Narodowa Rada Gospodarki Łowieckiej nie w ustawie, ale w nowelizacji

Narodowa Rada Gospodarki Łowieckiej nie w ustawie, ale w nowelizacji
Grudzień 22 13:48 2016 Wydrukuj

Ostatnie przedświąteczne posiedzenie Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które odbyło się 13 grudnia (spektakularne, bo związane z liczną obecnością leśników i myśliwych oraz demonstracją tych pierwszych pod Sejmem), obfitowało w ciekawe wiadomości. Przewodniczący OPZZRiOR Sławomir Izdebski poinformował, że na ręce przewodniczącego klubu parlamentarnego PiS Ryszarda Terleckiego złożył projekt zmian do Prawa łowieckiego, wprowadzający instytucję Narodowej Rady Gospodarki Łowieckiej (NRGŁ).

 
Pierwotnie miał to być odrębny akt ustawowy (pisaliśmy o nim TUTAJ), jednak ostatecznie zaproponowano nowe rozwiązania w drodze nowelizacji ograniczającej się w szczególności do rozdziału 6 („Polski Związek Łowiecki”) obowiązującej ustawy.
 
Dotarliśmy do projektu przygotowanego przez OPZZRiOR. Wprowadza on rewolucyjne rozstrzygnięcia w zasadzie zgodne z wcześniejszymi założeniami do ustawy o narodowej gospodarce łowieckiej. Wśród nich utworzenie w miejsce PZŁ Narodowej Rady Gospodarki Łowieckiej jako państwowej jednostki organizacyjnej z elementami samorządności, nadzorowanej bezpośrednio przez Prezesa Rady Ministrów. Jej najwyższym organem, ustalającym cele i kierunki działania, miałaby być Narodowa Rada Łowiecka (NRŁ), złożona z 21 reprezentantów organizacji myśliwych, rolniczych związków zawodowych, przemysłu mięsnego oraz przedstawicieli ministerstw środowiska oraz rolnictwa i rozwoju wsi (z możliwością pełnienia funkcji przez jedną czteroletnią kadencję). Bieżącą politykę w zakresie łowiectwa realizowałby łowczy krajowy wybierany na maksymalnie dwie czteroletnie kadencje przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek NRŁ. Co ważne, najwyższych stanowisk w ramach nowej struktury nie mogłyby obejmować osoby piastujące stanowiska w obecnym systemie.
 
Projekt zmniejsza także liczbę okręgów łowieckich do 16, co odpowiada liczbie województw w aktualnym podziale administracyjnym kraju. Jednym z ciekawszych zapisów jest także nakaz przeprowadzenia audytu funduszy, składników majątkowych, praw i zobowiązań oraz działań PZŁ (w całości przekazywanych NRGŁ).
 
Przypominamy, że podczas wspomnianego posiedzenia sejmowych komisji powołano podkomisję nadzwyczajną pod przewodnictwem posłanki Anny Paluch (PiS), która będzie pracować nad rządowym projektem nowelizacji Prawa łowieckiego (druk nr 1042 – szczegóły TUTAJ).

 
Red., Fot. ADP

dodaj komentarz

0 komentarzy

Napisz komentarz

Uwaga! Aby dodać komentarz, musisz posiadać konto w serwisie braclowiecka.pl oraz być zalogowanym.