Treści publikowane na tej stronie możesz czytać za darmo dzięki osobom, które kupują „Brać Łowiecką” i w ten sposób wspierają naszą działalność. Dziękujemy czytelnikom papierowego i elektronicznego wydania czasopisma! Jeżeli uważasz zamieszczane tutaj materiały za wartościowe, to zachęcamy do kupowania miesięcznika. Dołącz do grona naszych prenumeratorów!
Aktualności
Sprawdźmy, ile pieniędzy jest w PZŁ – projekt po drugim czytaniu wraca do komisji
Sprawozdanie połączonych komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa o rządowym projekcie nowelizacji Prawa łowieckiego zostało zaprezentowane przez sprawozdawcę – poseł Annę Paluch (PiS) – na 59. posiedzeniu Sejmu RP 27 lutego. We wprowadzeniu zwróciła ona uwagę, że gospodarka łowiecka i szacowanie szkód łowieckich od lat budziły kontrowersje, a sposób ich realizacji rodził słuszne niezadowolenie rolników. Posłanka podkreśliła zarazem, że nie żyjemy w rajskim ogrodzie i myśliwi pełnią konieczną funkcję regulacyjną.
„Świat szponiastych łowców” – konferencja na SGGW
Pod nazwą „Świat szponiastych łowców” odbywa się jedyna w Polsce konferencja poświęcona zagadnieniom związanym z sokolnictwem. Organizatorem tego wydarzenia jest studenckie Koło Naukowe Aves, działające na Wydziale Nauk o Zwierzętach SGGW w Warszawie. 3 marca br. zaplanowano już piątą edycję spotkań miłośników sztuki polowania z ptakami łowczymi. Tematyka konferencji obejmie zagadnienia hodowlane, prawne i zdrowotne. Wśród prelegentów znajdą się nie tylko krajowi specjaliści z zakresu ptaków drapieżnych, lecz także przedstawiciele Czech i Słowacji.
Mazurska ORŁ w obronie samorządności PZŁ
Mazurska Okręgowa Rada Łowiecka (MORŁ) zajęła oficjalne stanowisko w obronie polskiego modelu łowiectwa. Zostało ono skierowane do ministra środowiska Henryka Kowalczyka oraz parlamentarzystów. W odrębnym piśmie adresowanym do poszczególnych okręgów olsztyńscy działacze przedstawili propozycję organizacji spotkania prezydiów ORŁ oraz zaproszonych gości z całego kraju, które byłoby poświęcone problematyce nadciągających zmian w Prawie łowieckim i dyskusji nad przyszłością łowiectwa.
Kynolodzy łowieccy zabierają głos w sprawie zmian w Prawie łowieckim
Jedną z powszechnie podawanych przyczyn zawieszenia prac nad nowelizacją Prawa łowieckiego jest zamiar zaostrzenia przepisów dotyczących układania psów myśliwskich, który skutkowałby zakazem ich kontaktu z żywymi zwierzętami. Słysząc te doniesienia, reprezentanci klubów ras psów myśliwskich nie pozostają bierni. Pierwsze spotkanie w celu omówienia problematyki związanej z poszczególnymi rasami oraz przedyskutowania kierunków ich rozwoju zorganizowano 6 lutego w Warszawie z inicjatywy Przemysława Mirosa, prezesa Klubu Wyżłów przy ZG PZŁ. Wypracowane wnioski miały zostać przedłożone Zarządowi Głównemu.
Małgorzata Golińska wiceministrem od łowiectwa
Po powołaniu w styczniu br. Andrzeja Koniecznego na dyrektora generalnego Lasów Państwowych przez ministra środowiska bez obsady pozostawało stanowisko wiceministra odpowiedzialnego w resorcie za sprawy leśnictwa oraz łowiectwa. Andrzej Konieczny pełnił te obowiązki od 2015 r. i wielokrotnie zabierał głos podczas prac legislacyjnych nad Prawem łowieckim. Przypomnijmy, że pierwsze prace nad nowelizacją po ostatnich wyborach parlamentarnych ruszyły już w grudniu 2015 r. 22 lutego br. nominację na wolne stanowisko sekretarza stanu odebrała z rąk ministra Henryka Kowalczyka posłanka Małgorzata Joanna Golińska.
Zawiązano Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Łowieckich i Okołołowieckich
21 lutego br. w Warszawie zostało powołane do życia Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Łowieckich i Okołołowieckich. Jego celem jest „uczynienie głosu myśliwych bardziej wyraźnym w debacie publicznej na tematy łowieckie” (cyt. z deklaracji programowej – z jej pełną treścią można się zapoznać TUTAJ). Brak aktywnego udziału myśliwych widać szczególnie przy okazji obecnie toczących się prac w sejmie, w których stronę myśliwych reprezentuje tylko grupa etatowych pracowników Zarządu Głównego PZŁ, stronę społeczną zaś – kilka skrajnie nieprzychylnych łowiectwu organizacji paraekologicznych.
Petycja ws. prowadzenia odstrzału sanitarnego dzików
Główny Inspektorat Weterynarii poinformował o otrzymaniu petycji ws. prowadzenia odstrzału sanitarnego dzików w związku z występowaniem afrykańskiego pomoru świń w Polsce, nadesłanych niezależnie od siebie przez osoby indywidualne. W związku z tym nadano jej status petycji wielokrotnej i ogłoszono okres jednego miesiąca (począwszy od 20 lutego) na nadsyłanie kolejnych petycji dotyczących poruszonego problemu. Mogą to zrobić również myśliwi i koła łowieckie.
Nokto- i termowizja w redukcji dzików – aktualny wykaz
Pojaw kolejnych przypadków ASF-u u dzików w regionie okołowarszawskim (powiaty łukowski i otwocki), na obszarze przylegającym do obwodu kaliningradzkiego (powiaty braniewski i bartoszycki) oraz w regionie północno-wschodnim (powiaty suwalski i augustowski), a także wystąpienie ogniska choroby u świń w powiecie radzyńskim doprowadziły do wydania na początku lutego przez Komisję Europejską decyzji zwiększającej zasięg stref objętych ograniczeniami w związku z wystąpieniem choroby. Część powiatów i gmin już znajdujących się w ich granicach zmieniło status i zostało przeniesionych do rejonów o innym rygorze kontroli.
Knieje 2018 za nami! Nowe otwarcie dla Kahlesa...
W minioną niedzielę (11.02) w Poznaniu zakończyła się IV edycja Targów Myślistwa i Strzelectwa „Knieje”. Od początku towarzyszą one spotkaniu miłośników branży wędkarskiej i sportów motorowodnych. W tym roku dołączyła do nich jeszcze tematyka survivalowa (stoiska wystawców w ramach Survival Force Expo były rozmieszczone w halach poświęconych łowiectwu). Pięć obszarów tematycznych, bo tyle łącznie składa się na poznańskie wydarzenie targowe, ściąga dużą...
„Dezubekizacja TAK! Upolitycznienie NIE!” – samorządność PZŁ obroniona (?)
Posiedzenie połączonych komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, które 5 lutego procedowały sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej do nowelizacji Prawa łowieckiego, przyniosło pozytywne wieści dla myśliwych popierających działania Tymczasowego Komitetu Krajowego Protestu Myśliwych PZŁ. Wśród rekomendacji ministra środowiska zgłaszanych przez posła Roberta Telusa (PiS) w formie poprawek do przegłosowanych przez podkomisję regulacji znalazł się zapis o wyborze łowczego krajowego spośród trzech kandydatów wysuniętych przez Naczelną Radę Łowiecką.