strona główna

Aktualności

Petycja ws. prowadzenia odstrzału sanitarnego dzików

Główny Inspektorat Weterynarii poinformował o otrzymaniu petycji ws. prowadzenia odstrzału sanitarnego dzików w związku z występowaniem afrykańskiego pomoru świń w Polsce, nadesłanych niezależnie od siebie przez osoby indywidualne. W związku z tym nadano jej status petycji wielokrotnej i ogłoszono okres jednego miesiąca (począwszy od 20 lutego) na nadsyłanie kolejnych petycji dotyczących poruszonego problemu. Mogą to zrobić również myśliwi i koła łowieckie.  

Nokto- i termowizja w redukcji dzików – aktualny wykaz

Pojaw kolejnych przypadków ASF-u u dzików w regionie okołowarszawskim (powiaty łukowski i otwocki), na obszarze przylegającym do obwodu kaliningradzkiego (powiaty braniewski i bartoszycki) oraz w regionie północno-wschodnim (powiaty suwalski i augustowski), a także wystąpienie ogniska choroby u świń w powiecie radzyńskim doprowadziły do wydania na początku lutego przez Komisję Europejską decyzji zwiększającej zasięg stref objętych ograniczeniami w związku z wystąpieniem choroby. Część powiatów i gmin już znajdujących się w ich granicach zmieniło status i zostało przeniesionych do rejonów o innym rygorze kontroli.

Knieje 2018 za nami! Nowe otwarcie dla Kahlesa...

W minioną niedzielę (11.02) w Poznaniu zakończyła się IV edycja Targów Myślistwa i Strzelectwa „Knieje”. Od początku towarzyszą one spotkaniu miłośników branży wędkarskiej i sportów motorowodnych. W tym roku dołączyła do nich jeszcze tematyka survivalowa (stoiska wystawców w ramach Survival Force Expo były rozmieszczone w halach poświęconych łowiectwu). Pięć obszarów tematycznych, bo tyle łącznie składa się na poznańskie wydarzenie targowe, ściąga dużą...

Depopulacja dzików do 1 osobnika na 1000 ha

Jak pokazują wydarzenia ostatnich dni, priorytetem partii rządzącej nadal jest dekomunizacja przestrzeni publicznej oraz dezubekizacja kierowniczych stanowisk. Zgodnie z rekomendacjami ministra środowiska ma ona dotknąć również PZŁ. Wśród wniesionych przez Henryka Kowalczyka poprawek do nowelizacji Prawa łowieckiego znalazł się m.in. zakaz pełnienia funkcji w czołowych organach Związku przez osoby związane z aparatem bezpieczeństwa Polski Ludowej (o szczegółach informowaliśmy TUTAJ). Działania resortów środowiska oraz rolnictwa, który znajduje się również w sferze wzmożonego zainteresowania premiera Mateusza Morawieckiego, mają na celu przede wszystkim wzrost skuteczności przeciwdziałania dalszemu rozprzestrzenianiu się ASF-u.

Minister powoła łowczego krajowego

Na piątkowej manifestacji myśliwych pod gmachem Ministerstwa Środowiska pojawiła się tabliczka z hasłem: „Rolnicy razem z myśliwymi”. Z pewnością nie zyskałoby ono poparcia OPZZRiOR. Podczas przygotowanego przez tę organizację IV Kongresu Rolnictwa RP, który odbył się 3 lutego w Warszawie, jej przewodniczący Sławomir Izdebski wyraźnie podkreślił swój udział w przeforsowaniu poprawek do nowelizacji Prawa łowieckiego, niedawno przedstawionych przez ministra środowiska. Zaznaczył także, że PZŁ został okradziony z przywilejów demokratycznych w 1952 r. (uchwalenie Dekretu o prawie łowieckim – przyp. red.) i od tej pory nikt się nie odważył stawić czoła – jak to ujął – zabetonowanemu układowi komunistycznemu w Związku.

Manifestacja myśliwych pod Ministerstwem Środowiska

2 lutego br. w samo południe pod gmachem Ministerstwa Środowiska rozpoczęła się manifestacja myśliwych. Skwer im. Sue Ryder dość licznie wypełnili myśliwi z całej Polski. Zwracały uwagę odblaskowe elementy ich stroju. Niektórzy zabrali ze sobą psy. Sporo osób miało sygnałówki lub gwizdki. Na transparentach widać było hasła: „Precz z upaństwowieniem”, „Dezubekizacja TAK, upolitycznienie NIE”, „Dezubekizacja, samorządność TAK”, ale też „Samorządność! TAK. Dezubekizacja?”, co świadczy o tym, że na placu nie do końca panowała jednomyślność. Pojawiła się także tabliczka z napisem „Rolnicy razem z myśliwymi”.

Zamieszanie z manifestacjami

Ostatnie zebranie łowczych okręgowych 29 stycznia przyniosło potwierdzenie doniesień o zamiarze ustąpienia ze stanowisk łowczego krajowego Lecha Blocha oraz przewodniczącego NRŁ Andrzeja Gduli (pierwszy złożył wniosek o odejście na emeryturę z końcem marca br., drugi zaś zapewnił o swojej rezygnacji w dniu wejścia w życie zmian w Prawie łowieckim wprowadzających dezubekizację struktur Związku). Po spotkaniu pojawiła się również informacja o planowanym na piątek 9 lutego pod sejmem wiecu poparcia dla łowiectwa. Jednocześnie z mediów społecznościowych docierały wieści o oddolnej inicjatywie ogólnopolskiej manifestacji pod Ministerstwem Środowiska organizowanej tydzień wcześniej, czyli 2 lutego. Jej hasłem ma być „TAK dla dezubekizacji, NIE dla upartyjnienia PZŁ”.

IV edycja Targów Myślistwa i Strzelectwa „Knieje”

Między 9 a 11 lutego w halach Międzynarodowych Targów Poznańskich po raz czwarty odbędą się Targi Myślistwa i Strzelectwa „Knieje”, które towarzyszą Targom Wędkarskim „Rybomania”, Targom Sprzętu Pływającego i Sportów Wodnych „Boatex” oraz Targom Turystycznym „Tour Salon”. W tym roku po raz pierwszy dołączy do nich Survival Force Expo poświęcone branży survivalowo-militarnej. Pierwszy dzień imprezy zarezerwowano dla klientów biznesowych. W programie...

Niemieccy rolnicy chcą redukcji dzika

Nawoływania do całkowitego zlikwidowania populacji dzików to nie tylko domena dyskursu toczącego się w związku z ASF-em w Polsce. Poświęcony globalnemu rynkowi wieprzowiny portal internetowy thepigsite.com podaje, że Związek Niemieckich Rolników (niem. Deutscher Bauernverband) domaga się wybicia 70% krajowej populacji czarnego zwierza, aby przeciwdziałać ryzyku rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń. Nasilenie obaw po zachodniej stronie granicy wynika z nieopanowanej sytuacji w Polsce oraz Czechach, gdzie w ostatnim czasie znaleziono martwe zakażone dziki poza ogrodzoną pastuchem elektrycznym strefą objętą najsurowszymi obostrzeniami.

Konsultacje ws. Prawa łowieckiego w Ministerstwie Środowiska

19 stycznia br. w Ministerstwie Środowiska odbyły się konsultacje ws. zmian w Prawie łowieckim z udziałem nowego ministra środowiska Henryka Kowalczyka oraz wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi Rafała Romanowskiego. Jak powiedział minister Kowalczyk, cel spotkania stanowiło wzajemne wysłuchanie się zainteresowanych stron. Zarządził, że ma ono przebiegać w cyklicznym trybie: trzy głosy przedstawicieli rolników, trzy – organizacji ekologicznych, a jeden – myśliwych. Nie można też było wzajemnie komentować swoich wypowiedzi.