strona główna

Aktualności

Depopulacja dzików do 1 osobnika na 1000 ha

Jak pokazują wydarzenia ostatnich dni, priorytetem partii rządzącej nadal jest dekomunizacja przestrzeni publicznej oraz dezubekizacja kierowniczych stanowisk. Zgodnie z rekomendacjami ministra środowiska ma ona dotknąć również PZŁ. Wśród wniesionych przez Henryka Kowalczyka poprawek do nowelizacji Prawa łowieckiego znalazł się m.in. zakaz pełnienia funkcji w czołowych organach Związku przez osoby związane z aparatem bezpieczeństwa Polski Ludowej (o szczegółach informowaliśmy TUTAJ). Działania resortów środowiska oraz rolnictwa, który znajduje się również w sferze wzmożonego zainteresowania premiera Mateusza Morawieckiego, mają na celu przede wszystkim wzrost skuteczności przeciwdziałania dalszemu rozprzestrzenianiu się ASF-u.

Minister powoła łowczego krajowego

Na piątkowej manifestacji myśliwych pod gmachem Ministerstwa Środowiska pojawiła się tabliczka z hasłem: „Rolnicy razem z myśliwymi”. Z pewnością nie zyskałoby ono poparcia OPZZRiOR. Podczas przygotowanego przez tę organizację IV Kongresu Rolnictwa RP, który odbył się 3 lutego w Warszawie, jej przewodniczący Sławomir Izdebski wyraźnie podkreślił swój udział w przeforsowaniu poprawek do nowelizacji Prawa łowieckiego, niedawno przedstawionych przez ministra środowiska. Zaznaczył także, że PZŁ został okradziony z przywilejów demokratycznych w 1952 r. (uchwalenie Dekretu o prawie łowieckim – przyp. red.) i od tej pory nikt się nie odważył stawić czoła – jak to ujął – zabetonowanemu układowi komunistycznemu w Związku.

Manifestacja myśliwych pod Ministerstwem Środowiska

2 lutego br. w samo południe pod gmachem Ministerstwa Środowiska rozpoczęła się manifestacja myśliwych. Skwer im. Sue Ryder dość licznie wypełnili myśliwi z całej Polski. Zwracały uwagę odblaskowe elementy ich stroju. Niektórzy zabrali ze sobą psy. Sporo osób miało sygnałówki lub gwizdki. Na transparentach widać było hasła: „Precz z upaństwowieniem”, „Dezubekizacja TAK, upolitycznienie NIE”, „Dezubekizacja, samorządność TAK”, ale też „Samorządność! TAK. Dezubekizacja?”, co świadczy o tym, że na placu nie do końca panowała jednomyślność. Pojawiła się także tabliczka z napisem „Rolnicy razem z myśliwymi”.

Zamieszanie z manifestacjami

Ostatnie zebranie łowczych okręgowych 29 stycznia przyniosło potwierdzenie doniesień o zamiarze ustąpienia ze stanowisk łowczego krajowego Lecha Blocha oraz przewodniczącego NRŁ Andrzeja Gduli (pierwszy złożył wniosek o odejście na emeryturę z końcem marca br., drugi zaś zapewnił o swojej rezygnacji w dniu wejścia w życie zmian w Prawie łowieckim wprowadzających dezubekizację struktur Związku). Po spotkaniu pojawiła się również informacja o planowanym na piątek 9 lutego pod sejmem wiecu poparcia dla łowiectwa. Jednocześnie z mediów społecznościowych docierały wieści o oddolnej inicjatywie ogólnopolskiej manifestacji pod Ministerstwem Środowiska organizowanej tydzień wcześniej, czyli 2 lutego. Jej hasłem ma być „TAK dla dezubekizacji, NIE dla upartyjnienia PZŁ”.

IV edycja Targów Myślistwa i Strzelectwa „Knieje”

Między 9 a 11 lutego w halach Międzynarodowych Targów Poznańskich po raz czwarty odbędą się Targi Myślistwa i Strzelectwa „Knieje”, które towarzyszą Targom Wędkarskim „Rybomania”, Targom Sprzętu Pływającego i Sportów Wodnych „Boatex” oraz Targom Turystycznym „Tour Salon”. W tym roku po raz pierwszy dołączy do nich Survival Force Expo poświęcone branży survivalowo-militarnej. Pierwszy dzień imprezy zarezerwowano dla klientów biznesowych. W programie...

Niemieccy rolnicy chcą redukcji dzika

Nawoływania do całkowitego zlikwidowania populacji dzików to nie tylko domena dyskursu toczącego się w związku z ASF-em w Polsce. Poświęcony globalnemu rynkowi wieprzowiny portal internetowy thepigsite.com podaje, że Związek Niemieckich Rolników (niem. Deutscher Bauernverband) domaga się wybicia 70% krajowej populacji czarnego zwierza, aby przeciwdziałać ryzyku rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń. Nasilenie obaw po zachodniej stronie granicy wynika z nieopanowanej sytuacji w Polsce oraz Czechach, gdzie w ostatnim czasie znaleziono martwe zakażone dziki poza ogrodzoną pastuchem elektrycznym strefą objętą najsurowszymi obostrzeniami.

Znamy rekomendacje ministerstwa. Dezubekizacja sięgająca poziomu kół łowieckich

Ministerstwo Środowiska opublikowało na swojej stronie zapowiadane od kilku dni rekomendacje do nowelizowanego Prawa łowieckiego (można je znaleźć TUTAJ). Dowiadujemy się z nich ogólnikowo, w jakie obszary projektu zamierza ingerować minister Henryk Kowalczyk. Ze sprawdzonych źródeł uzyskaliśmy informacje o szczegółach planowanych zmian, które są obecnie konsultowane przez zainteresowane strony. Część z nich stanowi odpowiedź na postulaty zgłaszane od dłuższego czasu przez stronę społeczną.

Podkomisja zakończyła prace. Poprawki opozycji odrzucone…

Posiedzenie podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo łowieckie, które odbyło się 24 stycznia, miało zostać poświęcone uporządkowaniu już przegłosowanych rozwiązań i przyjęciu końcowego sprawozdania. Niestety, ostatnie wypowiedzi nowego ministra środowiska krytyczne wobec części wniesionych zmian oraz jego zapewnienia o woli ściślejszego dialogu z przedstawicielami stron społecznych wśród grupy posłów opozycji wzbudziły nadzieję na przeforsowanie postulatów, których realizacji domagają się m.in. niechętne łowiectwu organizacje przyrodnicze.

Konsultacje ws. Prawa łowieckiego w Ministerstwie Środowiska

19 stycznia br. w Ministerstwie Środowiska odbyły się konsultacje ws. zmian w Prawie łowieckim z udziałem nowego ministra środowiska Henryka Kowalczyka oraz wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi Rafała Romanowskiego. Jak powiedział minister Kowalczyk, cel spotkania stanowiło wzajemne wysłuchanie się zainteresowanych stron. Zarządził, że ma ono przebiegać w cyklicznym trybie: trzy głosy przedstawicieli rolników, trzy – organizacji ekologicznych, a jeden – myśliwych. Nie można też było wzajemnie komentować swoich wypowiedzi.

Siedem dekad KŁ „Cyranka” w Trzcińsku-Zdroju

KŁ „Cyranka” w Trzcińsku-Zdroju istnieje już od 70 lat. W 1947 r., tuż po zakończeniu II wojny światowej, grupa miłośników łowiectwa pracująca w różnych zawodach postanowiła się zorganizować i utworzyć koło łowieckie. Od tego momentu zaczyna się historia zmieniającego się z biegiem czasu grona myśliwych. W ciągu siedmiu dekad istnienia starano się prowadzić gospodarkę łowiecką zgodnie z zasadami etyki, odnosząc się z szacunkiem do zwierzyny i środowiska....