do ustawy uregulowane dotychczas w rozporządzeniu Ministra Środowiska przesłanki uzasadniające zmiany RPŁ i WŁPH, w tym podejrzenie lub wystąpienie choroby zakaźnej zwierząt podlegającej zwalczaniu z urzędu (po zasięgnięciu opinii właściwego powiatowego lekarza weterynarii).
Polowanie na dziki z nokto- i termowizją możliwe na Mazowszu
W związku z rozprzestrzenianiem się ASF-u na podwarszawskim obszarze województwa mazowieckiego Komisja Europejska zwiększyła zasięg stref objętych obostrzeniami. Wraz z decyzją z 7 grudnia br. zmieniającą załącznik do decyzji wykonawczej 2014/709/UE w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń (z jej treścią można się zapoznać TUTAJ) została poszerzona – m.in. o wybrane powiaty i gminy podstołeczne – lista obszarów, na których (o czym stanowi nowelizacja rozporządzenia ministra środowiska w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz z 31 lipca br.) można wykonywać nocne polowania na dziki z zastosowaniem celowników termo- i noktowizyjnych.
Dobre z Lasu – LP otworzyły sklep w Warszawie
Dziś swoje wielkie otwarcie miał sklep z dziczyzną oraz produktami i przetworami z leśnych pożytków, który pod nazwą Dobre z Lasu uruchomiły Lasy Państwowe. Zgodnie z zapowiedziami dyrektora generalnego LP Konrada Tomaszewskiego projekt udało się wprowadzić w życie jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Pierwszymi klientami sklepu zlokalizowanego przy ul. Grójeckiej 127 w Warszawie, w budynku siedziby Dyrekcji Generalnej LP, byli sam dyrektor Tomaszewski oraz...
NIK negatywnie ocenia bioasekurację w związku z ASF-em
Wobec ciągłego rozprzestrzeniania się wirusa ASF Naczelna Izba Kontroli przyjrzała się realizacji programu bioasekuracji jako elementowi zwalczania epizootii tej choroby. Kontrolą objęto pięć powiatów województwa podlaskiego (powiatowe inspektoraty weterynarii oraz biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa), gdzie od kwietnia 2015 r. realizowano wspomniany program (kontrola dotyczyła działań w okresie od kwietnia 2015 r. do końca czerwca 2017 r.), a także...
Ukazał się rocznik GUS-u „Leśnictwo 2017”
Pod koniec listopada ukazał się rocznik statystyczny GUS-u „Leśnictwo 2017” (można się z nim zapoznać TUTAJ). Zawarto w nim wiele informacji, które odnoszą się do gospodarki łowieckiej wg stanu na 10 marca 2017 r., opartych na danych z kół łowieckich oraz ośrodków hodowli zwierzyny Polskiego Związku Łowieckiego, Lasów Państwowych i instytucji naukowo-dydaktycznych. Rocznik zawiera także zestawienia dotyczące liczby zwierząt głównych gatunków łownych w parkach narodowych oraz regulowania ich populacji. Jak wynika z zestawień, na koniec minionego sezonu mieliśmy w Polsce 4699 obwodów łowieckich, 2564 koła łowieckie i 122 983 myśliwych (sezon wcześniej było nas 120 610).
Prace nad nowelizacją Prawa łowieckiego wznowione!
Po niemal 11 miesiącach przerwy dziś wznowiła prace sejmowa podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo łowieckie (druk nr 1042). Jej przewodnicząca, poseł Anna Paluch (PiS), bardzo pobieżnie przedstawiła na posiedzeniu autorską poprawkę, która usuwa 35 pierwotnie zaproponowanych zmian w brzmieniu ustawy. Została ona przegłosowana jako punkt wyjścia do dalszych prac, wobec czego na dobrą sprawę ruszają one na nowo. Zaprezentowane rozwiązania mają przede wszystkim odblokować sejmikom wojewódzkim możliwość podejmowania uchwał o podziale województwa na obwody łowieckie.