strona główna

Aktualności

W Czechach dziki w ognisku ASF-u odstrzeli policja

Podczas gdy u nas co rusz informuje się o wykorzystaniu wojska do poszukiwania padłych dzików, nasi południowi sąsiedzi po upływie zaledwie trzech miesięcy od potwierdzenia pierwszego przypadku ASF-u zaangażowali w odstrzał czarnego zwierza 16 strzelców z jednostki specjalnej czeskiej policji. Funkcjonariusze zostali uprzednio przeszkoleni do prowadzenia odstrzału redukcyjnego, w którego realizacji współpracują z miejscowymi myśliwymi. Na pierwsze łowy wyruszyli wieczorem 16 października. Interwencja policji ma potrwać do końca stycznia.

Dziczyzna w Biedronce

Przyzwyczailiśmy się już, że stałą ofertę mrożonej dziczyzny od pewnego czasu możemy znaleźć w wybranych dyskontach sieci Lidl. Ciągła obecność mięsa dzikich zwierząt świadczy o jego względnej popularności wśród klientów. Do Lidla jest ono dostarczane przez Elite Expeditions pod marką Dziki Trop. W tyle nie pozostaje główny konkurent niemieckiej sieci sklepów – portugalska Biedronka. Świeże mięso z dzika i jelenia pojawiło się w niektórych dyskontach z logo siedmiokropki w ramach akcji czasowej pod nazwą „Biedronka smakuje domem. Kuchnia polska”.

W roku jubileuszowym składka do PZŁ bez zmian

Uchwałą nr 35/2017 z 5 września br. (do pobrania TUTAJ) Naczelna Rada Łowiecka określiła wysokość składki członkowskiej do PZŁ na 2018 r. Nie ulegnie ona zmianie w stosunku do tego roku. To realizacja zapisu uchwały nr 52/2014 z 24 kwietnia 2014 r., która zagwarantowała stały poziom składki do 2019 r. W przyszłym roku na dotychczasowym poziomie pozostanie jednak również składka ubezpieczeniowa. Opłata normalna wyniesie więc 357 zł (320 zł + 37 zł), ulgowa zaś – 197 zł.

Prokuratura bada doniesienia Izdebskiego o nieprawidłowościach w ZG PZŁ

Jak się dowiedzieliśmy w biurze OPZZRiOR, doniesienia przewodniczącego tej organizacji Sławomira Izdebskiego nt. nieprawidłowości w ZG PZŁ złożone do Centralnego Biura Antykorupcyjnego (pisaliśmy o tym TUTAJ) podlegają weryfikacji przez organy ścigania. We wrześniu br. rozpoczęły się przesłuchania w postępowaniu sprawdzającym w związku z powyższym zawiadomieniem prowadzone przez Wydział do Walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją Komendy Rejonowej Policji w Warszawie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście.

Myśliwi na rzecz kościoła w Lubiewie

Pieczę nad kościołem pw. Matki Boskiej Szkaplerznej i św. Huberta w Lubiewie (parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Drezdenku) w 2015 r. niemal całkowicie przejęli myśliwi z KŁ „Czarny Bór” w Kleśnie i „Św. Hubert” w Drezdenku oraz leśnicy z Nadleśnictwa Smolarz. To oni zadbali o leśno-łowiecki wystrój świątyni. Tworzą go m.in. dwa przepiękne żyrandole z poroży jeleni i parostków rogaczy (zrobione z 230 kg zrzutów) oraz kapliczka św. Huberta w pniu dębu....

Znikające obwody łowieckie

Kiedy 10 lipca 2014 r. Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że art. 27 ust. 1 w związku z art. 26 Ustawy z dnia 13 października 1995 r. Prawo łowieckie jest niezgodny z art. 64 ust. 1 w związku z art. 64 ust. 3 i art. 31 ust. 3 Konstytucji RP, ponieważ upoważnia do objęcia nieruchomości reżimem obwodu łowieckiego, nie zapewniając odpowiednich prawnych środków ochrony praw właściciela tej nieruchomości, wszyscy wiedzieli, że nadszedł moment dyskusji nad polskim modelem łowiectwa. Liczono na to, że czas dany przez Trybunał na dostosowanie Prawa łowieckiego do standardów konstytucyjnych wystarczy, by wypracować należyte rozwiązania.

Prezent dla fundacji Smolenia

Poznańscy myśliwi nie ustają w staraniach o ocieplanie wizerunku polujących i łowiectwa w społeczeństwie. W KŁ nr 18 „Drop” w Poznaniu od zawsze przykłada się do tego wagę. Stąd jego współpraca ze szkołami i angażowanie uczniów w akcje związane z dokarmianiem zwierzyny, wieszaniem budek lęgowych dla ptaków czy introdukcją bażantów. Myśliwi z osiemnastki honorowo oddawali też krew i sponsorowali imprezy dożynkowe. Jedną z placówek, z którą...

Album „Bóbr – pracowity mąciwoda”

W połowie tego roku na rynku wydawniczym pojawiła się bardzo ciekawa propozycja albumowa. Z pewnością zainteresuje ona wielu myśliwych. Jest to bowiem nie tylko typowy dla albumów kolaż ujęć przyrodniczych, lecz także fantastyczna opowieść o gatunku zwierzęcia, który na stałe wpisał się w polski krajobraz. „Bóbr – pracowity mąciwoda” to album szczególny zarówno w swojej treści, jak i pod względem oprawy fotograficznej. Autor Wojciech Misiukiewicz –...

XI hubertus w Łęczycy

Obchody święta patrona myśliwych, jeźdźców i leśników przypadają, co prawda, 3 listopada, ale w powiecie łęczyckim tegoroczny hubertus zaplanowano na 7 października. Odbędzie się on między godz. 9 a 16 na pl. T. Kościuszki 1 w Łęczycy, a zapoczątkuje go msza hubertowska.   Świecką część imprezy otworzą dźwięki sygnałów myśliwskich w wykonaniu zespołu Hubertusy ze Świnic Warckich. Następnie przewidziano prezentacje ptaków łowczych, psów myśliwskich i...

Komisja Europejska dobiera się do ołowianej amunicji

Jak dowiadujemy się z informacji przekazanych przez organizację Firearms United (@FirearmsUnited), skupiającą stowarzyszenia i federacje strzeleckie oraz osoby fizyczne zainteresowane bronią palną, Komisja Europejska wymierza kolejny cios w społeczność strzelecką. Tym razem zanosi się na wprowadzenie ograniczeń związanych z amunicją zawierającą ołów. Te w pełni uzasadnione obawy wynikają ze skierowanej przez Komisję Europejską do ECHA (ang. European Chemical Agency, tj. Europejska Agencja Chemikaliów) prośby o przygotowanie opinii na temat ryzyka związanego m.in. ze stosowaniem ołowiu w amunicji oraz sporządzenie propozycji uregulowań ograniczających stosowanie tego metalu, które eliminowałyby jego negatywny wpływ na obszary wodno-błotne i zdrowie człowieka (takie jednoznaczne postawienie sprawy jest kontestowane przez część środowiska naukowego).