strona główna

Aktualności

Polujący mundurowi zmierzą się w Biernacicach

Strzelnica myśliwska KŁ „Tur” w Ziębicach za miesiąc stanie się areną zmagań w ramach VI Dolnośląskich Zawodów Strzeleckich Myśliwych Policjantów i Innych Służb Mundurowych. Odbędą się one na obiekcie w Biernacicach w sobotę 28 kwietnia br. (start o godz. 8.30).   W tym roku zawody zostały dofinansowane ze środków otrzymanych z budżetu gminy Dzierżoniów w ramach projektu „Dzierżoniów pełen pasji”. Ich organizatorem jest Zarząd Terenowy Niezależnego...

Polowanie z łukiem w mieście? Kongres EBF już w kwietniu w Warszawie

Polskie Stowarzyszenie Myślistwa Łuczniczego (PBA) będzie gospodarzem tegorocznego kongresu Europejskiej Federacji Myślistwa Łuczniczego (ang. European Bowhunting Federation – EBF), instytucji skupiającej organizacje łucznicze z 32 krajów. Spotkanie odbywające się 6–8 kwietnia zbiegnie się z Międzynarodowymi Targami Łowiectwa, Strzelectwa i Rekreacji Hubertus Expo, w których zagraniczni goście również wezmą udział.

Prezydia ORŁ za audytem działalności Zarządu Głównego

Zapowiadane przez Mazurską Okręgową Radę Łowiecką spotkanie prezydiów ORŁ (pisaliśmy o nim TUTAJ) odbyło się w sobotę 17 marca w Olsztynie. Wzięli w nim udział reprezentanci sześciu okręgów: Bydgoszczy, Łodzi, Nowego Sącza, Olsztyna, Poznania i Warszawy. Wypracowali oni wspólną petycję, która zostanie skierowana do Naczelnej Rady Łowieckiej na posiedzeniu 29 marca. Treść dokumentu przesłano do wszystkich prezydiów ORŁ z prośbą o wyrażenie stanowiska wobec zawartych w nim postulatów.

„Niech żyją!” nie kłamie na temat opinii ws. dzieci na polowaniach…

Publikacja informacji o tym, jakoby koalicja „Niech żyją!” posłużyła się nieistniejącym stanowiskiem Komitetu Psychologii PAN w złożonej do senatu opinii nt. zakazu udziału dzieci w polowaniach, spotkała się ze zdecydowaną reakcją osób związanych z tą antyłowiecką inicjatywą. Otrzymaliśmy m.in. wiadomość od Arkadiusza Glaasa, współzałożyciela oraz wieloletniego koordynatora kampanii społecznej i koalicji organizacji pozarządowych pod nazwą „Niech żyją!” (wywiad z nim, zatytułowany „Porozumienie jest niezbędne dla ratowania przyrody”, opublikowaliśmy na łamach BŁ nr 8/2015 – zainteresowani mogą go pobrać TUTAJ).

EXPOHunting – kolejny rekord popularności!

IX edycja Międzynarodowych Targów Łowieckich EXPOHunting w Sosnowcu dobiegła końca. Odwiedzający dopisali. Szczególnie licznie, mimo nagłego nawrotu zimy, zjawili się w sobotę 17 marca. Przez hale Centrum Targowo-Konferencyjnego Expo Silesia w ciągu trzech dni przewinęło się ok. 13 tys. osób, a zatem o blisko 2 tys. więcej niż w ubiegłym roku.   Duży atut imprezy w Sosnowcu stanowi to, że swoje produkty prezentują nie tylko główni krajowi producenci i dystrybutorzy...

Finisz prac nad Prawem łowieckim i ostra krytyka międzynarodowa

Uchwała senatu w sprawie nowelizacji Prawa łowieckiego została 20 marca rozpatrzona przez połączone sejmowe komisje OŚZNiL oraz RiRW. Zarekomendowały one przyjęcie wszystkich siedmiu poprawek wprowadzonych przez izbę wyższą parlamentu. Przypomnijmy, że oprócz kwestii redakcyjno-porządkowych były to: odrzucenie zapisu o konieczności ewidencjonowania postrzałków, usunięcie sankcji za umyślne utrudnianie wykonywania polowań zbiorowych (sam zakaz wypadł z ustawy jeszcze w toku głosowania w sejmie) oraz przywrócenie współpracowników organów bezpieczeństwa PRL do katalogu osób, które nie będą mogły pełnić zadań w organach PZŁ.

Dzieci i młodzież w łowiectwie

W związku z coraz częściej pojawiającymi się w Polsce postulatami ograniczenia udziału młodych ludzi w polowaniach warto się dowiedzieć, jak wygląda ta kwestia w innych krajach.   Jakiś czas temu w „Gazecie Wyborczej” ukazał się artykuł sugerujący, że uczestnictwo dzieci w polowaniach powinno zostać zabronione (Dominik Uhlig, „Zakazać dzieciom udziału w polowaniach? Myśliwi powinni być za”, „GW” z 9 marca br.). Autor ze zrozumieniem i sympatią pisze o apelu niektórych organizacji pozarządowych do prezydenta Komorowskiego o zakazanie udziału w polowaniach osobom niepełnoletnim. Przytacza kilka argumentów uzasadniających takie stanowisko – od ryzyka postrzelenia czy śmierci dziecka, przez niszczenie jego wrażliwości i zdolności do współczucia, aż po fundowanie młodym ludziom emocji, z którymi nie potrafią sobie poradzić nawet dorośli mężczyźni.

Senat podtrzymał sejmowy kształt Prawa łowieckiego

Legły w gruzach nadzieje na złagodzenie przez senat dotkliwości zmian w Prawie łowieckim wprowadzonych przez sejm. Okazało się, że prace nad ustawą w komisjach nie mają żadnego przełożenia na decyzje senatorów w głosowaniu plenarnym. Na posiedzeniu izby wyższej 15 marca udało się przeprowadzić głosowanie poprawek. Odrzucono na nim propozycje odnoszące się do kwestii szkolenia psów i układania ptaków łowczych. Nie przyjęto także poprawki obniżającej wiek, w którym zakazuje się udziału nieletnich w polowaniach (pozostało 18 lat).

Przedłuża się senacka debata nad Prawem łowieckim. Ustawa wraca do komisji

Prace nad ustawą nowelizującą Prawo łowieckie w senacie ulegają wydłużeniu. Sprawozdanie połączonych komisji Środowiska oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi (które obradowały 13 marca) zostało rozpatrzone na posiedzeniu plenarnym 14 marca, skąd po przedstawieniu kolejnych poprawek ustawa wróciła do komisji. Niestety, na jej posiedzeniu głos łowieckich oponentów był donośniejszy niż myśliwych. Tomasz Zdrojewski z koalicji „Niech żyją!” sugerował, że stronę społeczną próbuje się wrobić w chęć likwidacji łowiectwa, a to nieprawda, ponieważ 12 proponowanych przez nią poprawek ma zadbać o priorytetowe zagadnienia bezpieczeństwa, podstawowych zasad etycznych dotyczących łowiectwa, zakazania brutalnych praktyk, nieograniczonego żadnym wiekiem udziału dzieci w polowaniach czy zasadniczych kwestii modelu zarządzania populacjami dzikich zwierząt, który obecnie został postawiony na głowie.