Treści publikowane na tej stronie możesz czytać za darmo dzięki osobom, które kupują „Brać Łowiecką” i w ten sposób wspierają naszą działalność. Dziękujemy czytelnikom papierowego i elektronicznego wydania czasopisma! Jeżeli uważasz zamieszczane tutaj materiały za wartościowe, to zachęcamy do kupowania miesięcznika. Dołącz do grona naszych prenumeratorów!
Aktualności

Wesołych świąt od redakcji BŁ!
Grypa ptaków – myśliwi muszą zachować czujność
W reakcji na pojaw w Polsce kolejnych przypadków wysoce zjadliwej grypy ptaków oraz koniecznością likwidacji ferm drobiu minister rolnictwa i rozwoju wsi podpisał rozporządzenie w sprawie zarządzenia środków związanych z jej wystąpieniem. Nie przewidziano w nim żadnych ograniczeń w realizacji gospodarki łowieckiej. Myśliwych będzie dotyczyć jednak zakaz wnoszenia i wwożenia tusz dzikich ptaków na teren gospodarstwa, w którym utrzymuje się drób. Zostali oni także zobowiązani do zgłaszania przypadków zwiększonej śmiertelności ptactwa organom Inspekcji Weterynaryjnej lub najbliższym podmiotom świadczącym usługi z zakresu medycyny weterynaryjnej.
Narodowa Rada Gospodarki Łowieckiej nie w ustawie, ale w nowelizacji
Ostatnie przedświąteczne posiedzenie Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które odbyło się 13 grudnia (spektakularne, bo związane z liczną obecnością leśników i myśliwych oraz demonstracją tych pierwszych pod Sejmem), obfitowało w ciekawe wiadomości. Przewodniczący OPZZRiOR Sławomir Izdebski poinformował, że na ręce przewodniczącego klubu parlamentarnego PiS Ryszarda Terleckiego złożył projekt zmian do Prawa łowieckiego, wprowadzający instytucję Narodowej Rady Gospodarki Łowieckiej (NRGŁ).
WSA w Łodzi unieważnia podział na obwody łowieckie
Nie tak dawno Ministerstwo Środowiska uspokajało myśliwych i koła łowieckie, że niezastosowanie się w wyznaczonym terminie 18 miesięcy (tj. do 21 stycznia 2016 r.) do wyroku TK z 10 lipca 2014 r. nie spowoduje żadnych perturbacji związanych z realizacją zadań z zakresu gospodarki łowieckiej. Przypomnijmy tylko, że chodziło o art. 27 ust. 1 Prawa łowieckiego, który upoważniał do objęcia obwodem łowieckim nieruchomości bez zapewnienia możliwości wniesienia sprzeciwu jej właścicielowi.
Nie żyje Bohdan Smoleń
Z żalem zawiadamiamy, że 15 grudnia w wieku 69 lat odszedł Bohdan Smoleń, aktor komediowy i artysta kabaretowy, który angażował się w działalność charytatywną. Był on również myśliwym. W wywiadzie opublikowanym w BŁ nr 12/2013 mówił: „Nadal stoję za myśliwymi i szanuję to, co robią! Wiem, że łowiectwo jest ważne i potrzebne. Dziwię się, że ma ono w naszym społeczeństwie tak wielu przeciwników”. Całą rozmowę można pobrać TUTAJ. Red., Fot. Archiwum
Prace nad nowelizacją Prawa łowieckiego przejmuje sejmowa podkomisja
Podczas posiedzenia połączonych komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi 13 grudnia rozpatrywano rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo łowieckie (druk nr 1042 – do pobrania TUTAJ). Salę, w której odbywało się spotkanie, gęsto wypełnili leśnicy. Zebrali się w geście sprzeciwu wobec zrzucenia obowiązku szacowania szkód na karb reprezentowanej przez nich instytucji. Wspierali ich koledzy manifestujący pod budynkiem Sejmu (miało ich być łącznie ok. 500).
PZŁ pozywa Izdebskiego
Z informacji uzyskanych przez redakcję BŁ w biurze Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych wynika, że działająca na mocy pełnomocnictwa PZŁ kancelaria radców prawnych i adwokatów Sołtysiński Kawecki & Szlęzak przygotowała przedsądowe wezwanie do zaniechania przez przewodniczącego Sławomira Izdebskiego rozpowszechniania informacji nieprzychylnych dla Związku. Konkretnie chodzi o wypowiadane przez niego publicznie zarzuty: nienależytego wypełniania obowiązków w zakresie kontroli populacji dzików oraz przyczynienia się do rozwoju ASF-u,
Grypa H5N8 – Ministerstwo Środowiska uspokaja
– Ptasia grypa jest mordercza dla zamkniętych hodowli drobiu, gdzie panują specyficzne warunki. Tu choroba powoduje ogromne straty dla producentów – mówił minister Szyszko na briefingu prasowym zorganizowanym 5 grudnia br. w związku z potwierdzeniem przez głównego lekarza weterynarii wystąpienia pierwotnego ogniska grypy ptaków podtypu H5N8 w stadzie gęsi na terenie gospodarstwa w gminie Deszczno (pow. gorzowski, woj. lubuskie). Szef resortu podkreślił, że wirus jest nieszkodliwy dla zdrowia i życia człowieka.
Rządowy projekt trafił do prac w komisjach
Podczas 31. posiedzenia Sejmu RP 1 grudnia odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo łowieckie oraz zmieniającej ustawę o zmianie ustawy – Prawo łowieckie (druk nr 1042). Jego głównym założeniem jest wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 10 lipca 2014 r. (sygn. P 19/13) w zakresie zapewnienia udziału właścicieli i użytkowników wieczystych nieruchomości w procesie tworzenia obwodów łowieckich. Jak referował wiceminister...
Ukazał się rocznik GUS „Leśnictwo 2016”
Główny Urząd Statystyczny właśnie opublikował rocznik „Leśnictwo 2016”. Oprócz danych z zakresu gospodarki leśnej w dziale V zamieszczono w nim najważniejsze informacje dotyczące łowiectwa w sezonie 2015/2016, pokazane na tle poprzednich lat. Z rocznika dowiemy się, ile mamy kół łowieckich i myśliwych, a także jaka jest powierzchnia łowisk. Poznamy też dane o liczebności, wielkości odstrzału, odłowu i ubytków zwierzyny w ujęciu ogólnokrajowym oraz w rozbiciu na poszczególne województwa, wysokości kwot przeznaczonych na pokrycie szkód łowieckich (również wg województw), a ponadto stanach zwierzyny oraz wykonanej redukcji wybranych gatunków w parkach narodowych.