Treści publikowane na tej stronie możesz czytać za darmo dzięki osobom, które kupują „Brać Łowiecką” i w ten sposób wspierają naszą działalność. Dziękujemy czytelnikom papierowego i elektronicznego wydania czasopisma! Jeżeli uważasz zamieszczane tutaj materiały za wartościowe, to zachęcamy do kupowania miesięcznika. Dołącz do grona naszych prenumeratorów!
Aktualności
Rywal dla Blasera R8 i luneta z dalmierzem – nowości na targach IWA 2017
W tym roku już po raz piąty w dzień poprzedzający otwarcie targów IWA OutdoorClassics (2 marca) odbyło się spotkanie dziennikarzy mediów branżowych, organizowane pod nazwą RWS Shooting Day przez koncern RUAG (RWS, Norma, Geco) we współpracy ze znanymi producentami broni (Merkel, Sauer, Blaser, Mauser) oraz optyki (Zeiss, Leica). Do współudziału zaproszono również Härkilę, a także wytwarzającą m.in. podpórki do broni firmę Spartan Precision i konstruktora mobilnych, szybko składanych ambon MobiJagd. Organizatorzy jak zwykle zadbali o niekonwencjonalny sposób prezentacji swojej oferty. Uczestnicy spotkania mieli okazję testować broń i optykę na osiach 70-, 100-, 300- i 500-metrowych oraz rywalizować w konkursach na największe skupienie (strzały na 0,5 km z amunicji 338 Norma Mag.) i najkrótszy czas w strzelaniu do pięciu celów (strzały na 70 m do celów nieruchomych ze sztucera RX.Helix, następnie zaś do szarżującego bawołu i do rzutka z ekspresu-drylingu Merkla).
Polowanie na klatkowe bażanty nielegalne
W związku z publikacją w portalu Wirtualna Polska artykułu o „skandalicznych polowaniach Szyszki” (TUTAJ), w którym autor zwraca uwagę m.in. na wątpliwości etyczne i prawne związane z polowaniami na klatkowe bażanty, przypominamy poruszający to zagadnienie tekst Miłosza Kościelniaka-Marszała, zamieszczony w BŁ nr 12/2016. Jasno z niego wynika, że wypuszczone do łowiska bażanty pochodzące z hodowli mogą się stać przedmiotem polowań dopiero po nabraniu umiejętności pozwalających na samodzielne przetrwanie w środowisku.
„W krainie pstrąga i niedźwiedzia” – nowa książka Wydawnictwa Mirczumet
25 marca 2017 r. w Arłamowie odbędzie się spotkanie promocyjne z okazji ukazania się książki Wydawnictwa Mirczumet (znanego choćby z „Wilków” Franciszka Kaźmierczyka czy „Opowieści z Wilczej Jamy” Andrzeja Pawlaka) pt. „W krainie pstrąga i niedźwiedzia”, połączone z jej premierą na polskim rynku. Wśród 20 współautorów znaleźli się bieszczadzcy myśliwi, wędkarze, leśnicy oraz budowniczowie i zbieracze zrzutów. Swoje wspomnienia publikują m.in. Antoni Kubicki – myśliwy i prezes zarządu Hotelu Arłamów SA, który po raz pierwszy publicznie opowiada o swoich łowieckich przygodach, ks. Marek Typrowicz – budowniczy drewnianego kościoła w Mucznem, a także Marek Rysz – myśliwy urodzony w Ustrzykach Dolnych, dziś profesor na uniwersytecie w Puerto Rico.
Bobry na eksport?
Zaledwie przed miesiącem minister środowiska tłumaczył się z odstrzału żubra przed sejmową Komisją Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. W czwartek 23 lutego rozpatrywano zaś informację nt. problemów związanych z nadmierną populacją kolejnego kłopotliwego gatunku – bobra. Andrzej Szweda-Lewandowski, podsekretarz stanu i główny konserwator przyrody, wspomniał o porozumieniu podpisanym w lipcu ub.r. przez generalnego dyrektora ochrony środowiska i przewodniczącego ZG PZŁ, dotyczącym odstrzału tego gatunku (w ramach „globalnych działań na terenie całej Polski”), oraz nadmienił, że do tej pory strzelono 200 osobników (z zaplanowanych na najbliższe trzy lata 27 tys.).
KRIR negatywnie ocenia projekt Izdebskiego
Jak już informowaliśmy, 7 lutego br. odbyło się posiedzenie członków sekcji „Wieś, rolnictwo” Narodowej Rady Rozwoju (to gremium konsultacyjno-doradcze Prezydenta RP), z udziałem przedstawicieli rolniczych organizacji związkowych i samorządowych oraz organizacji działających na rzecz polskiej wsi. W jego trakcie został przedstawiony m.in. projekt ustawy o zmianie Prawa łowieckiego przygotowany przez OPZZRiOR (można się z nim zapoznać TUTAJ), na którego czele stoi występujący przeciwko władzom PZŁ Sławomir Izdebski. O opinię na temat związkowej nowelizacji Kancelaria Prezydenta poprosiła Krajową Radę Izb Rolniczych.
Puchar Zimy w Compak Sportingu już w najbliższy weekend!
25–26 lutego na strzelnicy w Siemianowicach Śląskich odbędzie się Puchar Zimy w Compak Sportingu, rozgrywany w ramach Pucharu Czterech Pór Roku Maserati (zmiana nazwy wiąże się z objęciem głównego patronatu nad rozgrywkami przez przedstawiciela marki Maserati) i tradycyjnie otwierający sezon strzeleckich wydarzeń z kalendarza PSSP. Zawody są organizowane we współpracy ze Śląskim Klubem Strzeleckim „Alfa”. Trening dla zainteresowanych zostanie przeprowadzony 24 lutego w samo południe.
Ministerstwo opracuje projekt nowej ustawy szkodowej
Zaproponowane w rządowym projekcie nowelizacji Prawa łowieckiego przeniesienie odpowiedzialności za szacowanie szkód łowieckich na Lasy Państwowe stanowiło jeden z punktów zapalnych. Jak wiemy, prace nad ustawą zostały zatrzymane po pierwszym posiedzeniu nadzwyczajnej podkomisji sejmowej, która miała wypracować kompromisowe zapisy. Niezadowoleni z proponowanych rozwiązań byli – oprócz leśników i aktywistów przyrodniczych – reprezentanci środowisk rolniczych.
Co dalej z łowiectwem w Polsce? 2. sesja Wszechnicy Łowieckiej
2. sesja Wszechnicy Łowieckiej odbędzie się już 1 marca br. w siedzibie Instytutu Badawczego Leśnictwa w Sękocinie Starym k. Warszawy. Tym razem organizatorzy podejmą próbę odpowiedzi na współcześnie bardzo nurtujące pytanie: „Co dalej z łowiectwem w Polsce?”. Tematyka seminarium ma oscylować wokół aktualnie drażliwej kwestii problemów występujących na styku łowiectwa z rolnictwem. Na spotkaniu zostaną poruszone zagadnienia szkód powodowanych przez zwierzynę (w ostatnim czasie wywołujących najwięcej konfliktów) i proponowanych w tym zakresie zmian prawnych, a także konsekwencji afrykańskiego pomoru świń oraz roli myśliwych w zwalczaniu i zapobieganiu rozprzestrzeniania się tej choroby.
Targi Czterech Pasji w Poznaniu
17–19 lutego w halach Międzynarodowych Targów Poznańskich po raz trzeci odbędą się Targi Myślistwa i Strzelectwa „Knieje”, które towarzyszą Targom Wędkarskim „Rybomania”, Targom Sprzętu Pływającego i Sportów Wodnych „Boatex” oraz Targom Turystycznym „Tour Salon”. Pierwszy dzień (nazwany Biznes VIP Day) jest zarezerwowany dla wybranej grupy gości (wstęp po zarejestrowaniu firmy na www.mtp24.pl lub po rejestracji w kasach na podstawie wizytówki lub pieczątki; cena biletu dla osób spoza branży wynosi w tym dniu 100 zł).
Konkursy sygnalistów myśliwskich w 2017 r.
W tym roku czeka nas ponad 30 imprez z cyklu konkursów, festiwali i przeglądów sygnalistów myśliwskich. Właśnie zostało opublikowane ich aktualne kalendarium, przygotowane przez Klub Sygnalistów Myśliwskich PZŁ. Otwiera je XII Kaczawski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich (Złotoryja, 18–19 marca), zamyka zaś XIX Pomorski Konkurs Sygnałów i Muzyki Myśliwskiej na Zamku w Bytowie (9–10 września). W tym roku pojawiło się też nowe wydarzenie muzyczne – pierwsza edycja Regionalnego Konkursu Sygnalistów Myśliwskich Województwa Łódzkiego im. Andrzeja Rokickiego, który odbędzie się 29 kwietnia w Kleszczowie.