Treści publikowane na tej stronie możesz czytać za darmo dzięki osobom, które kupują „Brać Łowiecką” i w ten sposób wspierają naszą działalność. Dziękujemy czytelnikom papierowego i elektronicznego wydania czasopisma! Jeżeli uważasz zamieszczane tutaj materiały za wartościowe, to zachęcamy do kupowania miesięcznika. Dołącz do grona naszych prenumeratorów!
Aktualności
Puchar Zimy w Compak Sportingu już w najbliższy weekend!
25–26 lutego na strzelnicy w Siemianowicach Śląskich odbędzie się Puchar Zimy w Compak Sportingu, rozgrywany w ramach Pucharu Czterech Pór Roku Maserati (zmiana nazwy wiąże się z objęciem głównego patronatu nad rozgrywkami przez przedstawiciela marki Maserati) i tradycyjnie otwierający sezon strzeleckich wydarzeń z kalendarza PSSP. Zawody są organizowane we współpracy ze Śląskim Klubem Strzeleckim „Alfa”. Trening dla zainteresowanych zostanie przeprowadzony 24 lutego w samo południe.
Ministerstwo opracuje projekt nowej ustawy szkodowej
Zaproponowane w rządowym projekcie nowelizacji Prawa łowieckiego przeniesienie odpowiedzialności za szacowanie szkód łowieckich na Lasy Państwowe stanowiło jeden z punktów zapalnych. Jak wiemy, prace nad ustawą zostały zatrzymane po pierwszym posiedzeniu nadzwyczajnej podkomisji sejmowej, która miała wypracować kompromisowe zapisy. Niezadowoleni z proponowanych rozwiązań byli – oprócz leśników i aktywistów przyrodniczych – reprezentanci środowisk rolniczych.
Co dalej z łowiectwem w Polsce? 2. sesja Wszechnicy Łowieckiej
2. sesja Wszechnicy Łowieckiej odbędzie się już 1 marca br. w siedzibie Instytutu Badawczego Leśnictwa w Sękocinie Starym k. Warszawy. Tym razem organizatorzy podejmą próbę odpowiedzi na współcześnie bardzo nurtujące pytanie: „Co dalej z łowiectwem w Polsce?”. Tematyka seminarium ma oscylować wokół aktualnie drażliwej kwestii problemów występujących na styku łowiectwa z rolnictwem. Na spotkaniu zostaną poruszone zagadnienia szkód powodowanych przez zwierzynę (w ostatnim czasie wywołujących najwięcej konfliktów) i proponowanych w tym zakresie zmian prawnych, a także konsekwencji afrykańskiego pomoru świń oraz roli myśliwych w zwalczaniu i zapobieganiu rozprzestrzeniania się tej choroby.
Targi Czterech Pasji w Poznaniu
17–19 lutego w halach Międzynarodowych Targów Poznańskich po raz trzeci odbędą się Targi Myślistwa i Strzelectwa „Knieje”, które towarzyszą Targom Wędkarskim „Rybomania”, Targom Sprzętu Pływającego i Sportów Wodnych „Boatex” oraz Targom Turystycznym „Tour Salon”. Pierwszy dzień (nazwany Biznes VIP Day) jest zarezerwowany dla wybranej grupy gości (wstęp po zarejestrowaniu firmy na www.mtp24.pl lub po rejestracji w kasach na podstawie wizytówki lub pieczątki; cena biletu dla osób spoza branży wynosi w tym dniu 100 zł).
Konkursy sygnalistów myśliwskich w 2017 r.
W tym roku czeka nas ponad 30 imprez z cyklu konkursów, festiwali i przeglądów sygnalistów myśliwskich. Właśnie zostało opublikowane ich aktualne kalendarium, przygotowane przez Klub Sygnalistów Myśliwskich PZŁ. Otwiera je XII Kaczawski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich (Złotoryja, 18–19 marca), zamyka zaś XIX Pomorski Konkurs Sygnałów i Muzyki Myśliwskiej na Zamku w Bytowie (9–10 września). W tym roku pojawiło się też nowe wydarzenie muzyczne – pierwsza edycja Regionalnego Konkursu Sygnalistów Myśliwskich Województwa Łódzkiego im. Andrzeja Rokickiego, który odbędzie się 29 kwietnia w Kleszczowie.
65 lat Górniczego Koła Łowieckiego „Jeleń” w Wałbrzychu
Rodowód naszego koła sięga 1951 r., gdy z górników pracujących w kopalniach wałbrzyskich pod wodzą płk. Jana Pulsakowskiego zawiązało się WKŁ nr 463. W 1956 r. Korpus Górniczy został rozwiązany i od 1960 r. działało KŁ „Jeleń” z siedzibą w Wałbrzychu. Pierwszym cywilnym prezesem został śp. Tadeusz Korczyński. W 1985 r. z inicjatywy górników należących do koła przyjęliśmy nazwę Górnicze Koło Łowieckie „Jeleń” w Wałbrzychu. Koło zostało...
70 lat spełniania marzeń w gdańskiej „Kniei”
Okazały jubileusz KŁ „Knieja” w Gdańsku stanowił doskonałą okazję do podsumowania wielu lat ciężkiej pracy i konfrontacji marzeń z rzeczywistością. Ile udało się zrealizować z tego, co sobie zamierzyliśmy, a ile jeszcze przed nami? Na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie, bo każdy ma inne nadzieje i inną wizję. Gdybym ja miał jeszcze raz wybierać koło łowieckie, w którego szeregi chciałbym wstąpić, z pewnością znów byłaby nim...
Czy dynamiczny powrót wilka w lasach to problem tylko w Polsce?
18–19 listopada 2016 r. w Wierchomli odbyło się specjalne spotkanie Young Opinion International Council for Game and Wildlife Conservation (CIC) – Młodzieżowej Grupy Roboczej Międzynarodowej Rady Łowiectwa i Ochrony Zwierzyny. W wydarzeniu wzięło udział ponad 30 młodych fachowców – przyrodników, w większości myśliwych, z kilkunastu krajów, w tym przedstawiciel Stowarzyszenia na rzecz Wspierania Bioróżnorodności „Matecznik”. Seminarium poświęcono problemom związanym z ochroną wilka i zarządzaniem jego populacją w Europie.
Komercyjny czy nie – informacja o odstrzale żubrów
Na fali medialnego wzburzenia odstrzałem żubrów w Puszczy Boreckiej sejmowa Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa w środę (25.01) rozpatrzyła informację nt. gospodarowania populacją tego roślinożercy w Polsce. – Pomimo eliminowania wybranych osobników chorych, cierpiących, agresywnych, nieprzydatnych do dalszej hodowli czy też powodujących permanentne szkody w gospodarstwach liczebność żubrów w Polsce systematycznie i widocznie wzrasta – mówił Andrzej Szweda-Lewandowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska i główny konserwator przyrody.
„Sarna w Europie” Brunona Hespelera
W grudniu zeszłego roku nakładem gdańskiego oddziału SITLiD, we współpracy z Komisją Łowiecką Polskiego Towarzystwa Leśnego, ukazało się polskie wydanie „Sarny w Europie” Brunona Hespelera. Jest to pierwsza od czasów monografii prof. Zygmunta Pielowskiego publikacja książkowa poświęcona jednemu z najpowszechniejszych krajowych łownych roślinożerców. Została ona napisana przystępnym publicystycznym językiem, pozbawionym naukowego zadęcia i rozdmuchanych teoretycznych opisów z zakresu podstawowej wiedzy o gatunku.