strona główna

Aktualności

Premiera książki „Łańcut i Antoniny. Polowania u Potockich”

4 kwietnia (wtorek) o godz. 18.00 w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie przy Krakowskim Przedmieściu 66 odbędzie się premiera albumu „Łańcut i Antoniny. Polowania u Potockich” (pisaliśmy o nim TUTAJ) Aldony Cholewianki-Kruszyńskiej, która jest historykiem sztuki i kustoszem Muzeum – Zamku w Łańcucie. Oprócz niej w spotkaniu weźmie udział również Marek Potocki – znawca sztuki i kolekcjoner, a także autor wstępu do książki. Publikacja zawiera przeszło unikatowych 300 fotografii i prezentuje historię łowów w dobrach Potockich od końca XIX w.

Wotum nieufności wobec Szyszki odrzucone

W czwartek 23 marca w Sejmie przeprowadzono głosowanie nad złożonym przez grupę posłów PO wnioskiem o wyrażenie wotum nieufności dla ministra środowiska Jana Szyszki. Wynik był już w zasadzie przesądzony na etapie oświadczeń poselskich, choć od samego początku chyba nikt się nie łudził, że może dojść do przyjęcia wotum nieufności. Sam wniosek został zresztą zaopiniowany negatywnie na posiedzeniu KOŚZNiL 7 marca br. Jej wiceprzewodnicząca Anna Paluch (PiS) określiła go jako kuriozalny, nieuzasadniony i hucpiarski. Podczas głosowania w Sejmie lojalności wobec swojego ministra dowiodło stanowiące sejmową większość PiS. Wsparło je również ugrupowanie Kukiz’15.

Rozłam w PZŁ?

Informacje o przewrotowych nastrojach we władzach PZŁ docierały do nas już od pewnego czasu. Trudno było je nam zweryfikować, aż do momentu, kiedy w nasze ręce trafił mail skierowany przez jednego z łowczych okręgowych do pozostałych przewodniczących ZO PZŁ, okręgowych rad łowieckich oraz NRŁ. Została w nim zamieszczona krytyczna ocena poczynań przewodniczącego ZG PZŁ Lecha Blocha, który zostaje obarczony odpowiedzialnością za obecny kryzys polskiego łowiectwa. Według autora działa on przy wsparciu stojącego na czele NRŁ Andrzeja Gduli.

Na co doniósł Izdebski do CBA?

Zgodnie z głośnymi zapowiedziami, na fali działań wymierzonych przeciwko władzom PZŁ, przewodniczący OPZZRiOR Sławomir Izdebski złożył do Centralnego Biura Antykorupcyjnego doniesienie „o możliwości popełnienia przestępstwa płatnej protekcji i nielegalnego wpływania na decyzje i działanie najwyższych organów państwowych tj. Sejmu RP”. Do tych nieprawnych działań miało dochodzić podczas polowań organizowanych w ośrodkach hodowli zwierzyny zarządzanych przez PZŁ. Asumpt do wspomnianego doniesienia dały publikowane w mediach informacje o tzw. aferze bażanciej (opisany przez Wirtualną Polskę udział ministra środowiska Jana Szyszki w polowaniu na klatkowe bażanty w OHZ-ecie ZG PZŁ w Grodnie) oraz sygnały napływające od myśliwych.

21 marca – Międzynarodowy Dzień Lasów

W 2012 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 21 marca Międzynarodowym Dniem Lasów. Jego obchody mają zwracać uwagę ludzi na znaczenie lasów. Tematem przewodnim minionej edycji została woda, której lasy są naturalnymi filtrami. Natomiast tym razem wydarzeniu przyświeca hasło „Lasy i energia”.   Co roku z okazji tego święta poszczególne kraje włączają się w różne akcje na rzecz lasów, m.in. kampanie sadzenia drzew. W Polsce też wszyscy sadzą lasy. Ostatnio na fali...

Stawy hodowlane jako ostoje ptactwa wodnego wciąż zagrożone

Ledwo ucichło echo forsowanej przez Ministerstwo Środowiska zmiany Prawa wodnego, która wprowadzała podwyższone stawki opłat za korzystanie z wód, przez co radykalnie zmniejszyłaby rentowność prowadzenia gospodarki stawowej, a już kolejny krok mogący pogorszyć sytuację hodowców ryb zrobiło Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Istnieje ryzyko, że odbije się to także na zasobach gatunków zwierząt łownych i chronionych.   Podniesienie opłat za korzystanie z wód do poziomów nieakceptowalnych przez hodowców w ostateczności doprowadziłoby do likwidacji stawów, wraz z ich pozytywnym oddziaływaniem na florę i faunę, w tym gatunki łowne i chronione. Projekt, który zakładał też utworzenie Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”, utknął na ścieżce legislacyjnej i jeszcze nie trafił do Sejmu.

Rywal dla Blasera R8 i luneta z dalmierzem – nowości na targach IWA 2017

W tym roku już po raz piąty w dzień poprzedzający otwarcie targów IWA OutdoorClassics (2 marca) odbyło się spotkanie dziennikarzy mediów branżowych, organizowane pod nazwą RWS Shooting Day przez koncern RUAG (RWS, Norma, Geco) we współpracy ze znanymi producentami broni (Merkel, Sauer, Blaser, Mauser) oraz optyki (Zeiss, Leica). Do współudziału zaproszono również Härkilę, a także wytwarzającą m.in. podpórki do broni firmę Spartan Precision i konstruktora mobilnych, szybko składanych ambon MobiJagd. Organizatorzy jak zwykle zadbali o niekonwencjonalny sposób prezentacji swojej oferty. Uczestnicy spotkania mieli okazję testować broń i optykę na osiach 70-, 100-, 300- i 500-metrowych oraz rywalizować w konkursach na największe skupienie (strzały na 0,5 km z amunicji 338 Norma Mag.) i najkrótszy czas w strzelaniu do pięciu celów (strzały na 70 m do celów nieruchomych ze sztucera RX.Helix, następnie zaś do szarżującego bawołu i do rzutka z ekspresu-drylingu Merkla).

„W krainie pstrąga i niedźwiedzia” – nowa książka Wydawnictwa Mirczumet

25 marca 2017 r. w Arłamowie odbędzie się spotkanie promocyjne z okazji ukazania się książki Wydawnictwa Mirczumet (znanego choćby z „Wilków” Franciszka Kaźmierczyka czy „Opowieści z Wilczej Jamy” Andrzeja Pawlaka) pt. „W krainie pstrąga i niedźwiedzia”, połączone z jej premierą na polskim rynku. Wśród 20 współautorów znaleźli się bieszczadzcy myśliwi, wędkarze, leśnicy oraz budowniczowie i zbieracze zrzutów. Swoje wspomnienia publikują m.in. Antoni Kubicki – myśliwy i prezes zarządu Hotelu Arłamów SA, który po raz pierwszy publicznie opowiada o swoich łowieckich przygodach, ks. Marek Typrowicz – budowniczy drewnianego kościoła w Mucznem, a także Marek Rysz – myśliwy urodzony w Ustrzykach Dolnych, dziś profesor na uniwersytecie w Puerto Rico.

Bobry na eksport?

Zaledwie przed miesiącem minister środowiska tłumaczył się z odstrzału żubra przed sejmową Komisją Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. W czwartek 23 lutego rozpatrywano zaś informację nt. problemów związanych z nadmierną populacją kolejnego kłopotliwego gatunku – bobra. Andrzej Szweda-Lewandowski, podsekretarz stanu i główny konserwator przyrody, wspomniał o porozumieniu podpisanym w lipcu ub.r. przez generalnego dyrektora ochrony środowiska i przewodniczącego ZG PZŁ, dotyczącym odstrzału tego gatunku (w ramach „globalnych działań na terenie całej Polski”), oraz nadmienił, że do tej pory strzelono 200 osobników (z zaplanowanych na najbliższe trzy lata 27 tys.).

Puchar Zimy w Compak Sportingu już w najbliższy weekend!

25–26 lutego na strzelnicy w Siemianowicach Śląskich odbędzie się Puchar Zimy w Compak Sportingu, rozgrywany w ramach Pucharu Czterech Pór Roku Maserati (zmiana nazwy wiąże się z objęciem głównego patronatu nad rozgrywkami przez przedstawiciela marki Maserati) i tradycyjnie otwierający sezon strzeleckich wydarzeń z kalendarza PSSP.   Zawody są organizowane we współpracy ze Śląskim Klubem Strzeleckim „Alfa”. Trening dla zainteresowanych zostanie przeprowadzony 24 lutego w samo południe.