strona główna

Aktualności

Zmiany w rozporządzeniach łowieckich

Od dzisiaj zaczynają obowiązywać zapowiadane przez nas zmiany w rozporządzeniach w sprawie określenia okresów polowań na zwierzęta łowne (TUTAJ), w sprawie rocznych planów łowieckich i wieloletnich łowieckich planów hodowlanych (TUTAJ), w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz (TUTAJ) oraz w sprawie ustalenia listy gatunków zwierząt łownych (TUTAJ).    Szakal gatunkiem łownym Wbrew obiekcjom zgłaszanym na etapie konsultacji publicznych i opiniowania przez Klub Przyrodników mamy nowy gatunek na liście zwierząt łownych – szakala złocistego.

Zbiorówki w OHZ-etach LP z nadziemnych podestów

Już od tego sezonu obszary, na których ma się odbywać polowanie zbiorowe w OHZ-etach LP, będą musiały zostać oznaczone specjalnymi tablicami informacyjnymi o treści: „UWAGA POLOWANIE”. Ten wymóg został wprowadzony Zarządzeniem nr 17 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 22 maja 2017 r. w sprawie zachowania bezpieczeństwa w trakcie polowań zbiorowych organizowanych w ośrodkach hodowli zwierzyny Lasów Państwowych.   W zarządzeniu sprecyzowano także, że...

X Festiwal Kultury Łowieckiej w Bytnicy

19 sierpnia na placu 700-lecia w Bytnicy od godz. 14 do wieczora potrwa jubileuszowy Festiwal Kultury Łowieckiej. Na odwiedzających czekają wystawy: trofeów, malarstwa łowieckiego Anny Rotman-Król, fotografii przyrodniczej oraz literatury historycznej o tematyce łowieckiej. Podczas imprezy obędą się również pokazy sokolnicze, psów myśliwskich i wabienia. Swoje występy przygotują też różne zespoły artystyczne, a na godz. 17 zaplanowano międzynarodowy koncert muzyki myśliwskiej.

XIII konkurs sygnalistów myśliwskich na Mazurach

11 i 12 sierpnia w Spychowie odbędzie się XIII Mazurski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich im. Tomka Napiórkowskiego, organizowany przez RDLP w Olsztynie, Nadleśnictwo Spychowo i Spychowskie Bractwo Strzeleckie. W piątkowe przedpołudnie Leśny Ośrodek Edukacji Ekologicznej (LOEE) przy nadleśnictwie rozbrzmi dźwiękami wygrywanymi przez solistów, natomiast następnego dnia zmagania konkursowe – tym razem zespołów – przeniosą się do miejskiego amfiteatru.   Imprezie mają...

Muzeum Przyrody i Łowiectwa w Turzynie zaprasza!

Idea powstania w bydgoskim okręgu PZŁ muzeum poświęconego przyrodzie tego obszaru zrodziła się podczas jednej z myśliwskich uroczystości przed czterema laty. Przewodniczący ORŁ w Bydgoszczy Bogusław Chłąd zwrócił wówczas uwagę na potrzebę stworzenia w regionie miejsca, w którym można by prowadzić edukację łowiecką. Pomysł niemal natychmiast został podchwycony przez Andrzeja Morawskiego, który m.in. na potrzeby jego realizacji zawiązał Stowarzyszenie Edukacji Ekologicznej i Łowieckiej „Dąb” (swoją nazwę wzięło od KŁ „Dąb” w Kcyni, gdzie funkcję prezesa pełni ta sama osoba).

Browning B725 rusza w Polskę

FH Knieja w Krakowie, dystrybutor m.in. broni marki Browning, organizuje niecodzienne w naszej branży myśliwskiej wydarzenie promocyjne pod nazwą „B725 on tour”. Od 31 lipca do 5 sierpnia jej przedstawiciele odwiedzą strzelnice w sześciu polskich miastach. Będą to kolejno: Opole (ul. Powstańców Warszawskich 80 C), Poznań (ul. Bałtycka 61), Szczecin (Pucice, ul. Goleniowska 2 E), Gdańsk (Jaśkowa Dolina 114), Bydgoszcz (ul. Rynkowska 9) i Warszawa (Suchodół, ul. Myśliwska 6)....

Utrata obwodu za niewykonanie odstrzału sanitarnego

Na ostatnim przedwakacyjnym posiedzeniu Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. Wprowadza ona w życie restrykcyjne zmiany, które będą silnie oddziaływać na myśliwych i realizowaną przez nich gospodarkę łowiecką. Rządowa ustawa została przekazana do Senatu 21 lipca po jej przepracowaniu przez sejmową Komisję Rolnictwa i Rozwoju Wsi (z treścią druku nr 570 można się zapoznać TUTAJ). Ma ją rozpatrywać izba wyższa na trwającym właśnie posiedzeniu (26–28 lipca).

Szakal gatunkiem łownym, lochy bez ochrony – projekty nowelizacji rozporządzeń MŚ

Do opiniowania, uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych trafiły projekty nowelizacji czterech rozporządzeń ministra środowiska – w sprawie określenia okresów polowań na zwierzęta łowne, w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz, w sprawie rocznych planów łowieckich i wieloletnich łowieckich planów hodowlanych oraz w sprawie ustalenia listy gatunków łownych. Trafi na nią nowy drapieżnik – na szakala złocistego będzie można polować od 1 sierpnia do końca lutego (a w obwodach, gdzie występuje głuszec lub cietrzew oraz objętych wsiedleniami zajęcy, bażantów lub kuropatw – przez cały rok), przy czym ten zapis wejdzie w życie dopiero 1 marca 2019 r.

Szkody oszacują leśnicy, a zapłacą myśliwi?

Rezultaty prac nad zmianą systemu szacowania szkód łowieckich i wypłaty rekompensat za straty wyrządzone przez zwierzynę wciąż nie zostały podane do publicznej wiadomości. Jak dowiadujemy się jednak z pisma skierowanego 17 lipca br. do premier Beaty Szydło przez Krajowy Sekretariat Zasobów Naturalnych, Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ „Solidarność” (dalej KSZNOŚiL), podtrzymano zamiar (sprecyzowany w druku nr 1042 – do pobrania TUTAJ) włączenia w ten proces Lasów Państwowych. Przypomnijmy, że pracownicy tej organizacji mieliby się zająć likwidacją szkód, fundusze na ich pokrycie pochodziłyby zaś od zarządców i dzierżawców obwodów łowieckich.

Bądźmy świadomymi konsumentami – rozmowa z dr. Kruszewiczem o „Hipokryzji”

Dziś wieczorem w radiowej Trójce w audycji „Klub Trójki” można było usłyszeć dyrektora warszawskiego zoo dr. Andrzeja Kruszewicza, który w rozmowie z Dariuszem Bugalskim opowiadał o swojej najnowszej książce „Hipokryzja. Nasze relacje ze zwierzętami”. Jak powiedział sam autor, jej główny cel stanowiło pobudzenie ludzi do myślenia.   W niemal godzinnej dyskusji wyraźnie zaznaczył się wątek myśliwski. Doktor Kruszewicz stwierdził, że obecnie panuje histeria...